piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiNajstarsze polskie marki

Najstarsze polskie marki

Stworzenie dobrej marki jest sztuką, a co dopiero utrzymanie jej na rynku długie lata czy wieki… Takie przypadki bywały i nadal zdarzają się na polskim rynku. Jakie produkty okazały się mieć wyjątkowo mocną pozycję?

Sól, akcesoria kuchenne, ceramika, piwo, słodycze… Na listę wyjątkowo długotrwałych marek trafiły firmy z różnych branż.

Fabryka Porcelany w Ćmielowie powstała w 1790 r. Fot. as.cmielow.com.pl

Kopalnie soli: Bochnia, Wieliczka

Początki kopalni w Bochni sięgają 1248 r., kiedy odkryto pokłady soli kamiennej, eksploatację prowadzono od 1251 do 1990 r. Wydobycie w Bochni było nieco wcześniejsze niż Wieliczce. W średniowieczu sól stanowiła cenny surowiec, monopol na wydobywanie jej miał król. Pod koniec XIII w. kopalnie w Bochni i Wieliczce połączono w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Żupy Krakowskie. Teraz Bochnia i Wieliczka przyciągają turystów.

Browary: Namysłów, Warka, Tyskie

W 1321 r. książę Konrad I podpisał dokument, w którym wspomina się o warzelni w Namysłowie. Do rozwoju przedsięwzięcia przyczynił się później niemiecki piwowar August Haselbach. Jeśli chodzi o Warkę, jej historia sięga 1478 r., gdy książę Bolesław V wydał przywilej dający wyłączność na zaopatrzenie dworu w piwo z Warki. Z kolei o browarze w Tychach pierwsza wzmianka pojawia się w 1629 r.

Kopernik i Wedel

Fabryka Cukiernicza Kopernik jest najstarszym producentem pierników i wafli w Polsce. W 1763 r. w Toruniu Jan Weese został właścicielem warsztatu piernikarskiego. Początki działalności Wedla sięgają jego przyjazdu do Polski z Berlina w 1851 r., wtedy przy ul. Miodowej w Warszawie zaczęto serwować płynną czekoladę.

Gerlach, Ćmielów, Opoczno

W 1824 r. Samuel Gerlach założył w Warszawie fabrykę produktów chirurgicznych i nożowniczych. Fabryka Porcelany w Ćmielowie powstała w 1790 r. założona przez garncarza Wojtasa. W 1797 r. stała się własnością Jacka Małachowskiego, który rozpoczął produkcję fajansu. Z kolei początki wyrobów ceramicznych w Opocznie sięgają 1883 r.

W. Kruk

Historia tej marki zaczyna się od 1840 r., gdy Leon Skrzetuski w Poznaniu otworzył zakład produkujący sprzęt liturgiczny i biżuterię dla kościołów. Prowadzony przez jego potomków zakład złotniczy zaczął dekorować też świeckich.

Halina Kossak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -