środa, 8 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWernisaż prac Jerzego Kubiny w Centrum Polsko-Słowiańskiego na Brooklynie

Wernisaż prac Jerzego Kubiny w Centrum Polsko-Słowiańskiego na Brooklynie

14 stycznia w sali wystawowej Centrum Polsko-Słowiańskiego na Brooklynie odbył się wernisaż obrazów jednego z najlepszych polskich malarzy w Nowym Jorku Jerzego Kubiny. Artysta zaprezentował prawie 20 prac o wymiarach 91×122 cm. Były to przeważnie abstrakcje z przewagą szarości i czerni, z dominującą bryłą intensywnego koloru oraz kilka prac figuratywnych. Na stołach natomiast leżało około 50 prac o wymiarach 45×61, w technice mix media na papierze lub plastikowych płytkach, również abstrakcji.

Wystawione obrazy powstały w ciągu ostatnich czterech lat. Artysta tworzył je na bazie eksperymentów z chemikaliami i patyną na płótnie, malowane akrylem i werniksami z przezroczystymi fragmentami tworzą nastrój tajemnicy materii. Dla Kubiny ważnym elementem w sztuce jest materia, a nie realizm, wysublimowana rozmowa z odbiorcą poprzez formę i teksturę, czyli fakturę danej powierzchni, co jest wizualnym elementem sztuki. Dla artysty jest to np. kurz czy pęcherzyki powietrza, różnego rodzaju struktury. Niektóre obrazy były inspirowane muzyką flamenco, którą uważa za muzykę malarską, niezwykle ekspresyjną, wybuchową i pobudzającą.

Ciekawostką jest, że obrazy nie miały tytułów, gdyż Kubina uważa, że każdy obraz powinien być interaktywny, czyli oddziaływać indywidualnie na widza. Wtedy artysta jako autor nie jest już jedynym twórcą dzieła, lecz tworzy się ono w procesie interakcji z odbiorcą.

Na wystawie znalazł się też jeden obraz 15-letniej córki malarza, która ma zamiar podążać śladami ojca.

Wernisaż Kubiny filmował znany dokumentalista twórczości artystów Tomasz Masłowski.

Wernisażowi towarzyszył jedyny w swoim rodzaju koncert, w unikalny sposób łączący tradycje flamenco z muzyką latynoską w wykonaniu polskiej pianistki Katarzyny Musiał. Można było usłyszeć pełne ekspresji wykonanie dzieł największych kompozytorów hiszpańskich (Granados, de Falla, Albeniz), Kuby (Lecuona), Brazylii (Nazareth) i Wenezueli (Fernandez). Pomiędzy grą artystka z wielkim temperamentem wykonywała tańce hiszpańskie, inspirowane utworami takimi jak „Fire Dance”, „Sevilla”, „Malaguena”. Katarzyna Musiał dwukrotnie zmieniała suknię, z czarnej na czerwoną oraz akcesoria – chustę czy wachlarz. Towarzyszył jej artysta chilijskiego pochodzenia – Hugo-Andres Larenas, grający na gitarze i cajonie. Razem tworzą zespół Fuego Flamenco (Ogień Flamenco). Na scenie rozumieli się bez słów i byli świetnie zgrani. Na prośbę rozentuzjazmowanej widowni na bis z niezwykłym wyczuciem zagrali „Capriccio arabe” Tarregi.

Koncert prowadził Jakub Polaczyk – muzyk i kompozytor.

W czasie tego artystycznego wieczoru przeprowadzono loterię, na której można było wygrać otwarty bilet lotniczy do Polski ufundowany przez Centrum Polsko-Słowiańskie. Dochód z loterii przeznaczony zostanie na stypendia dla studentów. W obecności sekretarz CP-S Bożeny Konkiel i prezesa Mariana Żaka szczęśliwy los wyciągnęła Katarzyna Musiał. Bilet wygrała Magdalena Zawadzka – znana malarka, która z własnej inicjatywy zaoferowała dodatkową donację w wysokości $100 na fundusz stypendialny.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski


Jerzy Kubina urodził się w Zamościu. W 1986 r. ukończył z najwyższą lokatą Akademię Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie na wydziale malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Po obronie dyplomu wyjechał do USA, gdzie mieszka do tej pory. Po przyjeździe zaczął robić faux finish’e, tzw. malarstwo dekoracyjne, murale, imitacje kamienia itp. Dzięki temu poznał bardzo ciekawe techniki, które zaczął używać w malarstwie. Swoje życie całkowicie podporządkował sztuce. Będąc sponsorowanym przez Henryka Lachmana – kolekcjonera i wybitnego znawcę sztuki, po otrzymaniu od niego do dyspozycji olbrzymiej, niegdyś balowej sali w Hotelu Hamilton w Paterson w New Jersey, już w 1989 r. zaczął tworzyć wielkoformatowe prace, instalacje, obrazy i performance. Ważnym etapem w karierze Kubiny była współpraca w latach 1990-94 z paryską Prisunic Gallery, mającą filię w Nowym Jorku. Po serii grupowych wystaw galeria zaproponowała mu 2-letni pobyt w Paryżu, który wykorzystał do realizacji dużych formatów, instalacji, obrazów i performance. Pobyt w Paryżu został zwieńczony wystawą indywidualną w 1991 r. w paryskiej Louis XIV Gallery. Po powrocie do Nowego Jorku w 1994 r. podjął współpracę z prestiżową galerią Ok Harris. Ponadto wystawiał w BWA w Gdańsku i Krakowie, Zachęcie w Warszawie, Chelsea Museum, Modern Art Gallery w Las Vegas, Real Art WaysGallery w Hartford, CT, Roshkowska Gallery w Hudson, NY, Square Peg Gallery w Hasting on Hudson, NY. O jego twórczości pisał paryski Vogue czy Elle w Japonii oraz Art Forum, Review i Enterprise w Nowym Jorku.

* * *

Katarzyna Musiał ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie oraz otrzymała Artist Diploma w Vancouver Academy of Music w Kanadzie, obecnie robi doktorat z muzyki i tańca nowoczesnego na Concordia University w Montrealu, Kanada. Hiszpanią zachwyciła się, gdy jako dziecko pojechała z rodzicami na wycieczkę, zauroczyły ją w tańcach hiszpańskich elementy dramaturgii przeplatane melancholią. Od 15 lat mieszka w Montrealu. Jest założycielką i dyrektorem artystycznym Stella Musica Festival mającego na celu promowanie kobiet działających w muzyce. Musiał występowała jako solistka oraz z orkiestrami w Ameryce Północnej, Europie i Afryce. Wygrała pierwszą nagrodę w Broadshaw & Buono International Competition w Nowym Jorku oraz nagrodę w Krzysztof Penderecki International Competition of Comtemporary Chamber Music w Krakowie. Występowała między innymi w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Ostatnio wydała płytę „My Spanish Heart”, za którą otrzymała świetne recenzje.

* * *

Hugo-Andres Larenas jest kompozytorem i nauczycielem gry na gitarze. Uzyskał tytuł magistra w zakresie gry na gitarze z Universytetu w Montrealu (UdeM). Obecnie robi karierę jako artysta koncertowy. W 2006 r. wygrał pierwszą edycję Grand Prix de Guitare w Montrealu.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -