sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyCo trzeba wiedzieć przed zakupem używanego samochodu?

Co trzeba wiedzieć przed zakupem używanego samochodu?

Zakup nowego (lub używanego, ale nowego dla Ciebie) samochodu jest ekscytujący! Posiadanie pojazdu umożliwia jazdę do pracy, wizyty lekarskie, zabieranie dzieci na zajęcia, kupowanie artykułów spożywczych i oferowanie podwiezienia sąsiadom i członkom rodziny, którzy mogą nie mieć sposobu na poruszanie się.

Zakup samochodu to decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć. Fot. Archiwum WEM

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nowego lub używanego auta, zastanów się najpierw nad kilkoma rzeczami – jest to długoterminowe zobowiązanie, zwłaszcza jeśli finansujesz zakup z kredytu, a naprawy samochodów mogą być bardzo kosztowne. A w dzisiejszych czasach samo kupowanie paliwa może spowodować nadwyrężenie domowego budżetu!

Stresujące czasy, takie jak te, które mamy, stwarzają okazje oszustom i nieuczciwym dealerom, aby zyskać coś kosztem osób znajdujących się w potrzebie. Niektórzy pozbawieni skrupułów dealerzy mogą reklamować konkretny pojazd (lub ogłaszać, że mają „korzystne oferty dla wojskowych” lub są „przyjaźni dla seniorów”, aby zwabić klienta do salonu), a następnie po przyjeździe mówią, że ten konkretny pojazd nie jest już dostępny i próbują sprzedać inny pojazd, który jest znacznie droższy. Jeśli to nie jest to, co chciałeś kupić lub po prostu nie jesteś pewien, czy odpowiada ci ta inna opcja, również pod względem ceny – wstrzymaj się z zakupem.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, na co możesz sobie pozwolić, i jeśli nie płacisz gotówką, ustal warunki finansowania przed zakupem samochodu. Uzyskując wstępną zgodę kredytową, poznasz warunki, roczną stopę procentową (APR), długość pożyczki i maksymalną kwotę, którą możesz pożyczyć.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia przed zakupem samochodu jest kalkulacja budżetu, który obejmuje wszystkie wydatki związane z posiadaniem pojazdu: spłatę pożyczki (jeśli kupujesz auto na kredyt), państwowe i lokalne podatki, ubezpieczenie, paliwa, rutynowy przegląd, szacowane wydatki awaryjne takie jak przebita opona lub pęknięta przednia szyba, opłaty za parkowanie na noc, opłaty rejestracyjne i nieoczekiwane koszty.

Po kalkulacji budżetu możesz przejść do zakupu nowego lub używanego samochodu z wiedzą i poczuciem bezpieczeństwa, że naprawdę możesz sobie pozwolić nie tylko na zakup, ale i na utrzymanie pojazdu!

A oto kilka praktycznych wskazówek, jak negocjować pożyczkę:

  • Masz większą kontrolę nad sytuacją, niż myślisz. Możesz zadawać pytania, a także negocjować warunki pożyczki, w tym odsetki. I nie bój się zrezygnować, jeśli chcesz szukać innych opcji.
  • Sprawdź swoją zdolność kredytową. Upewnij się, że jest to aktualny stan. Możesz to zrobić w https://www.annualcreditreport.com/index.action.
  • Jeśli zdolność kredytowa jest niska, wypróbuj unie kredytowe i różne banki, a także pożyczkodawców online. Uzyskaj szacunki ze szczegółami dotyczącymi spłaty pożyczki i stóp procentowych. W ten sposób możesz negocjować konkurencyjną stopę procentową w salonie dealerskim.

Po uzyskaniu wstępnych warunków finansowania możesz rozpocząć tę właściwą część – wyszukiwanie samochodu, który chcesz, w cenie, na którą możesz sobie pozwolić!

Oto kilka sposobów, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszą możliwą ofertę:

  • Poszukaj „certyfikowanego używanego” samochodu. Zbadaj swoje ulubione modele samochodów online, porównując ceny i funkcje. Odwiedź kilka salonów dealerskich, aby przetestować certyfikowane pojazdy używane.
  • Jeśli chcesz odkupić samochód od osoby prywatnej, poproś mechanika, któremu ufasz, aby sprawdził pojazd przed jego zakupem. Może to kosztować 50-100 dolarów, ale warto, aby upewnić się, że pojazd jest bezpieczny i w dobrym stanie. Mechanik może również powiedzieć, czy istnieje problem, który można łatwo naprawić i może pomóc w wynegocjowaniu lepszej ceny.
  • Gdy znalazłeś samochód, który Ci się podoba, poproś dealera o przesłanie całkowitej ceny samochodu, zwanej ceną „out-the-door”, w tym podatków i opłat. Pomoże Ci to dokonać porównań z innymi ofertami i rozejrzeć się za najlepszą ofertą.
  • Możesz skusić się na dodatki – ale dodatki nie są bezpłatne. Nie daj się skusić fantazyjnej funkcji, jeśli nie mieści się ona w Twoim budżecie. Typowe dodatki obejmują gwarantowaną ochronę aktywów (ubezpieczenie GAP), przyciemnianie okien oraz rozszerzone gwarancje i umowy serwisowe. Jeśli nie chcesz dodatku, po prostu powiedz „nie”. Zadawaj pytania dotyczące serwisu, kiedy można z niego skorzystać, jaki jest limit pokrycia i czy wiążą się z tym koszty, które będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Zadawaj pytania, gdy nie rozumiesz czegoś skomplikowanego – zakup nowego samochodu to poważna sprawa i warto uważać na różne kruczki. Dealerzy mogą wykorzystać brak wiedzy, aby skłonić Cię do wydania większej ilości pieniędzy niż jest to konieczne.
  • Jeśli kupujesz auto od osoby prywatnej, upewnij się, że wszystkie dokumenty są w porządku, a sprzedawca wypełnił i wydał wszystkie niezbędne dokumenty.

Brawo! Zrobiłeś swoje wyliczenia, porównałeś oferty kredytowe i pojazdy i jesteś teraz dumnym właścicielem samochodu – następnym krokiem jest udanie się do DMV w celu rejestracji!

I jak zawsze, przekaż te informacje rodzinie i przyjaciołom.

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -