niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzed kupnem domu: inspekcja

Przed kupnem domu: inspekcja

Brawo! Zakup pierwszego domu to powód do świętowania. Prawdopodobnie oszczędzałeś przez długi czas, dokładnie zastanawiałeś się, jaki jest twój budżet, myślałeś o znajdujących się w danej okolicy szkołach, obejrzałeś mnóstwo domów wystawionych na sprzedaż i marzyłeś o tym, jaki będzie twój wymarzony dom.

Zakup domu to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona inspekcją stanu budynku, aby mieć pewność, że miejsce będzie bezpieczne dla rodziny i nie pojawią się nieprzewidziane wydatki. Fot. Archiwum WEM

To ekscytujący czas, ale proces zakupu domu jest długi i skomplikowany, a kupujący powinien mieć pewność, że podejmuje mądre decyzje podczas przechodzenia przez ten proces. Znalezienie odpowiedniego domu i uzgodnienie ceny to dopiero początek.

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest zaplanowanie inspekcji domu przed podpisaniem ostatecznych umów. Jeśli kupujesz starszy dom, być może obejrzałeś go, uważnie przyglądając się wszystkiemu i zauważając nieco nierówne podłogi, łuszczącą się farbę na werandzie, ślady przeciekania na suficie, ogromny kocioł olejowy, wodę w piwnicy i wszystkie inne rzeczy, które mogą istnieć w starszym domu. Ale nawet jeśli kupujesz nowszy dom, nadal bardzo ważne jest zatrudnienie inspektora.

Nawet jeśli dom na pierwszy rzut oka wydaje się być w doskonałym stanie, estetyka domu może ukrywać prawdziwe problemy.

Czym jest inspekcja domu?

Inspekcja domu odbywa się po zaakceptowaniu oferty przez sprzedawcę i przed finalizacją transakcji, tzw. „closing”. Kupujący odpowiada za zaplanowanie i pokrywa koszt inspekcji domu, który zazwyczaj waha się od 300 do 600 dolarów, w zależności od wielkości domu.

Wysokiej jakości inspekcja domu może ujawnić krytyczne informacje o stanie budynku i jego systemów oraz instalacji. Ważną częścią inspekcji domu jest upewnienie się, że dom jest bezpieczny (rozważ włączenie do inspekcji testu radonu – radon jest bezwonnym gazem, który może powodować choroby płuc).

Jak znaleźć dobrego inspektora?

Skontaktuj się ze swoim agentem nieruchomości lub porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi, aby uzyskać rekomendacje. Jeśli szukasz online, sprawdź oceny, recenzje i upewnij się, że są one licencjonowane przez CT Department of Consumer Protection, jeśli mieszkasz w Connecticut. Podczas rozmowy z inspektorem poproś licencję do wglądu i wszelkie referencje od właścicieli domów w twojej okolicy.

Na co powinien zwrócić uwagę inspektor domowy?

Inspektor przegląda podczas inspekcji cały dom, od piwnicy po dach. Możesz poprosić o towarzyszenie mu podczas inspekcji.

Niektóre z rzeczy, na które inspektor powinien zwrócić uwagę, to:

  • struktura budynku, w tym stan fundamentów i piwnicy;
  • instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne;
  • HVAC, w tym klimatyzator, piec i podgrzewacze wody;
  • kuchnia, w tym sprzęt AGD;
  • elementy zewnętrzne, takie jak podjazd, weranda i inne przestrzenie poza domem;
  • dach, rynny i okna;
  • poddasze, zwłaszcza w celu znalezienia oznak pleśni i przecieków.

Jeśli weźmiesz udział w inspekcji i porozmawiasz z inspektorem, jest mało prawdopodobne, że raport końcowy będzie zawierał poważne niespodzianki. Ale ważne jest, aby zobaczyć niektóre rzeczy na piśmie, ponieważ będą podstawą do omówienia tego z agentem nieruchomości, prawnikiem i ewentualnie sprzedawcą.

Co daje przeprowadzenie inspekcji?

Raport z inspekcji daje dużo możliwości. Po pierwsze, możesz poprosić sprzedawcę o naprawienie problemów wymienionych w raporcie, renegocjować cenę wywoławczą lub poprosić sprzedawcę o większy wkład w koszty zamknięcia. Masz kontrolę, jeśli raport z inspekcji wykazuje poważne problemy z domem. Wiele umów zakupu domu zawiera nieprzewidziane okoliczności, które pozwalają kupującym anulować umowę zakupu, jeśli podczas inspekcji zostaną wykryte poważne problemy.

Zdecyduj z wyprzedzeniem, z czym możesz żyć – czy naprawa musi nastąpić przed wprowadzeniem się, czy może poczekać? Może zadowoli cię, że sprzedawca da ci pewną kwotę pieniędzy na naprawę po przeprowadzce, ponieważ nie ma wystarczająco dużo czasu przed zamknięciem? Jeśli sprzedawca zgodzi się na naprawy, musisz współpracować z agentem nieruchomości, aby upewnić się, że dana rzecz naprawdę została naprawiona w rzetelny sposób.

Jeśli natomiast sprzedawca zignoruje twoje obawy dotyczące wad domu – czyli odmówi ich naprawy lub zapłaty za to – być może nadszedł czas, aby wycofać się z umowy zakupu. Jeśli jesteś w stanie negocjować ze sprzedawcą najważniejsze naprawy i ostatecznie się wprowadzić, raport z inspekcji może pomóc w początkowych naprawach, które musisz wykonać w domu.

Zakup domu jest często największą inwestycją, jaką zrobimy, i powinien stanowić ogromną wartość dla ciebie i twojej rodziny. Zatrudnienie inspektora domowego może pomóc w podjęciu właściwej decyzji i zapewnić, że ty i twoja rodzina będziecie bezpieczni w nowym domu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat przepisów dotyczących inspekcji w domu, odwiedź https://portal.ct.gov/DCP/Common-Elements/Consumer-Facts-and-Contacts/Home-Inspector

Pamiętaj – przekaż te informacje rodzinie i przyjaciołom i bądź bezpieczny!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -