sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyDwa nowe typy oszustw

Dwa nowe typy oszustw

Jak już ostrzegaliśmy wiele razy wcześniej, oszuści zawsze próbują znaleźć nowe sposoby na wykorzystanie konsumentów, a w Departamencie Ochrony Konsumentów zawsze staramy się znaleźć sposoby, aby temu zapobiec. Edukowanie się i rozmawianie z innymi o oszustwach może zapobiec stratom pieniężnym i, co ważniejsze, kradzieży tożsamości.

Dokonując płatności przez aplikację mobilną trzeba się upewnić, że przekazujemy środki właściwej osobie. Nigdy też nie należy klikać w nieznane linki. Fot. Archiwum WEM

Dwa z najnowszych oszustw to:

  • Pig Butchering (tzw. „świniobicie”, oszustwo w branży kryptowalut)
  • Oszustwo związane z płatnościami przez aplikacje

W przeciwieństwie do tego, co niektórzy mogą sądzić, nie tylko starsi konsumenci są na celowniku oszustów – według Federalnej Komisji Handlu (FTC) 34% osób w wieku od 18 do 59 lat straciło pieniądze wskutek oszustwa w 2021 roku. A te dwa wspomniane wyżej oszustwa są zwykle ukierunkowane na młodszych konsumentów.

„Pig Butchering”

Oszustwo nazywane tzw. „świnobiciem” to nowy rodzaj oszustwa inwestycyjnego związanego z kryptowalutami. Ilość takich oszustw szybko rośnie i budzi obawy wśród ekspertów ds. bezpieczeństwa i organów ścigania. Według raportu Internet Crime Complaint Center (IC3) z 2022 r. oszustwa związane z kryptoinwestycjami odnotowały bezprecedensowy wzrost zarówno liczby ofiar, jak i całkowitej kwoty strat, przy czym ta ostatnia wyniosła 2.57 mld USD w 2022 r.

Oszustwa związane z „Pig Butchering” to długoterminowe oszustwa, które łączą elementy oszustw romantycznych, programów inwestycyjnych i oszustw kryptowalutowych. Innymi słowy: żerują na wrażliwych ludziach szukających kontaktu z innymi. Ofiarami są osoby w każdym wieku, dowolnej płci i każdej klasy społecznej.

Oto jak to działa – oszust inicjuje kontakt z osobą będącą celem online za pośrednictwem mediów społecznościowych, aplikacji randkowej lub wysyłając wiadomość tekstową „zły numer”. 12% Amerykanów, którzy korzystali z aplikacji randkowej, doświadczyło „Pig Butchering”, które wzrosło ponad dwukrotnie z 5% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Gdy oszust znajdzie odpowiedni cel – tzw. „pig” – „świnię” – pozostaje z nią w stałym kontakcie, aby zbudować relację. Oszuści opracowali wyrafinowane techniki przyciągania celów i budowania zaufania.

Po zdobyciu zaufania ofiary zachęcają ofiarę do rozpoczęcia handlu kryptowalutami. Będą twierdzić, że mają poufne wskazówki lub powiązania rodzinne w branży inwestycyjnej i wyjaśniają, że ogromne zyski są powszechne.

Następnie zachęcają ofiarę do pobrania aplikacji – i oferują wspólny handel, pokazując, jak łatwo jest uzyskać zwroty.

Po dołączeniu do platformy symulują transakcje, aby wyglądało na to, że zarabiasz. Mogą nawet zachęcać ofiary do wycofania części swoich „zysków”, aby zbudować ich zaufanie.

Z biegiem czasu nadal manipulują ofiarami, aby utrzymać je w inwestowaniu. Ten krok jest znany jako „tuczenie świni” przed ubojem (ich pogarda dla ofiary znajduje nawet odzwierciedlenie w słowach, których używają!).

Później, gdy dana osoba próbuje wypłacić pieniądze, platforma stwierdzi, że wystąpił problem z kontem – lub poinformuje, że trzeba zapłacić ogromne opłaty i podatki, aby otrzymać gotówkę.

W końcu ofiara (lub jej rodzina) zdaje sobie sprawę z prawdy – a oszust i platforma znikają. Ponieważ wszystkie transakcje odbywają się na blockchainie, odzyskanie środków jest prawie niemożliwe.

Jak więc uniknąć stania się ofiarą tego zaawansowanego oszustwa?

  • Nigdy nie angażuj się w żadne transakcje finansowe z nieznajomymi.
  • Uważaj na teksty „zły numer” lub emocjonalne apele.
  • Uważaj na „bombardowanie miłością” na portalach randkowych (ktoś zbyt szybko się angażuje!).
  • Zastanów się, zanim odpowiesz komukolwiek, kto nagle zacznie mówić o inwestycjach w kryptowaluty.
  • Zaufaj swojej intuicji, daj sobie czas na przemyślenie i poproś o radę ludzi, którym ufasz.
  • Nie pobieraj żadnych platform wymiany kryptowalut, gdy poprosi o to nieznajomy.

Oszustwa związane z „Pig Butchering” wykorzystują socjotechnikę, aby budować zaufanie przez tygodnie i miesiące. Gdy zrozumiesz, co się dzieje, zerwij wszelki kontakt z oszustem. I proszę, powiedz zaufanym przyjaciołom i rodzinie i ostrzeż ich, że mogą paść ofiarą tych oszustów.

Oszustwa związane z płatnościami mobilnymi

Wielu z nas korzysta z aplikacji do płatności mobilnych, takich jak Venmo, Cash App lub PayPal, które umożliwiają wysyłanie i odbieranie pieniędzy za pośrednictwem smartfona (lub online).

Niektórzy oszuści będą próbowali nakłonić cię do wysłania im pieniędzy za pośrednictwem aplikacji do płatności mobilnych. To dlatego, że wiedzą, że kiedy to zrobisz, odzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe.

Oszuści mogą udawać, że są ukochaną osobą, która ma kłopoty i poprosić o pieniądze, aby poradzić sobie w nagłych wypadkach. Inni mogą powiedzieć, że wygrałeś nagrodę lub loterię, ale musisz uiścić pewne opłaty, aby ją odebrać.

Istnieje kilka prostych sposobów, aby nie stać się ofiarą oszustw związanych z płatnościami mobilnymi:

  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy komuś, kogo nie znasz.
  • Nie wysyłaj płatności, aby odebrać nagrodę lub odebrać wygrane w loterii.
  • Nie podawaj danych konta każdemu, kto się z Tobą skontaktuje.
  • Chroń swoje konto za pomocą uwierzytelniania wieloskładnikowego lub kodu PIN.
  • Zanim prześlesz płatność, dokładnie sprawdź informacje o odbiorcy, aby upewnić się, że wysyłasz pieniądze do właściwej osoby.
  • Jeśli otrzymasz nieoczekiwaną prośbę o pieniądze od kogoś, kogo rozpoznajesz, porozmawiaj z tą osobą – np. przez telefon, aby upewnić się, że prośba naprawdę pochodzi od niej – a nie od hakera, który uzyskał dostęp do swojego konta.

Jeśli zapłaciłeś oszustowi za pomocą aplikacji do płatności mobilnych, zgłoś to do Federalnej Komisji Handlu w ReportFraud.ftc.gov. Zgłaszając oszustwo, pomagasz FTC i innym organom ścigania powstrzymać oszustwa.

Jak zawsze, przekaż to przyjaciołom i rodzinie. Życzę bezpiecznego i zdrowego lata!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -