wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork50-lecie Polskiej Szkoły im. M. M. Kolbego w Riverhead

50-lecie Polskiej Szkoły im. M. M. Kolbego w Riverhead

Pół wieku historii. Lata pełne momentów pięknych i wzruszających, czasami zabawnych, ale też i tych trudnych. Polska Szkoła im. M. M. Kolbego w Riverhead w sobotę, 19 listopada, świętowała 50-lecie swego istnienia.

Jubileuszowe obchody rozpoczęła msza św. w kościele św. Izydora w Riverhead

Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała msza święta w kościele św. Izydora, którą rozpoczęło wprowadzenie do świątyni pocztu sztandarowego szkoły. Uczniowie mieli też udział w nabożeństwie – zadbali m.in. o oprawę muzyczną liturgii, powierzono im także czytania.

Polska Szkoła w Riverhead podczas bankietu 19 listopada celebrowała 50-lecie istnienia. Podczas obchodów złotego jubileuszu nie mogło zabraknąć tortu!

Po mszy św. uczestnicy jubileuszowych uroczystości przenieśli się do sali bankietowej, w której miała miejsce dalsza część obchodów 50-lecia. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali ciekawy i zróżnicowany program artystyczny, wykazując się zdolnościami muzycznymi, aktorskimi oraz recytacjami wierszy.

Podczas bankietu wyróżniono osoby zasłużone dla szkoły oraz wspierające działalność placówki. Szkoła otrzymała Dyplom Uznania od Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce jako wyraz docenienia zasług placówki z ostatnich pięciu dekad w zakresie budowania tożsamości młodych pokoleń Polonii. CPSD nagrodziła również dyrektor szkoły Ewę Załusińską statuetką Janiny Igielskiej, przyznawaną osobom i instytucjom zasłużonym dla oświaty polonijnej. Docenione zostały pracowitość oraz zaangażowanie dyrektor Załusińskiej oraz jej zdolności organizacyjne w zarządzaniu szkołą. Dyplom i statuetkę osobiście wręczyła obecna na bankiecie dr Dorota Andraka – prezes CPSD.

Podczas uroczystości wyróżniono osoby zasłużone dla szkoły

Warto przypomnieć, że złoty jubileusz szkoły został też dostrzeżony przez polskie władze. We wrześniu br. Polską Szkołę w Riverhead odwiedził minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który przekazał placówce flagę RP od prezydenta Andrzeja Dudy. Minister Dera wyraził też uznanie dla wkładu szkoły w podtrzymywanie polskości i wychowywanie kolejnych pokoleń młodych ludzi w duchu poczucia patriotyzmu i związku z krajem pochodzenia. Akcentował, że „przez pięćdziesiąt lat nauczyciele przekazywali dzieciom to, co jest najcenniejsze: miłość do naszej ojczyzny”.

Polska Szkoła w Riverhead z okazji jubileuszu 50-lecia otrzymała gratulacje z Białego Domu. Fot. Archiwum szkoły

Polska Szkoła w Riverhead otrzymała także gratulacje z okazji jubileuszu z Białego Domu, podpisane przez Pierwszą Damę USA Jill Biden.

Wieczór zwieńczyła zabawa taneczna, podczas której o muzykę do tańca zadbał zespół Windstar.

JLS
Fot. Archiwum szkoły


Kartka z historii…

Polska Szkoła im. M. M. Kolbego w Riverhead powstała w 1972 roku, po wielu staraniach rodziców popieranych przez księdza Wendę. Jej celem była nie tylko nauka języka polskiego, ale też krzewienie tradycji i kultury polskiej na amerykańskiej ziemi. Została zarejestrowana przez Centralę Szkół Dokształcających w Ameryce i rozpoczęła działalność w budynku szkoły parafialnej przy kościele św. Izydora w Riverhead.

Powstanie szkoły zbiegło się w czasie z pierwszą rocznicą beatyfikacji ojca Maksymiliana Marii Kolbego przez papieża Pawła VI. To wydarzenie wpłynęło na decyzję nadania szkole imienia tego wielkiego Polaka – męczennika. Pierwszą dyrektorką i założycielką szkoły była Feliksa Sawicka.

Kolejną ważną datą w historii szkoły był dzień 15 listopada 1975 r., kiedy to miała miejsce uroczystość poświęcenia sztandaru polskiej szkoły. Ojcem chrzestnym – który osobiście wziął udział w uroczystości – był Franciszek Gajowniczek, były więzień oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, za którego ojciec Maksymilian M. Kolbe dobrowolnie przyjął męczeńską śmierć. Od tego czasu sztandar z wizerunkiem patrona towarzyszy wszystkim wydarzeniom szkolnym i w których szkoła bierze udział.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -