środa, 18 września, 2024
Strona głównaGorący TematRekordowa w dziejach III RP frekwencja wyniosła 71,99 proc.

Rekordowa w dziejach III RP frekwencja wyniosła 71,99 proc.

Według danych z 28,56 proc. komisji wyborczych PiS zdobyło 40,05 proc., KO – 26,38 proc., Trzecia Droga – 14,12 proc., Lewica – 8,03 proc. Konfederacja – 7,37 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy – 1,87 proc. – przekazała w poniedziałek PKW. Rekordowa w dziejach III RP frekwencja wyniosła 71,99 proc.

Wybory parlamentarne 2023. Członek PKW Arkadiusz Pikulik (P), szefowa KBW Magdalena Pietrzak (L) oraz przewodniczący PKW Sylwester Marciniak (C) podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, 16 października. Konferencja dotyczyła frekwencji wyborczej oraz częściowych wyników wyborów. Fot. PAP/Marcin Obara

W poniedziałek o godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów do Sejmu, na podstawie danych z 28,56 proc. komisji wyborczych – z 8995 obwodów na 31497. Jak wskazano, PiS wedle tych danych zebrał jak na razie 1 876 476 głosów, co stanowi 40,05 proc. głosów. Drugi komitet – Koalicja Obywatelska – zdobył 1 236 027, co stanowi 26,38 proc.

Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, na którą wedle obecnych danych zagłosowało 661 499 osób, co dało wynik 14,12 proc. Kolejne miejsce zajęła Lewica – 376 191 głosów, co dało 8,03 proc. Dalej uplasowała się Konfederacja, na którą zagłosowało w policzonych komisjach 345 472 osób, co dało 7,37 proc.

„Kolejny komitet wyborczy – Bezpartyjni Samorządowcy – 87 514 głosów, co w przeliczeniu daje 1,87 proc. Następnie komitet wyborczy +Polska jest jedna+ – 78 988 głosów, 1,69 proc. Kolejny komitet wyborczy wyborców mniejszości niemieckiej – 15 597 głosów, co stanowi 0,33 proc.” – dodał szef PKW Sylwester Marciniak.

Jak zaznaczył, „to też nie są jeszcze do końca reprezentatywne wyniki, bo siłą rzeczy najwcześniej schodzą protokoły z mniejszych obwodów, i odrębnych oczywiście”.

PKW przedstawiła na pierwszej poniedziałkowej konferencji prasowej dane z 28,56 proc. komisji wyborczych. Szef PKW poinformował, że frekwencja wyniosła 71,99 proc. „To co mówiliśmy, że będzie rekord frekwencji, ziściło się. Takiej frekwencji, ponad 70 proc. jeszcze w dziejach III RP, po 1989 roku nie było” – podkreślił Marciniak.

Szef PKW podał też częściowe wyniki referendum, według stanu na poniedziałek, na godz. 9.50. Przytoczone dane pochodzą „z 8 tys. 893 Obwodowych Komisji Wyborczych, na ich ogólną liczbę 31 tys. 497 Obwodowych Komisji Wyborczych”. Czyli, jak poinformował Marciniak, według danych z 28,23 proc. komisji, frekwencja wyniosła 43,53 proc.

Marciniak tłumaczył, że „liczba osób uprawnionych do referendum, to jest liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 6 mln 544 tys. 60 głosów”. „W obwodach, z których otrzymano dane oddano 2 mln 848 tys. 869 głosów, czyli ważnych kart do głosowania, co stanowi 43,53 proc. liczby uprawnionych do udziału w referendum w tych obwodach” – poinformował.

PKW podała również wyniki odpowiedzi na każde z czterech pytań referendalnych. Na pierwsze – „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?” – padło 96,61 proc. odpowiedzi „nie”. Na drugie – „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?” – 95,04 odpowiedzi „nie”.

Na trzecie pytanie „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” – „nie” odpowiedziało 96,16 proc. tych. którzy wzięli udział w referendum. Na ostatnie pytanie – „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?” – padło 96,96 proc. odpowiedzi na „nie”.

Członek PKW Arkadiusz Pikulik przekazał meldunek policji na godzinę 21.00, w niedzielę, czyli na zakończenie wyborów. Podkreślił, że jeśli chodzi o przestępstwa określone w Kodeksie karnym, to od ostatniego meldunku, który był prezentowany, było ich 52. Jak dodał, najwięcej z nich – 42 czyny – dotyczyły niszczenia dokumentów wyborczych lub referendalnych.

Według Pikulika, jeśli chodzi o przestępstwa określone w Kodeksie wyborczym, to dotyczyły one przede wszystkim wyniesienia karty wyborczej. „W skali kraju były to 23 czyny” – dodał. Pikulik poinformował też, że nie odnotowano żadnych przestępstw określonych w ustawie o referendum.

„Łącznie jeśli chodzi o przestępstwa od początku działań czyli w czasie całego dnia głosowania były to 173 czyny” – powiedział członek PKW.

Przekazał też dane dotyczące wykroczeń. „Jeśli chodzi o wykroczenia określone w Kodeksie wykroczeń od ostatniego meldunku to jedynie 9 czynów. Było to zakłócanie porządku publicznego, bądź usuwanie, uszkodzenie ogłoszeń” – podkreślił.

Jeśli chodzi o wykroczenia określone w Kodeksie wyborczym – dodał – „to mamy ich od ostatniego meldunku 28 czynów”. Dodał, że najczęściej było to prowadzenie agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej – 24 czyny”. Pikulik poinformował też, że odnotowano trzy zdarzenia, jeśli chodzi o wykroczenia określone w ustawie o referendum ogólnokrajowym. „Mieliśmy tutaj tylko trzy zdarzenia – prowadzenie kampanii w okresie zabronionym” – podkreślił.

„Jeśli chodzi o wykroczenia, to łącznie od początku działań, także w czasie całego dnia objętego głosowaniem, mamy 312 czynów” – poinformował.

Członek PKW powiedział też, że oprócz pojedynczych zdarzeń należy oceniać, że dzień wyborów przebiegł spokojnie.

kos/mja/kmz/mml/oloz/ero/par/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -