czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolskie Stowarzyszenie Młodzieży świętuje 5 lat działalności

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży świętuje 5 lat działalności

Ponad 400 osób bawiło się na Balu Młodzieży, który odbył się 13 stycznia w eleganckiej sali bankietowej Da Mikele Illagio na Queensie w Nowym Jorku. Podczas balu celebrowano 5-lecie istnienia Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Była to okazja do podsumowania dotychczasowych dokonań, ale też podzielenia się z uczestnikami balu planami na przyszłość, wśród których jest m.in. uruchomienie programu stypendialnego im. Eugenii Aniśko.

Na tegorocznym Balu Młodzieży zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży bawiło się ponad 400 osób. Fot. PSM

Piątka z plusem dla PSM

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży to organizacja stosunkowo nowa, ale mogąca się poszczycić wieloma zrealizowanymi inicjatywami oraz licznymi członkami. PSM zrzesza ok. 3 tysiące członków pochodzących z kilku stanów na wschodnim wybrzeżu USA, w tym z Nowego Jorku, New Jersey, Massachusetts, Connecticut czy Florydy. Większość z nich stanowią studenci i absolwenci amerykańskich uczelni oraz uczniowie szkół polonijnych. – Członkiem PSM może być każdy, ale nasze programy skierowane są do osób w wieku od 15. do 30. roku życia – mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski. – Nie trzeba być Polakiem, aby uczestniczyć w naszych wydarzeniach – dodaje. PSM współpracuje również z polskimi klubami studenckimi działającymi na uczelniach w tych stanach, których przedstawiciele licznie wzięli udział w balu.

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza ok. 3 tys. studentów i uczniów szkół polonijnych ze wschodniego wybrzeża. Fot. PSM

Tegoroczny bal był trzecią tego typu imprezą zorganizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, ale tradycja organizowania Balów Studenta lub Balów Stypendysty jest o wiele dłuższa i wiąże się z wydarzeniami organizowanymi niegdyś przez Organizację Studentów Polskich, która w 2021 r. po 30 latach działalności została połączona z Polskim Stowarzyszeniem Młodzieży. Bale co roku mają inny motyw przewodni, w tym roku był nim „Zaczarowany Ogród”.

Podczas balu wystąpił Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny. Fot. PSM

Nowe stypendium

Podczas balu prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży ogłosił ważną nowinę. – Ruszamy z programem stypendialnym im. Eugenii Aniśko – obwieścił, wyjaśniając, że w ten sposób osiągnięte ostaną dwa cele – po pierwsze wsparcie polonijnej młodzieży, pod drugie uhonorowanie Eugenii Aniśko – działaczki polonijnej, założycielki i wieloletniej dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark, NJ. – Chcemy inwestować w drzemiący w młodych potencjał, działamy dla tych, którzy kiedyś mogą zmienić świat – twierdzi Jakub Staniewski.

Fundusz stypendialny zostanie zasilony dochodem, jaki przyniósł tegoroczny bal oraz dwa poprzednie. Nabór wniosków zostanie ogłoszony wiosną, a ogłoszenie o przyznaniu stypendium planowane jest na połowę roku.

Podczas balu Staniewski zapowiedział również, że PM nie zamierza spoczywać na laurach i oprócz uruchomienia programu stypendialnego planowane są liczne i różnorodne wydarzenia, m.in. spotkania networkingowe oraz wyjazdy, np. na narty, mające na celu integrację i umożliwiające nawiązanie nowych kontaktów. 10 lutego w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie odbędzie się także dyskoteka walentynkowa organizowana pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Motywem przewodnim balu był „Zaczarowany Ogród”. Fot. PSM

W młodzieży siła!

Głównym sponsorem balu była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Bal objęty został patronatem honorowym konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, który był osobiście obecny na balu i pogratulował jego organizatorom oraz podkreślił, jak ważne dla przetrwania Polonii jest zaangażowanie jej młodych członków oraz zaszczepianie w nich dumy z polskich korzeni.

Bal patronatem honorowym objął konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Fot. PSM

Wśród gości obecnych na balu była także dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, która wyraziła uznanie dla młodzieży za jej przywiązanie do polskiej kultury i dbałość o naukę języka polskiego, oraz Wielki Marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego w Nowym Jorku Piotr Praszkowicz, który zaprosił młodzież do licznego udziału w polonijnym przemarszu 5. Aleją. Wśród gości specjalnych balu był też prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza oraz prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Marian Żak z żoną.

opr. JS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -