piątek, 19 kwietnia, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Jestem imigrantką i ofiarą przemocy domowej ze strony męża. Odkąd się pobraliśmy, mąż zmienił się i zaczął znęcać się nade mną zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Poznaliśmy się rok temu przez internet. Byłam wtedy w Miami na wizie turystycznej, aby trochę pozwiedzać. Kiedy zaczęliśmy się spotykać, mąż był dla mnie bardzo miły i zasypywał mnie prezentami. Gdy ważność mojej wizy dobiegła końca i chciałam wracać do Polski, oświadczył mi się i przekonał mnie, żebym tu została, obiecując, że jako obywatel Stanów Zjednoczonych zajmie się mną i wystąpi o zieloną kartę dla mnie. Uwierzyłam mu i zostałam tu nielegalnie, przekraczając termin ważności mojej wizy. Po ślubie wszystko się zmieniło. Upłynęło już wiele miesięcy, a moje papiery wciąż nie zostały złożone. Zaczęły się między nami awantury, podczas których mąż szantażuje mnie, że jeżeli będę narzekać i nie będę robić tego, co on mi każe, to zadzwoni do biura imigracyjnego i złoży na mnie doniesienie, aby mnie deportowali. Grozi mi również, że się ze mną rozwiedzie i nie pomoże mi wystąpić o zieloną kartę. Do awantur słownych dochodzą również czasem rękoczyny. Kiedyś złapał mnie za ramiona i ścisnął tak mocno, że miałam siniaki. Innym razem rzucił we mnie kubkiem z gorącą kawą. Poza moim słowem nie mam żadnych dowodów na te akty przemocy, gdyż boję się, że gdy zadzwonię na policję, on się na mnie zemści. Nie mam pieniędzy, aby się wyprowadzić, gdyż mąż odciął mi dostęp do wspólnych kont bankowych, a ja nie pracuję. Czy jest jakaś szansa na otrzymanie zielonej karty bez udziału męża, nawet jeżeli nie mam żadnych dowodów na to, że mąż się nade mną znęca?

Karolina z Tampa, FL


Droga Pani Karolino

Jako ofiara przemocy domowej może się Pani kwalifikować do uzyskania zielonej karty bez udziału męża na podstawie aktu VAWA („Violence Against Women Act”), czyli aktu mającego na celu ochronę i umożliwienie uregulowania statusu imigracyjnego ofiarom przemocy domowej. Aby ubiegać się o zieloną kartę na podstawie VAWA, będzie Pani musiała złożyć do Urzędu Imigracyjnego (USCIS) odpowiednie dokumenty oraz przedstawić dowody przemocy domowej. Dodatkowo powinna Pani dołączyć swoje zaprzysiężone oświadczenie szczegółowo opisujące Pani historię i związek. Jeżeli nie ma Pani raportów policyjnych, dokumentów sądowych, zdjęć obrażeń, raportów medycznych ani żadnych świadków, którzy mogliby potwierdzić Pani zeznania, to duży problem. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku jakiejkolwiek przemocy domowej, fizycznej lub psychicznej szukać pomocy i powiadomić policję, zrobić zdjęcia swoich obrażeń i udać się do lekarza. Jeżeli obawia się Pani zemsty ze strony męża, może Pani tymczasowo zamieszkać w schronisku dla ofiar przemocy domowej i wystąpić o zakaz zbliżania się przeciwko mężowi, utajniając miejsce swojego pobytu na dokumentach sądowych i imigracyjnych. Może Pani również szukać pomocy psychologa, aby rozpocząć terapię, jak również wystąpić o sporządzenie ewaluacji psychologicznej, którą można następnie wysłać do USCIS. Szantaż i groźby zgłoszenia Pani do deportacji, jak również odcięcie Pani od pomocy finansowej. to przykłady okrucieństwa i przemocy psychicznej, które należy opisać w swoim oświadczeniu do USCIS. Do wniosku o zieloną kartę należy także dołączyć dowody na to, że Wasze małżeństwo zostało zawarte w dobrej wierze, a nie w celu uzyskania zielonej karty. Lista dokumentów wymaganych do wniosku o zieloną kartę dla ofiar przemocy domowych na podstawie VAWA jest bardzo długa i może różnić się dla poszczególnych osób w zależności od ich specyficznej sytuacji, dlatego najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego adwokata. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -