piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneCzy można już podróżować?

Czy można już podróżować?

Nadejście wiosny oraz poluzowanie restrykcji związanych z wciąż panującą pandemią okazały się dla wielu Amerykanów zielonym światłem, by ponownie spakować walizki, wsiąść w samolot i wyruszyć w podróż.

Coraz więcej Amerykanów decyduje się na wyjazdy. Fot. Archiwum WEM

Tylko w ostatnim tygodniu marca na amerykańskich lotniskach odprawiło się prawie 10 milionów pasażerów. Rok temu o tej samej porze do samolotów odważyło się wsiąść zaledwie nieco ponad milion osób. Choć najnowsze statystyki nie sugerują, że w branży turystycznej wszystko wróciło do normy, ruch lotniczy z amerykańskich lotnisk w marcu przekroczył już 60% poziomu z 2019 roku. Każdego dnia coraz więcej z nas decyduje się na odkładane od ponad roku wakacje, odwiedzenie bliskich bądź spontaniczną podróż, by odreagować ostatnie 12 miesięcy spędzonych w domu. Dobre wiadomości dla branży turystycznej, a szczególnie lotniczej, martwią jednak epidemiologów, którzy uważają, że jeszcze jest zbyt wcześnie, by zacząć się przemieszczać na taką skalę. Ponownie rosnące liczby zakażeń wskazują, że mogą mieć rację. Czy zatem przyszedł już czas na post-pandemiczny podróżniczy zryw, czy raczej należy jeszcze odpuścić i poczekać, aż ryzyko stanie się jeszcze mniejsze? Od tych decyzji zależeć może to, jak szybko życie nas wszystkich powróci do normy i czy nasz pęd do podróży nie zniweczy postępów z ostatnich kilku miesięcy.

Reklama (Google)

2 marca CDC (Center for Disease Control) ogłosiło też nowe przepisy i rekomendacje dotyczące podróżowania przez osoby w pełni zaszczepione. Zaszczepione osoby podróżujące w kraju zwolnione są z obowiązku badania się na Covid-19 przed podróżą oraz z konieczności poddania się kwarantannie po powrocie. W przypadku wyjazdów międzynarodowych wymogi nadal dyktuje docelowe miejsce podróży, ale zaszczepione osoby przylatujące do USA zwolnione są z jakiegokolwiek wymogu poddania się kwarantannie. Nie zmienił się natomiast wymóg przedstawienia negatywnego testu na Covid-19 dla osób przylatujących do USA z zagranicy. CDC uznaje osoby za w pełni zaszczepione po dwóch tygodniach od otrzymania drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Lecz pomimo ogłoszenia, że ryzyko związane z podróżowaniem dla osób w pełni zaszczepionych jest minimalne, informacje podane przez CDC są dwuznaczne, ponieważ federalna agencja nadal sugeruje, aby osoby zaszczepione nie podróżowały ze względu na ponownie rosnącą ilość zakażeń.

Dalszych zmian i poluzowania restrykcji domaga się branża turystyczna, jedna z najbardziej poszkodowanych przez pandemię. W liście do Białego Domu 26 organizacji branżowych zaapelowało, aby rząd federalny przy współpracy z branżą turystyczną stworzył nowe przepisy, na podstawie których, szacując ryzyko, można byłoby pomału zacząć otwierać granice kraju dla zagranicznych turystów. Turystyka zagraniczna do USA spadła w zeszłym roku aż o 81 procent, z czego większość odwiedzających załapało się jeszcze w pierwszym kwartale roku – przed rozpoczęciem pandemii. Efektem są straty szacowane na miliardy dolarów oraz utrata 1.1 miliona miejsc pracy. Przedstawiciele branży turystycznej uważają, że sama turystyka krajowa nie jest w stanie jej uratować i konieczne jest otwarcie w jakimś stopniu międzynarodowych granic.

Dla posiadaczy amerykańskich paszportów, którzy chcą wyjechać za granicę, wybór zależy od restrykcji w docelowym miejscu podróży. Wbrew pozorom, że za granicę mogą podróżować jedynie posiadacze podwójnego obywatelstwa, 70 krajów jest w pełni otwartych dla Amerykanów i tylko 16, w tym Francja i Nowa Zelandia, pozostaje całkowicie zamknięte. Pozostałe kraje wpuszczają Amerykanów tylko w określonych przypadkach. Amerykanie udający się do 150 krajów muszą przedstawić negatywny test na Covid-19, a w 100 krajach poddać się obowiązkowej kwarantannie. Wymogi te jednak cały czas się zmieniają i zaczynają się różnić w przypadku zaszczepionych osób.

Amerykanie podróżujący dziś za granicę najczęściej jednak wybierają sąsiedni Meksyk bądź wyspy karaibskie, które zaczynają coraz bardziej otwierać się dla turystów. Wg niedawno przeprowadzonego badania, aż 71% ankietowanych jest optymistycznie nastawionych do planów związanych z podróżowaniem w 2021 roku. Ten optymizm, związany z szybko postępującą akcją szczepień, widoczny jest również na giełdzie, gdzie wartość akcji firm działających w branży turystycznej na przestrzeni ostatnich kilku tygodni zaczęła pomału iść w górę.

Z podobnym optymizmem patrzy w przyszłość Honorata Pierwoła, prezes organizacji SPATA – Society of Polish American Travel Agents, zrzeszającej polonijne biura podróży w USA. W wielkanocnym nagraniu nawiązała do nowych zaleceń CDC odnośnie zaszczepionych osób, które, jak wyraziła nadzieję, „spowodują spory ruch turystyczny, bo wszyscy jesteśmy spragnieni podróżowania”. Zapowiedziała też wydarzenie mające na celu promocję Polski, które odbędzie się w Konsulacie RP w Nowym Jorku 22 kwietnia przy współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. – Nie będziemy się poddawać… turystyka wróci na normalne tory, turystyka musi się rozwijać, ludzie muszą jeździć, bo to jest zdrowie – powiedziała w nagraniu Honorata Pierwoła.

Czy zatem warto już teraz wyruszać w podróż? Jest to zapewne decyzja, którą każda osoba bądź rodzina będzie musiała podjąć indywidualnie. Dla większości z nas niewątpliwe najważniejszym czynnikiem będzie szczepionka, która w jakimś stopniu zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. Istotna jest też obecna sytuacja w docelowym miejscu. To właśnie dlatego wiosenny wyjazd do Polski może okazać się obecnie nierealny nawet dla zaszczepionych osób. Lecz bez względu na to, czy i gdzie wybierzemy się w 2021 roku, upłynie jeszcze sporo czasu, zanim pandemia odejdzie całkowicie w zapomnienie. Dlatego też powinniśmy cały czas być świadomi ryzyka i robić wszystko, co możliwe, by je zredukować. Tylko wtedy nasz długo wyczekiwany wyjazd bądź wakacje zaoferują nam wymarzony relaks, a nie niepotrzebny stres.

Darek Barcikowski

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -