Quinnipiac University w Hamden w stanie Connecticut to wyjątkowo interesująca uczelnia, w której nowoczesna wizja edukacji oraz otwartość na nowe pomysły wspierane są prawie stuletnim doświadczeniem w zakresie kształcenia młodych ludzi polegającego na przekazywaniu im nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności będących nieocenionym walorem na rynku pracy.
Bogata oferta edukacyjna
Quinnipiac University jest prywatną, koedukacyjną uczelnią, założoną w 1929 roku. W ramach oferty edukacyjnej na Quinnipiac University realizowanych jest ponad 140 programów, w tym w dziedzinach takich jak zarządzanie biznesem, pielęgniarstwo, fizjoterapia, edukacja czy prawo i medycyna (co plasuje Quinnipiac w czołówce uczelni amerykańskich), z których obecnie korzysta ok. 10,000 studentów. Uniwersytet kładzie nacisk na praktyczną stronę kształcenia i na jego jakość, dlatego w swej zróżnicowanej ofercie ma ciekawe i konkretne programy, które służą przygotowaniu do realizacji przyszłych zawodowych – naukowych i biznesowych – celów studentów. Istnieje też możliwość uzyskania tzw. podwójnego dyplomu dzięki programom, które pozwalają skończyć studia licencjackie i magisterskie w skróconym czasie (3+1 i 4+1). W skład infrastruktury uniwersyteckiej wchodzą trzy kampusy zlokalizowane w Hamden (Mount Carmel i York Hill) oraz w North Haven. Sam uniwersytet znajduje się w odległości zaledwie 2 godzin drogi od Bostonu i Nowego Jorku.
W Quinnipiac rozwój traktowany jest kompleksowo. Studenci mogą liczyć nie tylko na wysokiej jakości ofertę edukacyjną, ale również na bogate życie studenckie. Na uniwersytecie działa ponad 140 różnych stowarzyszeń, klubów i bractw studenckich, skupiających osoby o podobnych zainteresowaniach, pochodzeniu etnicznym lub wyznaniu. Także jeśli chodzi o sport, jest z czego wybierać – hokej (jak wszystkie inne dyscypliny zarówno męski, jak i żeński) plasuje się w czołówce krajowej, koszykówka, baseball, lacrosse, tenis, golf, hokej na trawie i inne – przy tej różnorodności każdy pragnący sportowej rozrywki znajdzie coś dla siebie.
O atrakcyjności oferty Quinnipiac University świadczą też dane statystyczne. Ponad 90% studentów może korzystać ze wsparcia w postaci stypendiów. 98% absolwentów w ciągu 6 miesięcy od zakończenia studiów znajduje zatrudnienie lub kontynuuje naukę.
Efektem czego są tak dobre wyniki? Quinnipiac działa z rozmachem i jest otwarty na nowości i innowacyjne pomysły oraz na szeroko rozumianą współpracę z najlepszymi firmami – od lokalnych szpitali po międzynarodowe korporacje. W ciągu roku organizowane są różne wydarzenia i warsztaty, od spotkań z interesującymi ludźmi, przez targi pracy, po programy mentorskie i spotkania networkingowe. Wszystko to służy wzbogaceniu edukacji o walor praktyczny i możliwości przekucia książkowej wiedzy w rzeczywiste działania, dzięki czemu studenci zyskują nie tylko wykształcenie, ale również potrafią się odnaleźć na rynku pracy.
Most między USA a Europą
Tym, co wyróżnia Quinnipiac University na tle innych amerykańskich uczelni, są też jego silne praktyczne relacje i związki z Europą środkową, w tym z Polską. W ramach uniwersytetu działa Instytut Europy Środkowej (Central European Institute, CEI). Jego misją jest wzmacnianie relacji i związków między Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy środkowej w trzech głównych obszarach: akademickim, kulturowym i biznesowym. Celem Instytutu Europy Środkowej jest promowanie tej części kontynentu europejskiego. W ramach ukazywania nie tylko walorów turystycznych i kulturalnych tego regionu, ale przede wszystkim atrakcyjności biznesowej i akademickiej, organizowane są m.in. wyjazdy amerykańskich studentów do Polski, podczas których mogą zobaczyć kraj, przyrodę, zabytki, ale także zobaczyć, jak wygląda prowadzenie biznesu w tej części Europy oraz jak wartościowe mogą być relacje wymiany akademickiej. Studenci odwiedzają czołowe firmy innowacyjne, uczelnie, spotykają się z przedstawicielami biznesu i ludźmi nauki. Takiego doświadczenia nie zastąpi wiedza książkowa. Europa, a szczególnie Polska, dynamicznie się rozwija – i nic nie przekona o tym lepiej, niż doświadczenie tego na własne oczy. Ten aspekt działalności może być szczególnie interesujący dla tych studentów, którzy, będąc kolejnym już pokoleniem Polaków w Ameryce, o ojczyźnie swoich przodków wiedzą niewiele, a dzięki takiemu wyjazdowi lub spędzeniu np. semestru na polskiej uczelni mogliby poznać Polskę jako gościnny kraj z ultra nowoczesną i sprawną infrastrukturą, europejskiego lidera przedsiębiorczości i innowacyjności, współczesną – a nie jedynie jej sentymentalno-historyczną wizją.
Od 2014 roku pod patronatem CEI działa Katedra Polska. Jej fundatorzy to rodzina Kate i Peter Novak z Longmeadow, MA. Dzięki ich hojności oraz pracy osób, które z pełnym zaangażowaniem realizują kolejne projekty, CEI i Katedra Polska coraz efektywniej budują mosty – zarówno te międzyludzkie, między studentami i przedsiębiorcami, jak i transatlantyckie – między USA i Europą.
Polskie akcenty
Od początku istnienia działalność Katedry Polskiej, jak i całego Instytutu, nastawiona jest nie tylko na kształcenie, ale też na stwarzanie okazji do nawiązywania kontaktów. Liczne wydarzenia kulturalne, ciekawe prelekcje i spotkania networkingowe stanowią platformę wymiany doświadczeń i stwarzają nowe perspektywy dla uczestników.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Katedry Polskiej jest uruchomienie globalnego programu biznesowego z ukierunkowaniem na Polskę. Pierwszym programem pod patronatem Katedry Polskiej na Quinnipiac University był realizowany w latach 2017-2020 Polsko-Amerykański Program Liderów Biznesu (Polish-American Business Leadership Program), w ramach którego studenci z Polski mieli możliwość studiowania w programie MBA oraz zdobycia doświadczenia zawodowego w Stanach Zjednoczonych. Drugim, obecnie realizowanym, programem jest Global Business Affairs Polish Certificate, czyli program przygotowujący studentów do kariery biznesowej w Polsce lub ogólnie – w Europie. Program zakłada co najmniej jeden semestr studiów na uczelni polskiej oraz odbycie stażu zawodowego w polskich przedsiębiorstwach. Ponadto w ramach Katedry Polskiej realizowane są różnorodne programy wymiany akademickiej (dla studentów i wykładowców) pomiędzy Quinnipiac University i czołowymi uczelniami w Polsce, m.in. Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie czy Uniwersytetem Białostockim, Student Consulting Project – program stażowy, w ramach którego studenci z Quinnipiac University doradzają polskim firmom (głównie startupom) jak wejść na rynek amerykański (we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Amerykańską Izbą Handlową w Polsce), Game Design Hub, w ramach którego inicjowane i rozwijane są programy wymiany (w tym staży) w zakresie przedsiębiorczości i projektowania gier dla polsko-amerykańskich studentów oraz rozbudowywany coraz bardziej jest program praktyk zawodowych. Ponadto na Quinnipiac University właśnie uformował się Polski Klub Studencki – Polish Culture Society. Więcej o Polskiej Katedrze i realizowanych przez nią programach będzie można przeczytać już wkrótce na łamach „Białego Orła”.
Niewątpliwie wszystko to sprawia, że Quinnipiac University może być szczególnie atrakcyjny dla studentów wywodzących się z Polonii, ale jest to opcja warta rozważenia dla wszystkich zainteresowanych nie tylko polską kulturą, ale przede wszystkim Europą i Polską jako kierunkiem biznesowych perspektyw.
Joanna Szybiak
Dowiedz się więcej!
www.quinnipiac.edu
275 Mt Carmel Ave., Hamden, CT 06511
Kontakt dla zainteresowanych: 203-500-8208 lub gedeon.werner@qu.edu