piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałySportŻółta kartka za tęczową opaskę

Żółta kartka za tęczową opaskę

W niedzielę, 20 listopada, oficjalnie rozpoczęły się piłkarskie mistrzostwa świata. Kontrowersje wzbudza fakt, że impreza odbywa się w Katarze – znanym z nieprzestrzegania praw człowieka, w tym m.in. z surowych przepisów dotyczących mniejszości seksualnych (homoseksualizm karany jest więzieniem lub grzywną).

Piłkarze mieli zamiar nosić tęczowe opaski kampanii „One Love” mającej na celu promowanie integracji i różnorodności w piłce nożnej oraz społeczeństwie. Na zdj. Manuel Neuer, kapitan reprezentacji Niemiec, z tęczową opaską na piłkarskim Euro 2020. Fot. twitter.com/EURO2020

W ramach sprzeciwu oraz solidarności z osobami dyskryminowanymi na tle seksualnym kilka europejskich federacji – m.in. Holandia, Belgia, Niemcy i Anglia – zapowiedziało przyłączenie się do akcji „One Love”, w ramach której piłkarze mieli wystąpić z tęczowymi opaskami. Ostra reakcja FIFA ukróciła jednak te zamiary.

Zgodnie z regulaminem FIFA na sprzęcie drużyn nie mogą widnieć żadne polityczne, religijne lub osobiste hasła, przekazy czy obrazki, a podczas turniejów finałowych rozgrywanych pod egidą FIFA kapitan reprezentacji musi nosić odpowiednią opaskę kapitańską, zapewnioną przez organizację. Władze FIFA zapowiedziały, że nie przewidują odstępstw od regulaminu, a kapitanowie drużyn, którzy wystąpią z inną niż regulaminowa opaska, zostaną ukarani żółtą kartą. Taka kara wiązałaby się z dużym ryzykiem, że kapitan będzie musiał opuścić boisko w trakcie meczu, a dana drużyna kończyłaby spotkanie w ograniczonym do 10 zawodników składzie.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -