piątek, 4 października, 2024
Strona głównaTurystykaMagia polskich miast: Poznań

Magia polskich miast: Poznań

Stolica województwa wielkopolskiego jest ważnym centrum gospodarczym, handlowym, naukowym, kulturalnym i turystycznym zachodniej Polski; tutaj znajduje się najważniejszy ośrodek targowy w kraju…

Rynek w Poznaniu. Fot. Polska Travel

Poznań – wszystko, co najlepsze

Najpiękniejszy na północ od Alp, renesansowy Ratusz z trykającymi się w południe koziołkami, jedyny w Polsce obraz Moneta czy rogale świętomarcińskie – tysiącletnie miasto nad Wartą ma się czym pochwalić. Ma też swoją gwarę, więc zobaczcie, a właściwie szpycnijcie tutej, tej!

Choć rogale świętomarcińskie sprzedaje wiele cukierni w kraju, to prawo wypieku ma tylko Wielkopolska. Dlaczego? Ponieważ wpisane są przez Komisję Europejską do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Powstają według ściśle określonej receptury z półfrancuskiego ciasta z nadzieniem, którego głównym składnikiem jest biały mak. O tym, w jaki sposób ten wypiek stał się słodkim symbolem stolicy województwa wielkopolskiego opowiada interaktywne Rogalowe Muzeum Poznania. Tylko tam, pod zdobionym polichromią, drewnianym stropem renesansowej kamienicy na staromiejskim Rynku można obejrzeć animowaną „Rogalową Historię Poznania” i naturalnie skosztować rogala, a nawet uczestniczyć w jego powstawaniu! Muzeum rozbrzmiewa poznańską gwarą, coraz rzadziej już słyszaną na ulicach, a tak popularną w XIX w. „mieszanką” dialektu wielkopolskiego i niemieckiego – spadku po zaborze pruskim, ale także Bambrach, którzy przyjęli zaproszenie do Poznania 300 lat temu. A oto kolejne miejsca, których, odwiedzając Poznań nie można pominąć.

Zabytkowy ratusz w Poznaniu. Fot. Polska Travel

Zabytki dawnych dziejów

Z okien 500-letniej kamieniczki Rogalowego Muzeum widać świetnie wspomniany Ratusz z frontem zdobionym trzykondygnacyjną loggią arkadową i pocztem królów z dynastii Jagiellonów na attyce. Na niewielkiej platformie umieszczonej nad zegarem, w środkowej wieżyczce codziennie w południe, przy dźwiękach hejnału trykają się figurki dwóch koziołków. Zgodnie z legendą zwierzątka uciekły wprost spod noża kuchcika, który miał je przygotować jako danie główne dla notabli świętujących przed wiekami zainstalowanie na ratuszu pierwszego mechanizmu zegarowego. Rynek okalają kamieniczki w stylu barokowym, a zdobią go między innymi cztery fontanny: Prozerpiny z XVIII wieku, a także współczesne przedstawienia Apolla, Marsa i Neptuna. Przed ratuszem stoi pręgierz z figurką kata na szczycie – dziś najczęstsze miejsce spotkań poznaniaków. Nieco ukryta pozostaje Studzienka Bamberki z rzeźbą niosącej wodę kobiety w ludowym stroju. Przypomina czasy, gdy w XVIII w. Poznań wybrali jako swoją metę osadnicy zza Odry, nazywani Bambrami. Poznań był miastem wielu kultur, w którym obok siebie żyli Polacy, Niemcy i Żydzi.

Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski, wyspa otoczona ramionami Warty i jej dopływu, Cybiny. To tutaj przynajmniej od IX wieku znajdował się potężny gród. Do dziś stoi najstarsza w Polsce Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W jej podziemiach znajdują relikty grobowców – prawdopodobnie to tutaj spoczęli pierwsi władcy Polski, czyli Mieszko I i jego syn Bolesław Chrobry. Historię Ostrowa Tumskiego prezentuje Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To nowoczesna, wielokrotnie nagradzana w konkursach architektonicznych bryła, będąca jednym z kluczowych obiektów Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Ten szlak turystyczny łączy Ostrów Tumski ze Starym Miastem i centrum miasta. Znajdują się też na nim dawny Zamek Cesarski z początków XX wieku. Uchodzi za najmłodszy zamek Europy wzniesiony dla koronowanego władcy. Ten neoromański gmach przypomina prawdziwe średniowieczne warownie. Mieszczące się w środku Centrum Kultury Zamek udostępnia przestrzeń eksperymentom artystycznym twórców z różnych dziedzin sztuki. Swą siedzibę ma tu też Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości), zaś pomnik przypominający krwawo stłumiony ten pierwszy tak duży protest robotników w PRL w 1956 r. stoi na pobliskim Placu Adama Mickiewicza.

Poznańskie koziołki. Fot. Polska Travel

Relaks równie ważny

Na zakupy najlepiej wybrać się do Starego Browaru, uznanego w 2005 roku przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych za najlepsze centrum handlowe średniej wielkości na świecie. Kompleks łączy przestrzeń handlową z galerią artystyczną gromadzącą nowoczesne rzeźby i instalacje. Jest także miejscem wielu wydarzeń kulturalnych.

Znajdujące się niemal w centrum miasta sztuczne Jezioro Maltańskie (Malta) gromadzi rzesze miłośników sportów wodnych. Na otaczających je terenach wznosi się między innymi całoroczny stok narciarski z wyciągami oraz torem saneczkowym i inne atrakcje sportowo-rekreacyjne. Można tu skorzystać z Term Maltańskich, czyli jeden z największych parków wodnych w Polsce, a także wybrać się kolejką wąskotorową „Maltanka” prosto do Nowego ZOO na spotkanie z tygrysami syberyjskimi, żubrami, niedźwiedziami oraz wieloma innymi egzotycznymi zwierzętami.

Spragnieni tropików zanurzą się w wilgotne, gorące powietrze ponad stuletniej Palmiarni Poznańskiej. To kapitalna podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia wzbogacą szum wody, akwaria z egzotycznymi rybami, a także bogaty program wydarzeń, w tym nocne zwiedzania palmiarni, a także wystawy i koncerty. Palmiarnia znajduje się w secesyjnej części dzielnicy Łazarz.

Nieopodal mieszczą się też hale Międzynarodowych Targów Poznańskich, sąsiadujące z dworcem kolejowym Poznań Główny. Stąd już bardzo blisko na Jeżyce, dzielnicy znanej z serii książek młodzieżowych Małgorzaty Musierowicz. W jednej z okazałych kamienic mieszkała powieściowa rodzina Borejków, a na dzielnicowym Rynku Jeżyckim ciągle można podsłuchać lokalną gwarę.

Ostatnim obowiązkowym punktem programu jest Stadion Poznań, pierwsza arena przygotowana na UEFA Euro 2012. Jej gospodarzem jest KKS Lech. W latach 2008-2010 w jego barwach grał Rober Lewandowski. Obiekt ma blisko 43 tysiące miejsc, jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawności. Są na nim także organizowane koncerty i widowiska. Stadion wraz z niedostępnymi na co dzień zakamarkami można zwiedzać podczas regularnych wycieczek z przewodnikami.

Miłośnicy sztuki powinni udać się do Muzeum Narodowego. Wśród bogatej kolekcji można znaleźć „Plażę w Pourville”, jedyny obraz impresjonisty Claude’a Moneta w polskich zbiorach. Natomiast Muzeum Sztuk Użytkowych umożliwia dotknięcie, a nawet powąchanie dawnych epok. Dodatkowo znajduje się w rekonstrukcji zamku królewskiego i posiada wieżę widokową, z której roztacza się staromiejska panorama.

A co wiyncy?

Po tak intensywnym zwiedzaniu koniecznie trzeba spucnąć coś z lokalnej kuchni. Może to być pyra z gzikiem, albo bardziej na bogato, czyli kaczka po poznańsku, serwowana z pyzami, pieczonym jabłkiem i modrą kapustą.

Warto także odwiedzić Informację Turystyczną PLOT na Starym Rynku 59/60. Można tam kupić pamiątki, między innymi kultowe skarpetki z koziołkami albo Poznańską Kartę Turystyczną. Dzięki niej zwiedzanie Poznania będzie jeszcze przyjemniejsze i tańsze.

Dowiedz się więcej na portalu turystycznym Poznania

www.polska.travel/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -