piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Brat był w trakcie sprawy rozwodowej. Sąd rozstrzygnął już wcześniej, jak ma być podzielony majątek między nim a żoną. Brat jednak zmarł zanim sędzia podpisał wyrok rozwodowy. Brat nie miał dzieci, tylko dwoje rodzeństwa. Jego żona twierdzi teraz, że dziedziczy cały jego majątek, ponieważ w chwili śmierci była formalnie nadal jego żoną. Czy rodzeństwo będzie mogło ubiegać się o spadek po bracie?

Wszystko zależy od tego, czy poprzednie decyzje sądu w sprawie podziału majątku były ostateczne. Jeżeli tak i jeżeli sędzia miał tylko podpisać wyrok rozwodowy na podstawie wcześniej wydanych decyzji, rodzeństwo może ubiegać się o taki spadek. Należy złożyć wniosek do sądu spadkowego o wyznaczenie zarządcy spadku; zarządca występuje do sądu rozwodowego o wydanie decyzji o rozwodzie. Data rozwodu powinna być ustalona wstecznie. Wówczas według prawa brat w chwili śmierci był już rozwiedziony i jego „małżonce” nic się nie należy.

* * *

Czy po przepisaniu domu dzieciom mogę wystąpić do Medicaid o pomoc domową, tzw. „home care”? Powiedziano mi, że moje dochody są za wysokie i że będę musiał płacić część kosztów takiej opieki. Czy muszę za to płacić?

Jeżeli dochody osoby ubiegającej się o opiekę, przekraczają określone limity, jedną z możliwości jest przystąpienie do tzw. „pooled trust”. Wówczas pieniądze z dochodu przekazywane są do trustu i mogą być wykorzystywane na dodatkowe koszty niepokrywane przez Medicaid, np. ubrania, koszty mieszkania, jedzenie, podróże itd.

Trusty takie najczęściej pobierają pewne opłaty za swoją działalność.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -