Trzeci wieczór XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele to „Chopin wśród galaktyk” – „Middle Promenade”, który odbył się w środę, 8 listopada w Polskim Konsulacie RP na Manhattanie, poświęcony był twórczości patrona festiwalu, a także Roku Kopernikowskiego, i składał się z wystawy rysunków, koncertu pianistycznego, skrzypcowego oraz muzyki elektronicznej.

W „Klasycznej Promenadzie” usłyszeliśmy utwory Roberto Piana z 25 Preludi Pittorici, Fryderyka Chopina Scherzo b-minor. Op.20 No.1 w wykonaniu pianisty Sandro Russo oraz Fryderyka Chopina Barcarolle in F#Major Op.60 w wykonaniu Katarzyny Vernet.
W „Elektronicznej Promenadzie” Jakub Polaczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, uczcił swą pracą kompozytorską polskiego astronoma Mikołaja Kopernika premierą światową utworu „Urainy@for electronics”, opartą na przekształconych dźwiękach NASA, które są dostarczane z kosmosu.


Następnie wystąpili dwaj młodzi kompozytorzy muzyki elektronicznej, kreując swoje kompozycje gestami kontrolowanymi: Marcin Pączkowski grający na interaktywnych rękawicach oraz Jakub Ciupiński improwizując na thereminie.
Muzykę elektroniczną reprezentował też utwór „Reverie for Electronics” Leah Reid, zwyciężczyni festiwalowego 6. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „New Vision”, w tym roku poświęconego pamięci Mikołaja Kopernika.





W „Jazzowej Promenadzie” usłyszeliśmy impresje jazzowe Stanisława Słowińskiego, skrzypce i Andrei Domenici fortepian oparte na muzyce Chopina, a także jego nokturn e-moll op. post w aranżacji i wykonaniu Stanisława Słowińskiego, skrzypce.
W trakcie wydarzenia w konsulacie zaprezentowano prace artystów wyróżnionych na Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. M.E. Andriollego – Nałęczów 2021.

Głównym celem Międzynarodowych Konkursów na rysunek im Andriollego w Nałęczowie jest zaprezentowanie aktualnych osiągnięć w zakresie rysunku artystów z Polski i z zagranicy. Konkurs ten uświetnia pamięć jednego z największych grafików drugiej połowy XIX wieku, jakim był Michał Elwiro Andriolli.
Andriolli był uznanym grafikiem w Polsce i za granicą (Litwa, Rosja, Italia, Francja, Niemcy). Andriolli ostatnie dni swojego życia spędził w Nałęczowie.


Na wystawie w konsulacie zaprezentowanych zostało piętnaście rysunków dwunastu artystów, uczestników wystawy pokonkursowej z 2021 roku.
W nowojorskim pokazie udział wzięli: Beata Cedrzyńska, Anna Panek, Stanisław Cholewa, Tomasz Wiktor, Łukasz Gierlak, Fryderyk Rudziński, Andrzej Markiewicz, Amadeusz Popek, Adam Panek, Zbigniew Strzyżyński, Artur Popek i Janusz Skowron, który był jednocześnie kuratorem ekspozycji.
Koncert prowadziła z wdziękiem Weronika Woźniak.
Organizatorem festiwalu jest New York Dance and Arts Innovations (NYDAI) pod kierownictwem Mariana Żaka.

Na zakończenie głos zabrał konsul generalny Adrian Kubicki, dowcipnie podsumowując koncert.
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski