sobota, 7 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSikorski ponownie wzywa spikera Izby Reprezentantów, by poddał pod głosowanie pakiet pomocy...

Sikorski ponownie wzywa spikera Izby Reprezentantów, by poddał pod głosowanie pakiet pomocy dla Ukrainy

Szef MSZ Radosław Sikorski, który wrócił we wtorek z wizyty w USA, ponownie wezwał spikera Izby Reprezentantów, by poddał pod głosowanie pakiet pomocy dla Ukrainy i zaapelował do polskiej opozycji o wykorzystanie swoich wpływów w tej kwestii. Ukraina pilnie potrzebuje amunicji – podkreślił.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (C) na briefingu prasowym terenie Portu Lotniczego Okęcie w Warszawie, 27 lutego. Szef polskiej dyplomacji podsumował zakończoną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Fot. PAP/Leszek Szymański

Sikorski w Nowym Jorku wystąpił na forum ONZ z okazji drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę, a w Waszyngtonie spotkał się m.in. z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem. Sikorski podczas wizyty podkreślał, że Ukraina bardzo pilnie potrzebuje amunicji, apelował o uchwalenie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 60 mld dol. Szef MSZ mówił też, że odpowiedzialność ws. uchwalenia tego pakietu ciąży na przewodniczącym Izby Reprezentantów Mike’u Johnsonie.

Szef polskiej dyplomacji wrócił do kraju we wtorek rano i podczas briefingu podsumował swoją wizytę w USA. Powiedział, że szczególnym celem jego wystąpień na forum ONZ były kraje globalnego Południa i przekonanie ich, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie to „wojna niesprawiedliwa, kolonialna i w której powinny popierać Ukrainę, zgodnie z pierwotnym głosowaniem w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ”.

Sikorski dodał, że w Waszyngtonie spotkał się m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’iem Sullivanem oraz z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem. Szef MSZ rozmawiał też z szefową agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych Avril Haines.

Na Kapitolu Sikorski spotkał się też z amerykańskimi senatorami, którzy – jak podkreślił – już przegłosowali pakiet pomocy dla Ukrainy. „Niestety Izba Reprezentantów została rozpuszczona na dwa tygodnie na przerwę. A szkoda, bo Ukraina pilnie potrzebuje amunicji, a to wymaga głosowania w Izbie Reprezentantów” – zaznaczył.

„Jeszcze raz sakramentalnie wzywam i marszałka Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona do poddania sprawy pod głosowanie, i naszą dzisiejszą opozycję do wykorzystania swoich wpływów, które ponoć ma, na tą +trumpistowską+ część Partii Republikańskiej, aby przestano blokować ten pakiet pomocowy dla Ukrainy” – zaapelował, nawiązując do tego, że Johnson jest działaczem Partii Republikańskiej.

Szef MSZ był pytany przez dziennikarzy, co w kontekście wojny w Ukrainie, będzie oznaczało ewentualne zwycięstwo Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA.

„Chciałbym to usłyszeć od tych w Polsce, którzy z nim sympatyzują. Chciałbym od nich usłyszeć komentarz do słów (Trumpa) o NATO i o decyzjach, aby blokować pakiet dla Ukrainy. Dlaczego nasi nacjonaliści z dzisiejszej opozycji uważają, że to jest dobre dla Ukrainy czy dla Polski, bo ja tego nie rozumiem” – powiedział szef MSZ.

Podkreślił jednocześnie, że Polska potrzebuje dobrych stosunków z każdym prezydentem Stanów Zjednoczonych. „Ale w sprawie Ukrainy mamy tutaj między prezydentem (Joe) Bidenem, a kandydatem Trumpem zasadniczą różnicę. I ja chcę od naszych konkurentów politycznych wiedzieć, dlaczego uważają, że stanowisko Donalda Trumpa w sprawie pomocy dla Ukrainy jest dobre dla Polski” – powiedział Sikorski.

Poniedziałkowe spotkanie z Blinkenem było jednym z ostatnich punktów pięciodniowej wizyty ministra spraw zagranicznych w Stanach Zjednoczonych. Obok wykładu w Atlantic Council i spotkania z Blinkenem, Sikorski odbył również rozmowy z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’iem Sullivanem oraz dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. Spotkał się również z senatorami Demokratów, szefem komisji ds. wywiadu Markiem Warnerem i współprzewodniczącym polsko-amerykańskiej grupy parlamentarnej Chrisem Murphym.

Wcześniej w Waszyngtonie spotkał się też z byłym szefem Pentagonu gen. Jamesem Mattisem, zaś w piątek w Nowym Jorku wystąpił na forum Zgromadzenia Ogólnego oraz Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także na konferencji dotyczącej wywozu ukraińskich dzieci przez Rosję. Odbył też szereg wywiadów z amerykańskimi mediami, w tym CNN, MSNBC, Bloombergiem, „New York Timesem” i „The Wall Street Journal”. We wszystkich rozmowach apelował do Kongresu o uchwalenie pakietu pomocowego dla Ukrainy, ostrzegając, że w przeciwnym wypadku ucierpi na tym wiarygodność USA jako sojusznika.

Karol Kostrzewa/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -