– Jeżeli będziemy odpowiedzialni, to przetrwamy zawieruchy dziejowe i będzie trwała niepodległa Rzeczpospolita – mówił w dzień Narodowego Święta Niepodległości prezydent Polski Andrzej Duda. Główne uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy uroczystości swą obecnością uświetnili m.in.: marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i szef MSZ Radosław Sikorski.
– Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 r., po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność – podkreślał podczas swego przemówienia prezydent RP.
Podziękowania dla USA
– Dziś jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym, ale także w politycznym. Dziś jesteśmy tutaj, nad Wisłą – niepodległa i suwerenna Polska, my Naród Polski – częścią wielkich wspólnot międzynarodowych: Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa – Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Andrzej Duda.
– Dla bezpieczeństwa Europy i świata koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich. Jeżeli będziemy silni, odpowiedzialni, to będzie trwał pokój w naszej części Europy, przetrwamy wszystkie zawieruchy dziejowe i będzie także trwała niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita – akcentował prezydent.
Andrzej Duda dziękował kolejnym prezydentom USA, że przyjeżdżają do Polski i „powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych czasach, kiedy odrodził się rosyjski imperializm, który próbuje zniszczyć naszego sąsiada, którego ze wszystkich sił wspieramy, i który – wierzymy w to głęboko – będzie wraz z nami także częścią wolnego świata”.
Ordery Orła Białego
Podczas uroczystości podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewany został hymn, a także odczytano apel pamięci oraz oddano salut narodowy. Później prezydent złożył na płycie GNŻ wieniec od narodu. Wcześniej złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości – Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
W Belwederze prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego uhonorowani zostali prof. Ryszard Legutko oraz prof. Henryk Skarżyński. Później Andrzej Duda z małżonką udali się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie została odprawiona msza święta za ojczyznę.
Premier nie mógł przyjść
Donald Tusk nie był obecny na uroczystościach centralnych, ponieważ dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości przeszedł planowy zabieg medyczny (biuro Rady Ministrów nie podało szczegółów). 11 listopada szef polskiego rządu opublikował w social mediach wpis.
„Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa to nasze wspólne narodowe zadanie. Żyjemy w czasach i w miejscu, gdzie niepodległość nie jest nikomu dana za darmo i na zawsze. Pamiętajmy o tym nie tylko w dniu jej święta” – zaznaczył premier we wpisie.
Minister chwalił maszerujących
Tradycyjnie 11 listopada w stolicy Polski odbył się Marsz Niepodległości. Manifestacja rozpoczęła się na rondzie Dmowskiego, a zakończyła się na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w pochodzie wzięło udział około 90 tysięcy osób. Według organizatorów mogło ich być nawet 250 tysięcy.
Pochód odbył się w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Doszło do niegroźnych incydentów, podczas których interweniowała straż marszu. Pod adresem organizatorów padło wiele słów uznania. Jednak nie tylko wobec nich.
– Chciałbym podkreślić, że był to jeden z najbezpieczniejszych marszów w ostatnich latach – stwierdził Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, na antenie TVN24. – Bardzo dobra praca policji, dobra współpraca z organizatorami marszu, to także chciałbym podkreślić, bo też o to chodzi, by dać wolność demonstracji, natomiast nie doprowadzić do jakichś burd i zamieszek – dodał.
Marsz jest organizowany od 2011 roku przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
Tomasz Ryzner
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Przywrócono je w 1989 roku. Od tego czasu 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.