wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSwiatłana Cichanouska w środę wystąpi w Senacie

Swiatłana Cichanouska w środę wystąpi w Senacie

W środę liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego weźmie udział w posiedzeniu Senatu, przewidziano jej wystąpienie – poinformowało PAP Centrum Informacyjne Senatu.

Przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Radek Pietruszka

„Na środę została zaproszona do Senatu z uwagi na obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przez pana marszałka Tomasza Grodzkiego liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska. Podczas posiedzenia, o godz. 11.30, będzie miała wystąpienie” – przekazała dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Paradowska-Naturska.

Jak podkreśliła, tego dnia senatorowie mają też przyjąć uchwałę w związku z tą rocznicą.

W końcu stycznia Swiatłana Cichanouska wzięła udział w uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego z udziałem prezydentów Polski i Litwy – Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Cytadeli w Warszawie, a później spotkała się m.in. z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz posłami sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Apelowała o to, by rozróżniać od siebie reżim Alaksandra Łukaszenki i naród białoruski, który jest obecnie okupowany. „Wierzę, że zmiany demokratyczne w Białorusi będą najlepszym wkładem w zwycięstwo Ukrainy” – mówiła też w Sejmie Cichanouska.

Swiatłana Cichanouska w 2020 r. brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 r. Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

Wiktoria Nicałek/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -