piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeDlaczego Wielkanoc zmienia datę?

Dlaczego Wielkanoc zmienia datę?

O ile Boże Narodzenie i poprzedzająca je Wigilia, mają stałe daty, termin Wielkanocy zmienia się i zaskakuje nas. W tym roku wypada wyjątkowo późno, bo 21 kwietnia. Data tego ruchomego święta wielokrotnie była przedmiotem sporu. Obecnie przyjmuje się, że Wielkanoc przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Z datą Wielkanocy związane są daty kilku innych świąt, m.in. Bożego Ciała czy Zielonych Świątków. Fot. Archiwum WEM

Za czasów papieża Konstantyna Wielkiego w 325 roku n.e. na soborze w Nicei uchwalono, że katolicy będą świętować Dzień Zmartwychwstania Pańskiego w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Związane jest to z datą 14 nisan, czyli 14 dnia pierwszego wiosennego miesiąca, która według kalendarza hebrajskiego jest początkiem święta Paschy.

Przekaz biblijny

Ruchomość Wielkanocy związana jest z zapisem w Ewangelii św. Jana, według której Jezus został ukrzyżowany w przeddzień Paschy. Były prowadzone obliczenia astronomiczne, z których wynika, że 14 nisan, w roku ukrzyżowania Chrystusa, przypadło w piątek 7 kwietnia Niedziela wielkanocna może wypaść najwcześniej 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia.

Zależność świąt

Post poprzedzający Wielkanoc trwa 40 dni, licząc od Środy Popielcowej. Po Zmartwychwstaniu Pańskim następuje 50-dniowy okres wielkanocny, który kończy się niedzielę Zesłania Ducha Świętego, zwaną popularnie Zielonymi Świątkami. W liturgii chrześcijańskiej okres wielkanocny to jakby jeden spójny etap, rozłożony na siedem radosnych niedziel. Data Zielonych Świątek (Zesłania Ducha Świętego) jest tak samo zmienna jak Wielkanoc i od niej zależna. Przypada 49 dni po Zmartwychwstaniu. Nie inaczej jest też z Bożym Ciałem. To tak samo święto ruchome, wypadające 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

hk

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -