Ridgewood jest jedną z pierwszych nowojorskich dzielnic, które mają już wybranego marszałka na tegoroczną Paradę Pułaskiego. Znane są także Miss Polonia i Junior Miss Polonia, które staną wraz z marszałkiem na czele kontyngentu podczas październikowego biało-czerwonego marszu manhattańską Piątą Aleją.
Bal marszałkowski
Przekazanie szarf oraz koron odbyło się podczas Balu Marszałkowskiego, który miał miejsce w sobotę, 22 kwietnia, w audytorium Akademii św. Macieja na Ridgewood. Uczestniczyło w nim około 150 osób, w tym m.in.: konsul Jakub Wiśniewski, tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Franciszek Piwowarczyk z żoną Agatą, menedżerka oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Ridgewood Agnieszka Duduś oraz polscy pięściarze: Damian Knyba i Maciej Sulęcki, a także ich promotorzy: Łukasz Kownacki i Eryk Rachwał. Obecni byli członkowie Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy parafii św. Macieja z przewodniczącą Leokadią Juszczak na czele, a także proboszcz tego kościoła bp Neil Tiedemann i administrator ks. Dariusz Blicharz. Właśnie oni oficjalnie rozpoczęli bal udzielając specjalnego błogosławieństwa i życząc wszystkim udanej zabawy. Następnie zostały odśpiewane hymny narodowe – polski i amerykański, a także podziękowano ubiegłorocznemu marszałkowi Wojciechowi Maślance oraz Miss Polonii Julii Baran i Junior Miss Polonii Sophie Muras za pracę przy organizacji kontyngentu i reprezentowanie Ridgewood podczas 85. Parady Pułaskiego.
Szarfowanie
Główną część uroczystości stanowiła prezentacja i szarfowanie nowego marszałka Ridgewood, którym w tym roku został mający latynoskie pochodzenie Cruz Kury oraz Miss Polonii Ridgewood Michelle Laszczych i Junior Miss Polonii Ridgewood Julii Wójtowicz. W części oficjalnej konsul Jakub Wiśniewski odczytał list przesłany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego, a Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Franciszek Piwowarczyk zaprosił wszystkich do udziału w biało-czerwonym marszu, który 1 października przejdzie Piątą Aleją. Z kolei szefowa oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Ridgewood Agnieszka Duduś wręczyła Miss Polonii i Junior Miss Polonii upominkowe certyfikaty. Specjalny, gratulacyjny list wystosował także nowojorski radny Robert Holden, reprezentujący 30. dystrykt wyborczy, w tym m.in. Ridgewood. Zarówno to pismo, jak i list przesłany przez konsula generalnego można było znaleźć w Księdze Pamiątkowej wydanej z okazji Balu Marszałkowskiego na Ridgewood. Na zakończenie części oficjalnej odtańczono tradycyjnego poloneza i rozpoczęto zabawę, która trwała do późnych godzin nocnych. Do tańca grał DJ Marek. Przeprowadzono także loterię fantową i aukcję podczas której zlicytowano rękawice z autografami Macieja Sulęckiego i Damiana Knyby.
Historyczny moment
Tegoroczny Bal Marszałkowski, jak również Parada Pułaskiego, na pewno zapiszą się w historii tej dzielnicy bowiem po raz pierwszy na czele jej kontyngentu stanie marszałek niemający polskich korzeni. Jednak zarówno polska kultura i tradycja, jak i społeczność polonijna są mu bardzo bliskie, ponieważ od wielu lat jest z nią związany. Jego żona Irena jest Polką, dzieci i wnuczęta wychowywane są w polskiej tradycji i świetnie posługują się naszym językiem. Poza tym Cruz Kury od wielu lat działa w Polskim Komitecie Parafialnym, współorganizuje polskie imprezy i czynnie uczestniczy w Paradzie Pułaskiego. Właśnie jego aktywność w naszej grupie etnicznej oraz praca i zasługi na rzecz jej rozwoju były głównymi czynnikami, którymi kierował się Komitet Parady Pułaskiego przy parafii św. Macieja na Ridgewood powierzając mu funkcję marszałka tej dzielnicy.
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski
Cruz Kury pochodzi z Hondurasu, a od 32 lat mieszka na Ridgewood w Nowym Jorku. Obecnie pracuje w firmie Le Noble jako menedżer. Polonia jest mu bliska, ponieważ jego żona Irena jest Polką. Oboje są od wielu lat blisko związani z parafią św. Macieja na Ridgewood, w której Cruz udziela się w Służbie Kościelnej, a wspólne z żoną działa aktywnie w Komitecie Parafialnym. Bardzo często udzielają się jako wolontariusze przy różnych imprezach i wydarzeniach organizowanych przez parafię.
Michelle Laszczych ma 19 lat, urodziła się w Nowym Jorku, córką Grażyny i Krzysztofa Laszczychów. Ma także starszego brata Daniela. Jest na drugim roku studiów w St. John’s University, gdzie studiuje farmację. Od ponad roku pracuje w aptece Duane Reade na Manhattanie. Jest dumna ze swojego polskiego pochodzenia i lubi odwiedzać swoją rodzinę w Polsce. Należy do parafii św. Macieja na Ridgewood. Jest absolwentką działającej tam Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej, do której uczęszczała od zerówki do liceum i zdała maturę. W St. John’s University jest członkiem Klubu Polskiego, gdzie spotyka się z polskimi studentami, by wspólnie obchodzić polskie tradycje i święta oraz organizować tzw. bake sale. W związku z bardzo dobrymi ocenami i zachowaniem należy też do Honor Roll. Lubi naturę, a najbardziej podróże do Polski, gdzie odwiedza dziadka mieszkającego na wsi.
Julia Wójtowicz ma 9 lat, urodziła się w Nowym Jorku i jest córką Beaty i Krzysztofa Wójtowiczów. Ma dwóch starszych braci: Davida i Marcina. Wraz z rodziną mieszka obecnie na Ridgewood. Jest uczennicą klasy trzeciej szkoły podstawowej P.S. 88, gdzie także należy do zespołu muzycznego. W soboty uczęszcza do Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej działającej przy parafii św. Macieja na Ridgewood. Od najmłodszych lat interesuje się tańcem i gimnastyką akrobatyczną. Jest dumna ze swoich polskich korzeni. Co roku wyjeżdża do Polski, gdzie poznaje historię i polskie tradycje. W przyszłości marzy o studiowaniu prawa lub aktorstwa.