niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsBostońscy weterani uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Bostońscy weterani uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Powojenna konspiracja niepodległościowa w Polsce była aż do powstania ruchu „Solidarność” najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Szacuje się, że w czasie największej aktywności zbrojnego podziemia tuż po II wojnie światowej działało w nim ok. 200 tysięcy konspiratorów, z czego 20 tys. kontynuowało walkę zbrojną w oddziałach partyzanckich.

Weterani z Pl. #37 SWAP w Bostonie zawsze pamiętają o ważnych rocznicach. Fot. Marcin Bolec

Jak nietrudno się domyślić, ówczesnym komunistycznym władzom Polski nie w smak były jakiekolwiek formy oporu tudzież krytyki, dlatego tych, którzy nie chcieli się po zakończeniu wojny pogodzić z narzuconą przez mocarstwa rzeczywistością, zwalczano ze szczególną zaciętością. Próbowano nie tylko pozbyć się ich fizycznie, ale też wymazać ze zbiorowej świadomości pamięć o nich. Ale ludzka pamięć okazała się silniejsza…

W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Polsce jest to święto państwowe, ale o jego uczczeniu pamięta również Polonia w USA. W niedzielę, 5 marca, o godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie z intencji bostońskiej Pl. #37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce została odprawiona msza święta o dar życia wiecznego dla Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie grupa weteranów przeszła przed pomnik „Partyzanci” dłuta śp. Andrzeja Pityńskiego.

Pomnik „Partyzanci” w Bostonie jest pierwszym monumentem na świecie poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Fot. Marcin Bolec

Warto przypomnieć, że jest to pierwszy na świecie pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Odsłonięty został w 1983 r., kiedy w Polsce wciąż jeszcze była to historia zakazana i do dziś – mimo kilku zmian lokalizacji – przypomina mieszkańcom i turystom odwiedzającym Boston o tym wycinku historii Polski. Przed pomnikiem został złożony biało-czerwony wieniec, a weterani zapozowali do pamiątkowego zdjęcia.

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -