sobota, 20 kwietnia, 2024

„Słowem Polska”

W marcu tego roku małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda zaprosiła nauczycieli i uczniów szkół polskich i polonijnych poza granicami kraju do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim „Słowem Polska”.

Finałowy pokaz – interpretacja bajki „Wilczki”, strzelec Amelia Skorski i Julia Skorski. Fot. Archiwum rodzinne

Zadaniem konkursu było zainteresowanie uczniów polską literaturą oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą. Konkurs rozpoczął się w kwietniu, a zakończył 5 lipca, składał się z 4 etapów i finału, podczas których każdy z uczestników musiał zaprezentować 3 wiersze, wybierając spośród 4 polskich autorów. Uczestnicy konkursu w trzech grupach wiekowych 7-9 lat, 10-13 lat i 14-19 lat zaprezentowali utwory wybranych autorów: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ignacego Krasickiego i Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej w formie nagrań wideo. W konkursie wzięło udział 720 uczniów z 45 krajów świata z 252 szkół polonijnych.

„Dzieci i żaby” – z prawej Julia Skorski, obok jej siostra Amelia. Fot. Archiwum rodzinne
Jednym z trzech utworów, które w ramach konkursu zaprezentowała 7-letnia Julia, była bajka „Czapla, ryby i rak” Ignacego Krasickiego. Fot. Archiwum rodzinne

Jedną z laureatek w tym konkursie (w swojej grupie wiekowej) została siedmioletnia Julia Skorski, która reprezentowała Polską Szkołę Dokształcającą im. Zbigniewa Herberta w Copiague, Long Island, NY. Julia do konkursu przygotowała trzy utwory Ignacego Krasickiego: „Dzieci i żaby”, „Czapla, ryby i rak”, a podczas finału zaprezentowała „Wilczki”. Trzy prezentacje na wideo w języku polskim w ciekawej aranżacji, scenerii i adaptacji to wielka sprawa dla siedmiolatki urodzonej w USA, zapewne sama nie sprostałaby tak wielkiemu wyzwaniu, ale Polska Szkoła im. Z Herberta w Copiague słynie z wyróżniających się nauczycieli. W tym szczególnym wypadku, dotyczącym przygotowania Julii Skorski, wsparcie było rodzinne i pokoleniowe. Mama Julii – Magdalena Denarska-Skorski to nauczycielka, autorka szkolnych scenariuszy teatralnych, a także poetka nagradzana w wielu znaczących konkursach literackich. W szkole pracuje również Teresa Denerska – babcia Julii, wybitna polonistka z 20-letnim stażem na obczyźnie i 18 latami w Polsce, wyróżniona medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także nauczycielka w klasie PSL – Polish Second Language, gdzie uczy i motywuje młodą amerykańską generację polskiego pochodzenia do nauki języka polskiego.

Gratulacje dla Julii Skorski i jej nauczycielskiej rodziny!

Elżbieta Popławska

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -