Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Budząca się do życia przyroda, coraz dłuższe dni i większa ilość słońca sprzyjają uprawianiu sportu. To m.in. dlatego wiosną warto zacząć dbać o formę i sylwetkę – w końcu lato coraz bliżej, a razem z nim plaża i błogie lenistwo! Tym bardziej że wysiłek wcale nie musi być intensywny – wystarczy, że będzie regularny, a efekt stanie się widoczny. Wiosenne aktywności fizyczne można potraktować jako pewnego rodzaju wstęp do dalszej pracy nad sobą, przygotowanie, „rozbudzenie” po zimie. Wcale nie muszą być katorżnicze. Pomysł o sztandze na razie proponujemy porzucić – niczym postanowienia noworoczne… Zacznijmy od podstaw, które w tym przypadku będą znacznie przyjemniejsze i mniej obciążające!

Na jaką aktywność fizyczną warto się zdecydować? Która będzie idealna dla osoby początkującej, a która będzie nieco bardziej wymagająca? Wachlarz możliwość jest naprawdę szeroki! Wybierając typ aktywność fizycznej dla siebie, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.
Po pierwsze: ile czasu mamy poświęcać na treningi. Jeśli jesteśmy zabiegani, warto postawić na coś bardziej intensywnego, co da efekty w krótszym czasie. Drugą kwestią będzie właśnie intensywność. Jeśli wiemy, że nie mamy kondycji, nie warto od razu forsować się 10-kilometrowymi biegami… Będzie to zaprzeczeniem lekkiej, wiosennej aktywności, która ma przygotować człowieka do lata. Po trzecie: warto przemyśleć kwestię przeciwskazań. W końcu nie chodzi o to, by poodnawiać stare kontuzje albo pogłębić istniejące problemy…
Lekkie aktywności, które i tak spalają kalorie:
- wchodzenie po schodach – 948 kcal/godz.
- szybki marsz – 600 kcal/godz.
- powolny spacer – 172 kcal/godz.
- pływanie – 468 kcal/godz.
- aerobik – 300 kcal/godz.
- skakanka – 492 kcal/godz.
Bieganie
Dla kogo? Dla każdego, kto nie zniechęca się wysiłkiem fizycznym, lubi widzieć postęp w ćwiczeniach i ich efekty.
Co potrzeba, by zacząć? Podstawą są odpowiednie buty. Obuwie biegowe musi mieć dobrą amortyzację. Bez niej ani rusz – kontuzje gwarantowane.
Przeciwwskazania? Bieganie nie będzie dla osób ze źle zaleczonymi kontuzjami i uszkodzeniami stawów. Może też być zbyt wymagającą formą aktywności dla kogoś, o wyjątkowo kiepskiej kondycji.
Joga
Dla kogo? Dosłownie dla każdego – bez względu na wiek i kondycję!
Co potrzeba, by zacząć? Już na sam początek przyda się mata, na której będą wykonywane asany. Dobrze, by była cienka i nie rozciągała się. Na początek przygody z jogą warto znaleźć dobrego instruktora – na żywo albo w internecie. Pomoże to uniknąć błędów w praktyce asan.
Przeciwwskazania? Brak. Możesz zacząć w dowolnym wieku i w dowolny sposób. Ważny jest sam ruch i poprawiające się samopoczucie.
Jazda na rowerze
Dla kogo? Dla każdego miłośnika rowerowych przejażdżek. Jest to doskonała alternatywa biegania – zdecydowanie mniej obciąża stawy. Pozwala na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem budzącej się do życia przyrody.
Co potrzeba, by zacząć? Oczywiście rower i kask, reszta jest już tylko twoją inwencją.
Przeciwwskazania? Niezaleczone kontuzje.

Spacery
Dla kogo? Dla każdego, bez jakichkolwiek ograniczeń!
Co potrzeba, by zacząć? W zasadzie tylko chęci. Jest to najprostsza, najbardziej podstawowa aktywność fizyczna, na jaką można się zdecydować. Jej minusem będzie czasochłonność i powoli pojawiające się efekty, ale… w końcu nie od razu Rzym zbudowano. Od czegoś trzeba zacząć. A spacery do tego są po prostu idealne.
Przeciwwskazania? Brak!
Pływanie
Dla kogo? W zasadzie dla każdej osoby umiejącej pływać. Nie obciąża stawów i doskonale poprawia wydajność organizmu.
Co potrzeba, by zacząć? Strój kąpielowy i czepek – to wszystko.
Przeciwwskazania? Jeśli nie umiesz pływać, nie porywaj się na tę aktywność bez pomocy instruktora.
Anna Miler