czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticut39. Festiwal Szopek w Polskim Domu Narodowym w Hartford

39. Festiwal Szopek w Polskim Domu Narodowym w Hartford

W niedzielę, 1 grudnia, w Polskim Domu Narodowym w Hartford odbył się 39. Festiwal Szopek. Organizatorem dorocznego festiwalu jest Klub Kultury Polskiej w Hartford.

Na festiwalu swoje stanowisko mieli także członkowie ZHP w Hartford. Fot. Archiwum Polish Cultural Club of Greater Hartford, Inc.

Festiwal nawiązuje do tradycji szopek krakowskich – misternie zdobionych budowli, których wygląd odzwierciedla architekturę Krakowa. W tym roku ponad 20 młodych artystów zmierzyło się z tym tematem, tworząc szopki na wzór tych krakowskich. Ich prace zostały ocenione przez jury – wyniki konkursu podajemy w ramce. Wszystkie szopki zostały zaprezentowane na wystawie, którą miały okazję podziwiać osoby, które tego dnia przybyły do Polskiego Domu w Hartford – a mimo śnieżnej pogody frekwencja była spora.

W festiwalu jak co roku udział wzięła Polska Szkoła Sobotnia z Hartford . Fot. Archiwum Polish Cultural Club of Greater Hartford, Inc.

Szopki utworzone przez dzieci, choć różniły się kolorystyką i techniką wykonania, to zawierały elementy typowe dla szopek krakowskich. Wielką zasługę w popularyzowaniu tej polskiej tradycji ma artysta Marek Czarnecki – przewodniczący konkursu szopek, który od lat zajmuje się tworzeniem szopek bożonarodzeniowych na wzór szopki krakowskiej i przekazuje swoją pasję i wiedzę dzieciom podczas warsztatów i spotkań w szkołach, a także Carol Oleasz-Grondin – który zachęcił do budowy szopek uczniów z St. James School oraz Elżbieta Zagula, która podobnie zainteresowała szopkami krakowskimi uczniów z St. Matthew School.

Wydarzeniu jak co roku towarzyszył świąteczny kiermasz, na którym swoje stoiska miały m.in. Polska Sobotnia Szkoła w Hartford i harcerze z ZHP. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest na Fundusz Stypendialny im. Jennie Marconi-Javorski.

opr. JLS


Wyniki konkursu

  • I miejsce:  Maya i Jameson Fisher – St. James School in Manchester
  • II miejsce: Stefaniya Barbieri i Mary LaMonica – St. James School in Manchester
  • III miejsce:  Tiffany Barbieri iJohanna Monak – St. James School in Manchester
  • Wyróżnienie: Avery i Hudson Prewo – St. James School in Manchester
  • Nagroda specjalna: St. Matthew School w Forestville
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -