niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Chopin wśród galaktyk” Middle Promenade

„Chopin wśród galaktyk” Middle Promenade

Trzeci wieczór XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele to „Chopin wśród galaktyk” – „Middle Promenade”, który odbył się w środę, 8 listopada w Polskim Konsulacie RP na Manhattanie, poświęcony był twórczości patrona festiwalu, a także Roku Kopernikowskiego, i składał się z wystawy rysunków, koncertu pianistycznego, skrzypcowego oraz muzyki elektronicznej.

Wykonawcy i organizatorzy, stoją od prawej: Jakub Polaczyk, Konsul Gen, Adrian Kubicki, Katarzyna Vernet, Marian Żak, Janusz Skowron, Sandro Russo, Leah Reid, Andrea Domenici, Stanisław Słowiński, Weronika Woźniak, Jakub Ciupiński, Marcin Pączkowski

W „Klasycznej Promenadzie” usłyszeliśmy utwory Roberto Piana z 25 Preludi Pittorici, Fryderyka Chopina Scherzo b-minor. Op.20 No.1 w wykonaniu pianisty Sandro Russo oraz Fryderyka Chopina Barcarolle in F#Major Op.60 w wykonaniu Katarzyny Vernet.

W „Elektronicznej Promenadzie” Jakub Polaczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, uczcił swą pracą kompozytorską polskiego astronoma Mikołaja Kopernika premierą światową utworu „Urainy@for electronics”, opartą na przekształconych dźwiękach NASA, które są dostarczane z kosmosu.

Sandro Russo
Marcin Pączkowski

Następnie wystąpili dwaj młodzi kompozytorzy muzyki elektronicznej, kreując swoje kompozycje gestami kontrolowanymi: Marcin Pączkowski grający na interaktywnych rękawicach oraz Jakub Ciupiński improwizując na thereminie.

Muzykę elektroniczną reprezentował też utwór „Reverie for Electronics” Leah Reid, zwyciężczyni festiwalowego 6. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „New Vision”, w tym roku poświęconego pamięci Mikołaja Kopernika.

Jakub Ciupiński
Jakub Polaczyk i Leah Reid
Stanisław Słowiński – skrzypce i Andrea Domenici – fortepian
Weronika Woźniak
Katarzyna Vernet

W „Jazzowej Promenadzie” usłyszeliśmy impresje jazzowe Stanisława Słowińskiego, skrzypce i Andrei Domenici fortepian oparte na muzyce Chopina, a także jego nokturn e-moll op. post w aranżacji i wykonaniu Stanisława Słowińskiego, skrzypce.

W trakcie wydarzenia w konsulacie zaprezentowano prace artystów wyróżnionych na Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. M.E. Andriollego – Nałęczów 2021.

Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki

Głównym celem Międzynarodowych Konkursów na rysunek im Andriollego w Nałęczowie jest zaprezentowanie aktualnych osiągnięć w zakresie rysunku artystów z Polski i z zagranicy. Konkurs ten uświetnia pamięć jednego z największych grafików drugiej połowy XIX wieku, jakim był Michał Elwiro Andriolli.

Andriolli był uznanym grafikiem w Polsce i za granicą (Litwa, Rosja, Italia, Francja, Niemcy). Andriolli ostatnie dni swojego życia spędził w Nałęczowie.

Wykonawcy muzyki elektronicznej, stoją od lewej: Marcin Pączkowski, Jakub Polaczyk, Jakub Ciupiński
Wykonawcy muzyki elektronicznej, stoją od lewej: Jakub Ciupiński, Jakub Polaczyk, Marcin Pączkowski, Leah Reid

Na wystawie w konsulacie zaprezentowanych zostało piętnaście rysunków dwunastu artystów, uczestników wystawy pokonkursowej z 2021 roku.

W nowojorskim pokazie udział wzięli: Beata Cedrzyńska, Anna Panek, Stanisław Cholewa, Tomasz Wiktor, Łukasz Gierlak, Fryderyk Rudziński, Andrzej Markiewicz, Amadeusz Popek, Adam Panek, Zbigniew Strzyżyński, Artur Popek i Janusz Skowron, który był jednocześnie kuratorem ekspozycji.

Koncert prowadziła z wdziękiem Weronika Woźniak.

Organizatorem festiwalu jest New York Dance and Arts Innovations (NYDAI) pod kierownictwem Mariana Żaka.

Janusz Skowron na tle wystawy rysunków

Na zakończenie głos zabrał konsul generalny Adrian Kubicki, dowcipnie podsumowując koncert.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -