środa, 9 października, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaGrupa Polonii wzięła udział w Marszu w Obronie Życia w Filadelfii

Grupa Polonii wzięła udział w Marszu w Obronie Życia w Filadelfii

Każdego roku w styczniu w Stanach Zjednoczonych organizowane są rozmaite inicjatywy, które wspierają obronę życia poczętego. Akcje te są motywowane rocznicą zalegalizowania przez Sąd Najwyższy USA aborcji w sprawie Roe przeciwko Wade, 22 stycznia 1973 roku. Już od wielu lat dzień ten jest obchodzony każdego roku jako liturgiczny dzień modlitwy o prawną ochronę życia, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu USA.

Marsz w obronie życia w Filadelfii był okazją do dawania świadectwa o wartości każdego życia ludzkiego. Fot. czestochowa.us

Jedną z ważnych inicjatyw podejmowanych w tym czasie są marsze dla życia – organizowane w wielu miastach USA, a przede wszystkim największa inicjatywa pro-life – Marsz dla Życia w Waszyngtonie, który z powodu trwającej pandemii oraz niespokojnej sytuacji politycznej w stolicy kraju został zorganizowany jedynie drogą łączności wirtualnej. Dlatego też w sobotę, 23 stycznia, grupa ponad 30 osób z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej prowadzona przez o. Tymoteusza Tarnackiego OSPPE uczestniczyła w Marszu w Obronie Życia Poczętego w Filadelfii. W tym roku wyjazd ten zastąpił doroczne uczestnictwo w marszu w Waszyngtonie.

Grupa z Sanktuarium uczestniczyła w mszy św. w Katedrze – Bazylice św. Piotra i Pawła w Filadelfii, której przewodniczył arcybiskup Nelson Perez. Homilię do zgromadzonych skierował biskup Joseph Coffey, Biskup Pomocniczy Ordynariatu Polowego Wojska USA, który pochodzi z Filadelfii. Po Eucharystii grupa z Amerykańskiej Częstochowy dołączyła do marszu, przemierzając ulicę Race i Market, modląc się w czasie drogi przed kliniką aborcyjną. Marsz zakończył się na Independence Mall, czyli miejscem, gdzie znajduje się budynek (Independence Hall), w którym podpisana została Deklaracja Niepodległości USA w 1776 r. oraz nieopodal Dzwonu Wolności. Symbolika tego miejsca była niezwykle adekwatna, gdyż preambuła Deklaracji Niepodległości podkreśla prawo do życia, dane każdemu człowiekowi przez Boga. W tym miejscu odbył się wiec w obronie życia. Przemawiały na nim osoby, które lokalnie zaangażowane są w obronę życia i budowanie kultury życia w różnych wymiarach działalności społecznej i religijnej. Podczas wiecu głos zabrali: Alison Centofante, Kathy Barnette, dr Monique Ruberu, pastor Herbert Lusk, Ashley Garecht oraz abp Nelson Perez.

Marsz w obronie życia w Filadelfii, miasta, które jest kolebką idei wolnościowych i niepodległościowych USA, był okazją do dawania świadectwa o wartości każdego życia ludzkiego oraz wspólnej modlitwy w tej intencji. Wierni, którzy wspólnie wybrali się z Amerykańskiej Częstochowy, aby wesprzeć tę inicjatywę, zabrali ze sobą cenne wspomnienia i doświadczenia do dalszej działalności pro-life, podtrzymywanie nie tylko raz w roku, ale w ciągu życia codziennego, budując w ten sposób cywilizację życia i miłości.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej na temat relacji z Marszu w Obronie Życia w Filadelfii oraz o różnych innych inicjatywach pro-life podejmowanych przez ojców paulinów w Amerykańskiej Częstochowie można dowiedzieć się słuchając rozmowy o. Bartłomieja Marciniaka z o. Tymoteuszem Tarnackim w ramach audycji „Głos z Amerykańskiej Częstochowy”: https://czestochowa.us/pl/sermon/o-tymoteusz-tarnacki-paulin-marsz-w-obronie-zycia/

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -