piątek, 29 marca, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.


Kiedy składałem petycję o sponsorowanie na zieloną kartę dla mojej żony i dzieci, byłem posiadaczem zielonej karty. Moja petycja jest obecnie w toku i nie została jeszcze rozpatrzona, a ja niedawno zostałem obywatelem Stanów Zjednoczonych. Jak to wpłynie na moją petycję o zieloną kartę dla mojej rodziny?

Fryderyk z Seffner, FL


Drogi Panie Fryderyku

Jeśli złożył Pan wniosek o wydanie zielonej karty dla żony i dzieci, będąc posiadaczem zielonej karty, a teraz jest Pan obywatelem USA, rodzaj wizy imigracyjnej, którą mogą otrzymać członkowie Pana rodziny, ulegnie zmianie. Będzie Pan musiał powiadomić centrum procesowania wiz, National Visa Centre (NVC), przedstawiając dowód posiadania obywatelstwa USA (kopię certyfikatu naturalizacji lub paszportu amerykańskiego), aby mogli oni zaktualizować kategorię wizową członków Pana rodziny. W przypadku małżonki i małoletnich dzieci ich kategoria wizowa zostanie zmieniona z kategorii rodzinnej drugiej preferencji (F2A) do kategorii najbliższych krewnych (IR). Kategoria IR, czyli wizy dla najbliższych krewnych obywateli amerykańskich, to najkorzystniejsza kategoria wizowa, gdyż nie ma ograniczeń co do liczby wiz, które są wydawane każdego roku i w związku z tym okres procesowania tego typu wiz jest najkrótszy. Jeśli petycja rodzinna, którą złożył Pan jako stały rezydent dla współmałżonki, obejmowała małoletnie dzieci (czyli dzieci poniżej 21. roku życia i stanu wolnego), teraz, jako obywatel USA, będzie Pan musiał złożyć nowe i oddzielne petycje dla każdego dziecka. Różni się to od petycji rodzinnej drugiej preferencji F2A, która pozwala na ujęcie małoletnich dzieci w petycji rodziców. Jeżeli natomiast jako posiadacz zielonej karty złożył Pan wniosek o zieloną kartę dla dorosłych dzieci (powyżej 21. roku życia i stanu wolnego), NVC zmieni ich kategorię wizową z drugiej preferencji rodzinnej (F2B) na pierwszą preferencję rodzinną (F1). W przeciwieństwie do małoletnich dzieci zmiana kategorii w przypadku dorosłych dzieci może nie być korzystna dla nich, ponieważ czasami czas oczekiwania na wizę F2B jest krótszy niż czas oczekiwania na wizę F1. W takim przypadku dorosłe dzieci ubiegające się o wizę mogą „zrezygnować” z konwersji na wizę kategorii F1 i pozostać wnioskodawcą o wizę w kategorii F2B. Należy zatem sprawdzić Biuletyn Wizowy, aby zobaczyć, czy pozostanie w kategorii F2B dla dorosłego dziecka stanu wolnego byłoby pomocne. Wnioskodawcy, którzy chcą zrezygnować z konwersji na kategorię F1 i zachować datę pierwszeństwa w petycji F2B w momencie zmiany na kategorię wizy F1, muszą złożyć w tym celu odpowiedni wniosek do NVC korzystając z internetowego formularza NVC. NVC przekaże wniosek do USCIS i zmieni kategorię wizy z powrotem na F2B po otrzymaniu zgody USCIS. Wnioskodawcy, których sprawa znajduje się już w ambasadzie lub konsulacie USA za granicą, powinni zwrócić się do ambasady o złożenie wniosku w ich imieniu. Urzędnik konsularny przekaże wniosek i rozpatrzy wniosek wizowy w kategorii F2B dopiero po otrzymaniu zgody USCIS. W celu uzyskania więcej informacji w temacie prawa imigracyjnego zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -