środa, 18 września, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneSiła tradycji i nowoczesna wizja

Siła tradycji i nowoczesna wizja

Quinnipiac University w Hamden w stanie Connecticut to wyjątkowo interesująca uczelnia, w której nowoczesna wizja edukacji oraz otwartość na nowe pomysły wspierane są prawie stuletnim doświadczeniem w zakresie kształcenia młodych ludzi polegającego na przekazywaniu im nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności będących nieocenionym walorem na rynku pracy.

Quinnipiac University jest prywatną, koedukacyjną uczelnią, założoną w 1929 roku. Fot. Quinnipiac University

Bogata oferta edukacyjna

Quinnipiac University jest prywatną, koedukacyjną uczelnią, założoną w 1929 roku. W ramach oferty edukacyjnej na Quinnipiac University realizowanych jest ponad 140 programów, w tym w dziedzinach takich jak zarządzanie biznesem, pielęgniarstwo, fizjoterapia, edukacja czy prawo i medycyna (co plasuje Quinnipiac w czołówce uczelni amerykańskich), z których obecnie korzysta ok. 10,000 studentów. Uniwersytet kładzie nacisk na praktyczną stronę kształcenia i na jego jakość, dlatego w swej zróżnicowanej ofercie ma ciekawe i konkretne programy, które służą przygotowaniu do realizacji przyszłych zawodowych – naukowych i biznesowych – celów studentów. Istnieje też możliwość uzyskania tzw. podwójnego dyplomu dzięki programom, które pozwalają skończyć studia licencjackie i magisterskie w skróconym czasie (3+1 i 4+1). W skład infrastruktury uniwersyteckiej wchodzą trzy kampusy zlokalizowane w Hamden (Mount Carmel i York Hill) oraz w North Haven. Sam uniwersytet znajduje się w odległości zaledwie 2 godzin drogi od Bostonu i Nowego Jorku.

W Quinnipiac rozwój traktowany jest kompleksowo. Studenci mogą liczyć nie tylko na wysokiej jakości ofertę edukacyjną, ale również na bogate życie studenckie. Na uniwersytecie działa ponad 140 różnych stowarzyszeń, klubów i bractw studenckich, skupiających osoby o podobnych zainteresowaniach, pochodzeniu etnicznym lub wyznaniu. Także jeśli chodzi o sport, jest z czego wybierać – hokej (jak wszystkie inne dyscypliny zarówno męski, jak i żeński) plasuje się w czołówce krajowej, koszykówka, baseball, lacrosse, tenis, golf, hokej na trawie i inne – przy tej różnorodności każdy pragnący sportowej rozrywki znajdzie coś dla siebie.

O atrakcyjności oferty Quinnipiac University świadczą też dane statystyczne. Ponad 90% studentów może korzystać ze wsparcia w postaci stypendiów. 98% absolwentów w ciągu 6 miesięcy od zakończenia studiów znajduje zatrudnienie lub kontynuuje naukę.

Efektem czego są tak dobre wyniki? Quinnipiac działa z rozmachem i jest otwarty na nowości i innowacyjne pomysły oraz na szeroko rozumianą współpracę z najlepszymi firmami – od lokalnych szpitali po międzynarodowe korporacje. W ciągu roku organizowane są różne wydarzenia i warsztaty, od spotkań z interesującymi ludźmi, przez targi pracy, po programy mentorskie i spotkania networkingowe. Wszystko to służy wzbogaceniu edukacji o walor praktyczny i możliwości przekucia książkowej wiedzy w rzeczywiste działania, dzięki czemu studenci zyskują nie tylko wykształcenie, ale również potrafią się odnaleźć na rynku pracy.

Most między USA a Europą

Tym, co wyróżnia Quinnipiac University na tle innych amerykańskich uczelni, są też jego silne praktyczne relacje i związki z Europą środkową, w tym z Polską. W ramach uniwersytetu działa Instytut Europy Środkowej (Central European Institute, CEI). Jego misją jest wzmacnianie relacji i związków między Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy środkowej w trzech głównych obszarach: akademickim, kulturowym i biznesowym. Celem Instytutu Europy Środkowej jest promowanie tej części kontynentu europejskiego. W ramach ukazywania nie tylko walorów turystycznych i kulturalnych tego regionu, ale przede wszystkim atrakcyjności biznesowej i akademickiej, organizowane są m.in. wyjazdy amerykańskich studentów do Polski, podczas których mogą zobaczyć kraj, przyrodę, zabytki, ale także zobaczyć, jak wygląda prowadzenie biznesu w tej części Europy oraz jak wartościowe mogą być relacje wymiany akademickiej. Studenci odwiedzają czołowe firmy innowacyjne, uczelnie, spotykają się z przedstawicielami biznesu i ludźmi nauki. Takiego doświadczenia nie zastąpi wiedza książkowa. Europa, a szczególnie Polska, dynamicznie się rozwija – i nic nie przekona o tym lepiej, niż doświadczenie tego na własne oczy. Ten aspekt działalności może być szczególnie interesujący dla tych studentów, którzy, będąc kolejnym już pokoleniem Polaków w Ameryce, o ojczyźnie swoich przodków wiedzą niewiele, a dzięki takiemu wyjazdowi lub spędzeniu np. semestru na polskiej uczelni mogliby poznać Polskę jako gościnny kraj z ultra nowoczesną i sprawną infrastrukturą, europejskiego lidera przedsiębiorczości i innowacyjności, współczesną – a nie jedynie jej sentymentalno-historyczną wizją.

Od 2014 roku pod patronatem CEI działa Katedra Polska. Jej fundatorzy to rodzina Kate i Peter Novak z Longmeadow, MA. Dzięki ich hojności oraz pracy osób, które z pełnym zaangażowaniem realizują kolejne projekty, CEI i Katedra Polska coraz efektywniej budują mosty – zarówno te międzyludzkie, między studentami i przedsiębiorcami, jak i transatlantyckie – między USA i Europą.

Polskie akcenty

Od początku istnienia działalność Katedry Polskiej, jak i całego Instytutu, nastawiona jest nie tylko na kształcenie, ale też na stwarzanie okazji do nawiązywania kontaktów. Liczne wydarzenia kulturalne, ciekawe prelekcje i spotkania networkingowe stanowią platformę wymiany doświadczeń i stwarzają nowe perspektywy dla uczestników.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Katedry Polskiej jest uruchomienie globalnego programu biznesowego z ukierunkowaniem na Polskę. Pierwszym programem pod patronatem Katedry Polskiej na Quinnipiac University był realizowany w latach 2017-2020 Polsko-Amerykański Program Liderów Biznesu (Polish-American Business Leadership Program), w ramach którego studenci z Polski mieli możliwość studiowania w programie MBA oraz zdobycia doświadczenia zawodowego w Stanach Zjednoczonych. Drugim, obecnie realizowanym, programem jest Global Business Affairs Polish Certificate, czyli program przygotowujący studentów do kariery biznesowej w Polsce lub ogólnie – w Europie. Program zakłada co najmniej jeden semestr studiów na uczelni polskiej oraz odbycie stażu zawodowego w polskich przedsiębiorstwach. Ponadto w ramach Katedry Polskiej realizowane są różnorodne programy wymiany akademickiej (dla studentów i wykładowców) pomiędzy Quinnipiac University i czołowymi uczelniami w Polsce, m.in. Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie czy Uniwersytetem Białostockim, Student Consulting Project – program stażowy, w ramach którego studenci z Quinnipiac University doradzają polskim firmom (głównie startupom) jak wejść na rynek amerykański (we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Amerykańską Izbą Handlową w Polsce), Game Design Hub, w ramach którego inicjowane i rozwijane są programy wymiany (w tym staży) w zakresie przedsiębiorczości i projektowania gier dla polsko-amerykańskich studentów oraz rozbudowywany coraz bardziej jest program praktyk zawodowych. Ponadto na Quinnipiac University właśnie uformował się Polski Klub Studencki – Polish Culture Society. Więcej o Polskiej Katedrze i realizowanych przez nią programach będzie można przeczytać już wkrótce na łamach „Białego Orła”.

Niewątpliwie wszystko to sprawia, że Quinnipiac University może być szczególnie atrakcyjny dla studentów wywodzących się z Polonii, ale jest to opcja warta rozważenia dla wszystkich zainteresowanych nie tylko polską kulturą, ale przede wszystkim Europą i Polską jako kierunkiem biznesowych perspektyw.

Joanna Szybiak


Dowiedz się więcej!
www.quinnipiac.edu
275 Mt Carmel Ave., Hamden, CT 06511
Kontakt dla zainteresowanych: 203-500-8208 lub gedeon.werner@qu.edu

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -