piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsJubileusz 55-lecia Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Jubileusz 55-lecia Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Obchody 55-lecia Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie przeszły już do historii ale na długo zostaną w naszej pamięci. W sobotę, 21 maja, odbyły się główne uroczystości. Rozpoczęliśmy je mszą świętą w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie celebrowaną przez proboszcza o. Jerzego Żebrowskiego. Liturgię oraz całą oprawę uroczystości uświetnił chór „Promyki św. Jana Pawła II” pod dyrekcją Marty Saletnik.

Uroczystość była okazją do wręczenia członkom grona pedagogicznego oraz innym osobom zasłużonym dla szkoły okolicznościowych dyplomów i wyróżnień
Uroczystość uświetnił chórek dziecięcy „Promyki św. Jana Pawła II”

Jubileuszowa uroczystość

Gości z wielką radością powitał dyrektor Jan Kozak. W krótkim wystąpieniu zwrócił uwagę na wspaniałą tradycję szkoły i podkreślił rangę jubileuszu. Kierując do „niej” miłe słowa: „Szkoła to w gramatyce języka polskiego rodzaj żeński. Czy zatem wypada mówić i przypominać o wieku Szanownej Jubilatki, którą jest dziś Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie? Myślę że nie będzie nadużyciem podkreślając wiek, daleki od leciwości, ale na tyle poważny, by poświęcić jej chwilę uwagi. Na początek komplement: Droga Jubilatko, dziś wyglądasz i masz się dużo lepiej niż w latach swojego dzieciństwa i młodości”. Prowadzeniem uroczystości zajęły się wicedyrektorki szkoły Małgorzata Klincewicz i Joanna Momot-Shulman.

Dyrektor Szkoły Języka Polskiego w Bostonie Jan Kozak i Małgorzata Momot-Hurst

Wśród przybyłych na uroczystość byli m.in.: wieloletni konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas, sekretarz Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku Aneta Matyszczyk, redaktor naczelny gazety „Biały Orzeł” Marcin Bolec, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej wschodniego wybrzeża Massachusetts i przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Bostonie Wiesław Wierzbowski, reprezentant koła weteranów z Chelsea Marek Olejnik, wicedyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Tadeusza Kościuszki w Salem Elżbieta Pitman, wieloletnie sponsorki konkursów recytatorskich: Nina Kowalczyk i Renata Bester, była przewodnicząca komitetu rodzicielskiego Barbara Bilińska Bolec oraz przedstawiciele aktualnego Komitetu Rodzicielskiego: Bartłomiej Bańburski i Ola Chudas, a także rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci oraz dzieci i młodzież szkolna.

W pierwszym rzędzie od lewej: Małgorzata Momot-Hurst, dyrektor Jan Kozak, wieloletni konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas, sekretarz CPSD Aneta Matyszczyk, wicedyrektor Polskiej Szkoły w Salem Elżbieta Pitman
Jednym z gości był Wiesław Wierzbowski, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej we wschodnim MA i przewodniczący Klubu GP w Bostonie (z prawej)

Docenione zasługi

Z uwagą wysłuchaliśmy słów byłego konsula honorowego Marka Leśniewskiego-Laasa oraz przedstawicielki CPSD Anety Matyszczyk, która odczytała list gratulacyjny z wyrazami szacunku i pozdrowieniami od prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Doroty Andraki oraz od Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy. Szkoła, jak na urodziny przystało, otrzymała wiele dobrych życzeń, jubileusz był też okazją do przyznania wyróżnień tym, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do rozwoju placówki.

Wśród wyróżnionych znalazły się osoby, na które możemy zawsze liczyć i które nie szczędząc sił, wspierają naszą pracę dydaktyczno-wychowawczą. Najwyższe wyróżnienie, statuetka im. Janiny Igielskiej, powędrowała do rąk duszpasterza o. Jerzego Żebrowskiego. Następnie nauczyciele: Dorota Kapcia, Donata O’ Donnell, Magda Kasperkiewicz, Iwona Gajczak, Marta Saletnik, Tomasz Danicki w dowód uznania dla umiejętności pedagogicznych oraz za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymali wyróżnienia Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku z rąk Anety Matyszczyk. Kolejne wyróżnienia Centrali trafiły do rodziców szczególnie zasłużonych dla szkoły. Nagrody odebrały: Magdalena Bogóż, Barbara Franks, Barbara Bilińska Bolec, Anna Leliwa-Win. Wyróżnione zostały też wieloletnie sponsorki konkursów recytatorskich: Nina Kowalczyk i Renata Bester. Docenieni zostali też wieloletni pracownicy administracji szkoły: Jagoda Łupińska i Jan Surowiec. Specjalne podziękowanie z ramienia Centrali Polskich Szkół Dokształcających otrzymała nauczycielka Sylwia Wadach-Kloczkowska za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu dla młodzieży szkół polonijnych pt. „Zawierzył Maryi – bł. Kardynał Stefan Wyszyński”.

Dzieci zgromadziły się wokół ołtarza, by wspólnie z proboszczem o. Jerzym Żebrowskim odmówić modlitwę „Ojcze nasz”

Solidarni z Ukrainą

W dalszej kolejności dyrektor poruszył jakże bolesny temat wojny na Ukrainie. Nasza szkoła jako jedna z pierwszych pospieszyła z pomocną dłonią dla uchodźców, organizując Kiermasz Pomocy Ukrainie, zbierając środki finansowe oraz aktywnie uczestnicząc w zbieraniu środków medycznych i sanitarnych dla organizacji Sunflower of Peace. Obecnie trwa kolejna akcja pomocy, o której pokrótce opowiedziała zaangażowana z ramienia szkoły nauczycielka Sylwia Wadach-Kloczkowska: „Plecak Przyjaźni to mały gest, który przywraca uśmiech na dziecięcych twarzach podczas wojennej rzeczywistości, każdy może pomóc, włączając się do akcji. Zbieramy przybory szkolne, plecaki, bieliznę, małe zabawki i małe maskotki, wszystkie darowane rzeczy muszą być nowe. Pamiętajmy że dzieci szczególnie potrzebują pomocy i wsparcia”.

Z okazji jubileuszu 55-lecia szkoła otrzymała listy gratulacyjne od Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz od prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Doroty Andraki

W hołdzie papieżowi

Następnie odbyła się część artystyczna w hołdzie patronowi szkoły – św. Janowi Pawłowi II. W programie pt. „Dzieci i młodzież w nauczaniu papieskim” wystąpili uczniowie Szkoły Języka Polskiego wraz z „Promykami”. Montaż słowno-muzyczny połączony z poezją papieską oparty był na wywiadzie redaktora naczelnego szkolnej gazetki „Głos Młodzieży” – w tę rolę wcielił się Kuba Fiedorczyk  – z papieżem (tu mogliśmy zobaczyć Dominika Kasperkiewicza). Był to pięknie opracowany scenariusz, z którego płynie mądrość i nauka św. Jana Pawła II. Podczas występu można było usłyszeć recytacje wierszy o tematyce papieskiej w wykonaniu: Sebastiana Szatanek (starszaki), Zosi Vigil (klasa 1), Gabriela Shulman (klasa 4), Matyldy Hurst (klasa 6), Lidii Bolec (klasa 8) oraz Julii Kułakowskiej (klasa7), która zadeklamowała wiersz swojego autorstwa. Również chórek miał swój udział w uświetnieniu uroczystości, a na końcu zaśpiewał cudowny utwór pt. „Niebo”. Za scenariusz, scenografię i wizualizację odpowiadała nauczycielka Małgorzata Momot-Hurst, natomiast obsługą techniczną zajmował się nauczyciel Tomasz Danicki.

Uroczystość jubileuszu zakończyła się zrobieniem grupowego zdjęcia na schodach prowadzących do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.

Dzieci przygotowały program artystyczny poświęcony patronowi szkoły – św. Janowi Pawłowi II, m.in. zaśpiewano piosenkę „Abba, Ojcze”
W jubileuszowych obchodach licznie wzięła udział lokalna Polonia, obecny był też Marcin Bolec, redaktor naczelny „Białego Orła” (pierwszy z lewej)

Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyła radość, pozytywne emocje i troska o to, by było to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że ożyły wspomnienia, które otworzą drogę do starych – nowych przyjaźni. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali na tę piękną uroczystość.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie
Fot. Mariusz Kloczkowski, Marcin Bolec

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -