środa, 1 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkCharytatywny bal walentynkowy Children's Smile Foundation

Charytatywny bal walentynkowy Children’s Smile Foundation

Tegoroczna edycja największej i najważniejszej indywidualnej akcji charytatywnej Children’s Smile Foundation, jaką jest doroczny Bal Walentynkowy, odbyła się 10 lutego i miała miejsce w sali Terrace On The Park na Queensie. Mimo wielu konkurencyjnych imprez polonijnych mających miejsce w tym samym czasie wzięło w nim udział około 180 osób.

Tytuł Gościa Honorowego Balu Walentynkowego Children’s Smile Foundation oraz kryształową statuetkę otrzymał w tym roku Janusz Skowron (drugi z prawej). Na zdjęciu także (od lewej): Wojciech Maślanka, Anna Skowron i Joanna Gwóźdź

Szczytny cel

Polskie władze reprezentował wicekonsul Wawrzyn Warkocki. W gronie gości specjalnych pojawili się przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na czele z Krzysztofem Matyszczykiem, przewodniczącym Rady Dyrektorów. Byli również jej inni reprezentanci: sekretarz – dr Iwona Korga oraz dyrektorzy Leszek Wojtkowski i Mariusz Śniarowski, a także przewodniczący Rady Nadzorczej PSFCU Artur Dołęga i jej członek Leon Fuks. Z kolei zarząd Centrum Polsko-Słowiańskiego reprezentowała sekretarz Bożena Konkiel, dyrektor Bożena Piekarz-Lesiczka oraz dyrektor wykonawcza Agnieszka Granatowska. Obecny był Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Piotr Praszkowicz oraz członkowie Głównego Komitetu Parady Pułaskiego: Emilia i Dawid Kopalowie, a także Mieczysław Pająk, prezes nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Jednak najważniejszą osobą był tegoroczny gość honorowy – Janusz Skowron, któremu towarzyszyła żona Anna. Do tańca przygrywali: DJ Janusz i DJ Robert, przy muzyce których wszyscy świetnie się bawili. Uczestnicy charytatywnej imprezy również chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle specjalnie do tego celu przygotowanej przez firmę Party Decor walentynkowej ścianki fotograficznej. Tegoroczny bal swoją grą uświetnił światowej sławy saksofonista jazzowy Krzysztof Medyna, który w ten sposób wsparł dobroczynny cel imprezy – pomoc chorym i potrzebującym dzieciom.

Tytuł Gościa Honorowego Balu Walentynkowego Children’s Smile Foundation otrzymał w tym roku Janusz Skowron (w środku). Kryształową statuetkę wręczyła mu Joanna Gwóźdź, prezes CSF, a kwiaty przekazał Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy CSF

Bal rozpoczął dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation Wojciech Maślanka, który przywitał wszystkich uczestników oraz przedstawił gości specjalnych i członków Rady Dyrektorów organizacji, którą reprezentuje. Później głos zabrał kapelan fundacji, ks. Grzegorz Markulak. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na szczytny cel walentynkowej imprezy oraz zachęcił wszystkich do hojności. – To możliwość podzielenia się tym co mamy najważniejsze, swoim sercem czyli miłością – podkreślił kapelan. Przy tej okazji przypomniał słowa św. Pawła: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Przekazał również uczestnikom balu słowa wdzięczności za wsparcie, jakie poprzez fundację okazują jej podopiecznym – chorym i potrzebującym dzieciom. Udzielił także okolicznościowego błogosławieństwa i odmówił krótką modlitwę.

Następnie wicekonsul Wawrzyn Warkocki odczytał list przekazany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego, który z uwagi na inne zobowiązania nie mógł osobiście pojawić się na balu. „Pomoc dzieciom, szczególnie tym pokrzywdzonym przez los, zawsze zasługuje na uznanie” – napisał w liście Adrian Kubicki, dodając swoje podziękowania dla całego zarządu fundacji „za wiele lat nieocenionej pracy”.

Członkowie Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation obecni na Balu Walentynkowym. Od lewej: Karol Lisewski, Nicholas Kaponyas, ks. Grzegorz Markulak, Krzysztof Rostek, Agata Leszczyńska, Mariusz Śniarowski, Joanna Gwóźdź i Wojciech Maślanka

Gość Honorowy

Po przemówieniu wicekonsula przy mikrofonie pojawiła się prezes Children’s Smile Foundation Joanna Gwóźdź. W swoim wystąpieniu przybliżyła cel i misję fundacji, której przewodzi od ubiegłego roku. Wspomniała o jej najważniejszych charytatywnych akcjach i osiągnięciach. Przedstawiła również sylwetkę i działalność artystyczno-promocyjną Janusza Skowrona, którego w tym roku zarząd Children’s Smile Foundation postanowił wyróżnić tytułem „Gościa Honorowego”. W ten sposób została mu okazana wdzięczność za wsparcie, jakie od wielu lat okazuje chorym i potrzebującym dzieciom. – Pan Skowron od lat wspiera naszą działalność charytatywną, przekazując swój bezcenny dorobek artystyczny na rzecz naszych działań dla najbardziej potrzebujących dzieci – powiedziała Joanna Gwóźdź. Dodała, że również podczas tegorocznego balu zostaną zlicytowane jego obrazy. Przekazała mu także specjalną, kryształową statuetkę, natomiast towarzyszący jej dyrektor wykonawczy Wojciech Maślanka wręczył bukiet kwiatów żonie artysty – Annie Skowron.

Janusz Skowron był bardzo wdzięczy Radzie Dyrektorów Children’s Smile Foundation za wyróżnienie, które otrzymał

– Jestem dumny i jest mi bardzo przyjemnie, że mogę z tą fundacją być tak blisko i przez lata oferować swoje obrazy oraz prace mojego syna, które, poprzez ich sprzedaż na aukcjach, zasilają budżet fundacji przeznaczony na pomoc dzieciom w potrzebie – stwierdził Janusz Skowron. Opowiedział również historię dwóch obrazów: „Balloon Fiesta” oraz „Fish for Arthur”, które w tym roku przeznaczył na licytację.

Gość Honorowy Janusz Skowron pokroił okolicznościowy tort

Pod koniec części oficjalnej prezes fundacji przybliżyła historię dziecka, które w tym roku było głównym beneficjentem balu walentynkowego. To 9-letni Frank Rudak z Brooklynu, którego od kilku miesięcy wychowuje 67-letnia babcia; jego mama zmarła w czerwcu ub.r., a ojciec, który nigdy się nim nie interesował, ostateczne zrzekł się praw rodzicielskich.

Podczas godziny koktajlowej charytatywnie zagrał światowej sławy saksofonista jazzowy Krzysztof Medyna

Następnie krótkie przemówienie wygłosiła Helenka Hemond, siostra Leo, który również jest podopiecznym Children’s Smile Foundation, natomiast w 2018 r. – podobnie jak obecnie Frank Rudak – także był głównym beneficjentem balu walentynkowego. Dziewczynka w jego imieniu podziękowała za okazaną pomoc w finansowaniu jego rehabilitacji oraz powiedziała jak bardzo jest ona ważna dla brata cierpiącego m.in. na autyzm i problemy psychologiczno-rozwojowe.

Po wystąpieniu Helenki rozpoczęła się zabawa taneczna, podczas której parkiet był przez cały czas wypełniony do ostatniego miejsca. W jej trakcie przeprowadzono także aukcję i loterię fantową.

Hojność Polonii

W ostatnim czasie było zorganizowanych wiele różnych akcji charytatywnych oraz zbiórek funduszy na pomoc potrzebującym. Okazuje się, że jeśli są one robione przejrzyście, a także widoczna jest pomoc okazywana przez ich organizatorów, to Polonia chętnie otwiera swoje serca i portfele. Dowodem tego był tegoroczny Bal Walentynkowy Children’s Smile Foundation. Jego tegoroczna edycja została zorganizowana dzięki pomocy finansowej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była głównym sponsorem tego dobroczynnego wydarzenia. Poza tym poprzez wpisy w księdze pamiątkowej bal wsparło wiele firm i osób prywatnych. Swoją hojność okazali również donatorzy, wśród których byli m.in.: FDNY Pulaski Association, L&Z Restoration, Albany Polish Community Center, Polska Szkoła im. św. Jadwigi Królowej z Ridgewood, SWAP, Siedlecki Construction, Dr Iwona Mienko, Alicja Winnicka, Marta Śmigielska, Krystyna Pituła i Richard Mazur. Poza tym niektórzy donatorzy przekazali fanty na loterię, w której główną nagrodą był Thermomix ufundowany przez Radę Dyrektorów Children’s Smile Foundation, a także m.in. karton Żubrówki podarowany przez dystrybutora, certyfikat do Doktor Dębski Clinic w Warszawie ufundowany przez Iwonę i Czesława Weissów, certyfikaty do salonów piękności Opulence Glamour Skin Clinic na Middle Village i do Williamsburg Facial and Waxing Studio, certyfikat do kwiaciarni Rosehip Social Florist na Williamsburgu oraz do restauracji Amber Steak House na Greenpoincie, a także kosze z różnymi produktami ufundowane przez Pewex Pharmacy z Ridgewood oraz Fortunato Brothers Café & Pasticceria i Valrhona Chocolate z Greenpointu.

Aukcję prowadził Mariusz Śniarowski. Obraz Janusza Skowrona „Fish for Arthur” został wylicytowany za 1,000 dolarów

Loteria fantowa przyniosła organizatorom 4,775 dolarów. Z kolei z aukcji uzyskano 4,900 dolarów. Zlicytowano na niej trzy obrazy przekazane przez ich twórców – dwa autorstwa Janusza Skowrona (po 1,000 dolarów każdy) oraz jeden Bogdana Kujawskiego (za 900 dolarów) – a także koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego ufundowaną przez redakcję „Nowego Dziennika” (za 800 dolarów), koszulkę z autografem Kuby Błaszczykowskiego podarowaną przez Barbarę i Pawła Majewskich (za 600 dolarów) oraz piłkę z autografami komentatora sportowego Dariusza Szpakowskiego, prezesa PZPN Cezarego Kuleszy i selekcjonera reprezentacji Polski Michała Probierza przekazaną przez Wojciecha Maślankę (za 600 dolarów). W sumie Bal Walentynkowy przyniósł dla Children’s Smile Foundation zysk wynoszący ponad 33 tys. dolarów, które zostaną przeznaczone na realizację misji fundacji – wsparcie chorych i będących w potrzebie dzieci.

Koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego przekazana na charytatywną aukcję przez redakcję „Nowego Dziennika” osiągnęła cenę 800 dolarów
Obraz „Balloon Fiesta” Janusza Skowrona został wylicytowany za 1,000 dolarów

Hojność uczestników Balu Walentynkowego oraz jego przebieg i ogólna atmosfera panująca na sali bardzo ucieszyła organizatorów dobroczynnej imprezy. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za waszą hojność – podkreśliła szefowa fundacji zwracając uwagę, że dzięki temu dobroczynna impreza zakończyła się sukcesem.

PR Children’s Smile Foundation
opr. WEM
Fot. Archiwum Children’s Smile Foundation


GOŚĆ HONOROWY 2024

Janusz Skowron urodził się w Kolbuszowej. Studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał tytuł magistra litografii. W latach 1981-1989 pracował w Starachowicach jako nauczyciel plastyki. Od 1989 r. mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jako artysta działa w wielu dziedzinach sztuki, w tym tworzy: malarstwo, grafikę, ilustrację, rysunek i fotografię. Brał udział w ponad trzystu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Od wielu lat promuje także sztukę polską w Stanach Zjednoczonych. Jest współzałożycielem lubelskiej „Galerii KONT” (1978 r.) i nowojorskiej „Galerii Shtooka” (2006 r.). W latach 2007-2017 stworzył i zorganizował 125 wystaw w Starbucks Art Gallery na Greenpoincie. W 2013 r.– również w tej dzielnicy – założył A.R Gallery, w której przez sześć lat zorganizował 55 wystaw. Od 1999 r. wystawia swoją twórczość wspólnie z międzynarodową multimedialną Grupą Artystyczną Emocjonaliści, założoną w 1994 r. przez Lubomira Tomaszewskiego. Jest członkiem Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce oraz Rady Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Jego rysunki i ilustracje ukazały się w kilku książkach. Razem z żoną Anną napisał i opublikował trzy książki: „Podróż z biletem szczęścia” (2014 r.), „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” (2017 r.) i „Czuwały nad nami Anioły” (2022 r.). Za swoją działalność artystyczno-promocyjną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Ignacy Paderewski Arts and Music Award przyznanym przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce za twórczość artystyczną i promocję sztuki polskiej oraz za działalność charytatywną. Został także zwycięzcą konkursu Wybitny Polak w USA w 2021 r. w kategorii Osobowość. Od wielu lat wspiera organizacje charytatywne w Polsce i Stanach Zjednoczonych, w tym także Children’s Smile Foundation, za co został wyróżniony tytułem Gościa Honorowego Balu Walentynkowego 2024.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -