niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzekręt „na wnuczka”?

Przekręt „na wnuczka”?

Kiedy słyszymy historie o oszustwach, często można odnieść wrażenie, że to starsze osoby są bardziej podatne na oszustwa – jest np. „oszustwo na wnuczka”, gdzie ktoś podszywa się pod krewnego w tarapatach i prosi o przesłanie pieniędzy.

Osoby starsze częściej niż młodzi padają ofiarą oszustw rozpoczynających się od rozmowy telefonicznej. Fot. Archiwum WEM

Powszechne są też m.in. „oszustwa ubezpieczeniowe”, kiedy ktoś dzwoni i mówi ci, że ubezpieczenie samochodowe wygasa i musisz działać szybko! Albo oszustwo polegające na rzekomej konieczności aktualizacji komputera, gdy ktoś informuje o niebezpieczeństwie ujawnienia danych osobowych, jeśli komputer nie zostanie zaktualizowany – oczywiście tylko po to, aby ukraść Twoje dane! Częste są też oszustwa związane z loterią, nagrodami lub losowaniami. Te oszustwa są szczególnie kosztowne dla osób powyżej 80. roku życia – około jeden na trzy dolary zgłoszone jako stracone wskutek oszustwa przez tę grupę wiekową w 2021 roku przypadało na oszustwa loteryjne, konkursowe i związane z nagrodami.

Tak, są więc oszuści, którzy rzeczywiście obierają sobie za cel osoby starsze.

Ale są też oszustwa skierowane do osób młodszych. W rzeczywistości badania pokazują, że osoby młodsze wcale nie są „odporne” na oszustwach i równie często padają ich ofiarą.

FTC raportuje, że w 2021 roku osoby z pokolenia X, millenialsi i osoby z pokolenia Z (w wieku 18-59 lat) były o 34% bardziej skłonne do zgłaszania utraty pieniędzy na skutek oszustw niż osoby starsze (60 lat i starsze), a niektóre rodzaje oszustw wyróżniały się swoją powtarzalnością. Młodsi dorośli zgłaszali straty z powodu oszustw związanych z zakupami online – które często zaczynały się od reklamy na portalach społecznościowych – znacznie częściej niż jakikolwiek inny rodzaj oszustwa, a większość z nich po prostu nie otrzymywała zamówionych przedmiotów. Młodsi dorośli byli ponad cztery razy bardziej podatni na straty z powodu oszustw inwestycyjnych niż osoby starsze. Większość z tych przypadków dotyczyła fałszywych możliwości inwestycji w kryptowaluty. Ta grupa wiekowa zgłaszała też straty z powodu oszustw związanych z pracą ponad pięciokrotnie częściej niż osoby starsze. Wielu studentów zgłaszało, że zostali oszukani po otrzymaniu wiadomości na swoim studenckim adresie e-mail dotyczącej tzw. oferty pracy. Mediana straty odniesionej wskutek oszustwa dla osób w wieku od 18 do 59 lat wynosiła 500 dolarów w 2021 roku.

Mediana zgłoszonej straty dla osób w wieku od 70 do 79 lat wynosiła 800 dolarów, a dla osób w wieku 80 lat i starszych wynosiła 1,500 dolarów. Ale osoby starsze były również znacznie bardziej skłonne do zgłaszania samej próby oszustwa niż osoby w wieku od 18 do 59 lat.

Ze statystyk wynika, że prawie połowa oszustw, których ofiarami padają młodsi dorośli, zaczyna się w mediach społecznościowych. Fot. Archiwum WEM

Raporty wskazują również na różnice pokoleniowe w tym, jak oszuści docierają do ludzi. Na portalach społecznościowych te różnice są widoczne: w 2021 roku 31% osób w wieku od 18 do 59 lat, które zgłosiły utratę pieniędzy z powodu oszustwa, stwierdziło, że zaczęło się to na platformie społecznościowej w porównaniu z 15% osób w wieku 60 lat i starszych. Raporty sugerują, że dla młodych dorosłych z pokolenia Z i młodszych millenialsów (w wieku od 18 do 29 lat) media społecznościowe odgrywają jeszcze większą rolę – niemal 40% zgłoszeń strat z oszustw w 2021 roku przez tę grupę wiekową dotyczyło oszustw zaczynających się w mediach społecznościowych.

Oszustwa zaczynające się od rozmowy telefonicznej również pokazują duże różnice wiekowe: w 2021 roku 24% starszych dorosłych, którzy zgłosili utratę pieniędzy z powodu oszustwa, powiedziało, że zaczęło się to od rozmowy telefonicznej, w porównaniu z zaledwie 10% młodszych konsumentów.

Musimy zrozumieć, że oszuści mogą zaatakować każdego, w każdym wieku. Pozostając czujnymi i ostrożnymi oraz informując rodzinę i przyjaciół, możemy uniknąć utraty pieniędzy i ochronić się przed tymi, którzy chcą nas wykorzystać.

Jak zawsze, jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się z DCP pod adresem: dcp.complaints@ct.gov.

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dc

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -