czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusetts33. Parada Pułaskiego w Northampton

33. Parada Pułaskiego w Northampton

W niedzielę, 20 października, ulicami Northampton przemaszerowała doroczna Parada Pułaskiego. Była to już 33. edycja tego wydarzenia. Organizatorem dorocznej uroczystości jest Komitet Dziedzictwa Polskiego w Northampton.

Uczestnicy Parady Pułaskiego okazują swój patriotyzm nie tylko samym udziałem w uroczystości, ale też swoim ubiorem. Fot. Archiwum Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee

Najpierw, o godz. 11:00, odbyła się uroczysta msza św. w kościele St. Elizabeth Ann Seton, następnie biało-czerwony pochód wyruszył spod kościoła do Parku Pułaskiego, gdzie obok obelisku poświęconego bohaterskiemu generałowi miała miejsce tradycyjna ceremonia wieńcząca paradę. Mistrzem ceremonii był James Kwiecinski. Burmistrz Northampton David Narkiewicz wydał z okazji obchodów Dnia Pułaskiego specjalną proklamację, która została odczytana wszystkim zgromadzonym.

Częścią ceremonii było wręczenie odznaczenia dla Marszałka Parady Wiesława Olszaka, którą w jego imieniu przyjęła jego córka Iwona Poznansky. Głównym mówcą w tym roku był Ronald Lech, prezydent Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee, MA. Głos zabrała także obecna na wydarzeniu Miss Polonia Massachusetts 2020 Carly Liquori. O oprawę muzyczną zadbali członkowie zespołu The Rovatti Family Polka Band.

W Paradzie rokrocznie licznie uczestniczy Polonia z Northampton i okolic. Również w tym roku nie zabrakło reprezentacji m.in. Polskiego Narodowego Kościoła św. Walentego z Northampton, Sobotniej Szkoły Języka Polskiego z Indian Orchard, Rycerzy Kolumba oraz przedstawicieli Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee.

opr. JLS

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -