sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsDożynki w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard

Dożynki w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard

Dożynki to jedna z najpiękniejszych tradycji wpisanych w polską kulturę. Polscy imigranci przenieśli ją na amerykański grunt, a ich potomkowie kultywują dożynkowy zwyczaj. W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard polskie dożynki odbywają się co roku już od ponad trzech dekad. Tegoroczne odbyły się w niedzielę, 13 sierpnia.

Celebracja rozpoczęła się od uroczystej polsko-angielskiej mszy świętej, której przewodniczył ordynariusz diecezji Springfield bp William Byrne. Podczas nabożeństwa nie zabrakło elementów dożynkowych zwyczajów, w tym poświęcenia dożynkowego chleba. Parafianie przygotowali także tradycyjny dożynkowy wieniec, który zdobił świątynię. Właśnie w tych przygotowaniach, w które parafianie włożyli wiele pracy, czasu i przede wszystkim serca, tkwi prawdziwy „duch dożynek”, co podkreśla proboszcz polskiej parafii w Indian Orchard ks. Piotr Calik.

Widać było wielkie zaangażowanie parafian należących do różnych organizacji. W przygotowanie dożynek włączyli się: chór polski pod przewodnictwem pana Józefa – organisty, ministranci, lektorzy, Dzieci Maryi, Grupa Młodzieżowa, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego – odpowiedzialna za udekorowanie sali parafialnej, załoga z polskiej kuchni, osoby, które przybyły, ubrane w tradycyjne polskie stroje, ci, którzy przygotowali ogórki kiszone, smalec i masło, osoby, które przyniosły swoje domowe wypieki, pani, która zrobiła wieniec dożynkowy, grupa różańcowa, która udekorowała kościół, ci, którzy zadbali o wygląd terenu wokół kościoła, i Chmura Bakery – wylicza ks. Calik, ciesząc się i wyrażając wdzięczność za to, że podtrzymywanie dożynkowej tradycji jest tak ważne dla tak licznej grupy wiernych.

Naprawdę, nie tylko podczas niedzielnych uroczystości, ale już wcześniej, podczas przygotowań do nich, można było odczuć ducha jedności wśród parafian dbających o podtrzymanie naszych polskich tradycji – podsumowuje.

JLS
Fot. Jan Wójcik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -