wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolski bal w sercu Manhattanu

Polski bal w sercu Manhattanu

W sobotę, 17 września, w eleganckim hotelu Marriott Marquis przy Times Square na Manhattanie odbył się tradycyjny, doroczny Bal Marszałkowski zorganizowany przez Komitet Główny Parady Pułaskiego.

Od lewej: Wielki Marszałek 85. Parady Pułaskiego Marcin Luc, Jadwiga Kopala, która prowadziła paradę w zeszłym roku, oraz żona i synowie Marcina Luca

Uroczysty bankiet

W gali, którą poprowadzili wspólnie Aleksandra Słabisz i Richard Mazur, wzięło udział kilkuset gości, w tym wielu biznesmenów, działaczy oraz przedstawicieli polonijnych instytucji i organizacji. Polskie władze reprezentowali między innymi: ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski, a także konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz wicekonsul Stanisław Starnawski. Na miejscu pojawił się również burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, co należy uznać za wyjątkowe wydarzenie, gdyż nawet wieloletni uczestnicy balu nie pamiętali, kiedy ostatni raz urzędujący gospodarz miasta odwiedził Polonię tuż przed paradą. W imprezie wzięli również udział znani politycy polskiego pochodzenia, jak chociażby były senator Raymond J. „Ray” Lesniak, a także aktywista i były kandydat na burmistrza Nowego Jorku Curtis Sliwa.

Doroczny bankiet poprzedzający Paradę Pułaskiego jest okazją do prezentacji marszałków i miss poszczególnych kontyngentów. Na zdj. na pierwszym planie reprezentacja Polonii z Wallington, NJ
W bankiecie, podobnie jak w paradzie, uczestniczy zawsze Polonia z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Nowej Anglii. Na zdj. na pierwszym planie polonijny działacz i dziennikarz Wojciech Maślanka wraz z Julią Baran i Sophie Muras, którzy poprowadzą 5. Aleją kontyngent z Ridgewood, NY
Ambasador RP w USA Marek Magierowski
Konsul generalny RP w NY Adrian Kubicki

Na początku balu szacownych gości powitał przewodniczący Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny, który podziękował wszystkim obecnym za przybycie.

Richard Mazur i Marcin Luc
Curtis Sliwa (z prawej)

Następnie głos zabrał ambasador RP w USA Marek Magierowski. – To honor i przywilej, że po raz pierwszy mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu – powiedział, podkreślając również, iż jego działalność w ostatnich miesiącach polegała głównie na tłumaczeniu amerykańskiej opinii publicznej, jak ważne jest odparcie rosyjskiej agresji nie tylko dla Polski, ale także dla Europy i USA. – Wierzę, że Polonia w Nowym Jorku, Chicago, Detroit, Pittsburghu czy też w Waszyngtonie doskonale rozumie, że jest to nasza wspólna walka ze wspólnym wrogiem. Los chciał, że wygłaszam te uwagi 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Pozwolę sobie zakończyć to wystąpienie tylko dwoma słowami: „Nigdy więcej” – dodał ambasador, dziękując Polonii za wsparcie w tym przedsięwzięciu.

Jadwiga Kopala i burmistrz Nowego Jorku Eric Adams

„Stolica polskiej społeczności”

Nowy Jork jest Warszawą Ameryki, jest stolicą polskiej społeczności – tymi słowami zwrócił się do obecnych burmistrz Nowego Jorku Eric Adams przypominając, że jeszcze jako policjant pracował na posterunku na Greenpoincie, dzięki czemu miał okazję dobrze poznać Polonię. Burmistrz odniósł się także do osoby Kazimierza Pułaskiego, zwracając uwagę na wielki wkład zarówno jego, jak i Polaków, w rozwój USA. Dodał, że łączenie przez mieszkańców wartości wyniesionych z ojczystych krajów z amerykańskimi czyni Stany Zjednoczone wspaniałą krainą. –Nazywamy to „amerykańskim marzeniem” – powiedział również burmistrz. – A wy jesteście w bardzo dużym stopniu jego częścią – dodał.

Bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami – przypomniał obecnym konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. – Bądźcie dumni, że jesteście polskimi Amerykanami. Mam nadzieję zobaczyć was wszystkich maszerujących 2 października na 5. Alei – dodał konsul, podkreślając jak istotne jest, aby wszyscy zdali sobie sprawę jak ważny jest wkład Polaków w rozwój miasta. Konsul zaapelował również, aby Polonia była bardziej aktywna politycznie, gdyż bez tego nie będzie miała dostatecznego wpływu na decydentów.

Ryszard Zawisny i Jadwiga Kopala

Prezentacja marszałków i miss

Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby ten bankiet i ta parada mogły się odbyć – powiedział Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc, który kilka pierwszych minut swojej przemowy przeznaczył właśnie na podziękowania dla sponsorów, dla polonijnych organizacji, a także dla swojej rodziny i przyjaciół. Wielki Marszałek specjalne podziękowania przeznaczył dla Jadwigi Kopali, która łącząc funkcje zarówno Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2020/2021 jak i wieloletniego członka Komitetu Głównego Parady Pułaskiego pomogła przeprowadzić tą organizację przez trudny czas pandemii. – Parada Pułaskiego to wspaniała prezentacja naszej kultury i kraju, z którego pochodzimy – podkreślił Wielki Marszałek. – Już za dwa tygodnie Nowy Jork stanie się biało-czerwony, gdy wszyscy wyjdziemy na 5. Aleję i spotkamy się w sercu tego miasta. Ale w tym dniu nie tylko Nowy Jork będą zdobić biało-czerwone barwy. Na znak jedności z Polonią 2 października rozświetli się kilkanaście miast i obiektów na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Za dwa tygodnie świętujemy na 5. Alei. Wszystkich gorąco zapraszam na paradę! – dodał.

Głównym punktem gali była prezentacja marszałków Parady Pułaskiego 2022, a także Miss Polonii poszczególnych kontyngentów. Bal rozpoczął się tradycyjnie od uroczystego poloneza, którego w pierwszej parze poprowadził Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc.

W części artystycznej zebrani goście mieli okazję podziwiać między innymi tancerzy z Polish American Folk Dance Company, natomiast do tańca przygrywał zespół The Masters.

Do zobaczenia na 5. Alei!

85. Parada Pułaskiego odbędzie się w niedzielę, 2 października, na 5. Alei na Manhattanie. Dodatkową atrakcją tegorocznej parady, która odbywa się pod hasłem „Maszerując z dumą, sercem i duszą”, będzie obecność Miss Świata 2021 Karoliny Bielawskiej. W dniu Parady Pułaskiego o 9 rano odbędzie się msza święta koncelebrowana, której przewodzić będzie ks. biskup Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji brooklyńskiej. Msza odbędzie się, jak co roku, w katedrze Świętego Patryka, znajdującej się na skrzyżowaniu 5. Alei i 50th Street.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -