środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaFloryda50. Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami

50. Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami

Już od pięciu dekad przełom stycznia i lutego w Miami wiąże się z prestiżowym Międzynarodowym Balem Polonaise, organizowanym od 1973 r. przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami, który powstał rok wcześniej – w 1972 r. Tegoroczna 50. edycja odbywająca się pod hasłem „Serdecznej polskiej gościnności” w sposób szczególny podkreślała tę drugą rocznicę, o czym mówiła w swej mowie powitalnej założycielka i prezes Instytutu – Lady Blanka Rosenstiel.

Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem, w którym w pierwszych parach zatańczyli Lady Blanka Rosenstiel, minister Andrzej Dera, Beata Drzazga oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Fot. Archiwum AIPC

Tegoroczny bal odbył się w sobotę, 11 lutego, w eleganckiej sali bankietowej idyllicznie położonego nad brzegiem Atlantyku hotelu Eden Roc. Piaszczysta plaża w połączeniu ze szmaragdowymi wodami oceanu i ciepłą florydzką temperaturą stanowiły odpowiednią oprawę dla tak ważnej uroczystości i są czynnikiem, który zawsze zachęca gości do odwiedzenia tego pięknego miejsca.

Różnorodność siłą balu

Niezmiennie już od wielu lat goście balu tworzą różnokolorową mozaikę złożoną z Polaków mieszkających w USA i w Polsce, Amerykanów polskiego pochodzenia oraz obcokrajowców, którzy równocześnie reprezentują wiele sfer życia społecznego, artystycznego, naukowego, biznesowego, filantropijnego czy też dyplomatycznego. Nie bez kozery bal w swej nazwie zawiera słowo „międzynarodowy”. Od kilku lat daje się też zauważyć tendencję do „odmładzania balu”, na którym z roku na rok goszczą coraz młodsze osoby, z dziećmi i młodzieżą włącznie, co daje nadzieję, że następne pokolenia podejmą trud kontynuowania tak wspaniałego dzieła. Być może bal będzie się odbywał w innym hotelu z większą salą, gdyż obecna lokalizacja będąca w stanie pomieścić 360 osób okazała się w tym roku za mała, by zmieścić wszystkich chętnych. Można sobie tylko życzyć kontynuacji tego trendu.

Pierwsza dama balu – Lady Blanka Rosenstiel

Bal jak zawsze zaczął się godziną koktajlową, podczas której każdy starał się przywitać ze znajomymi, poznać nowe osoby, ale przede wszystkim zrobić sobie zdjęcie z kobietą-instytucją – Lady Blanką Rosenstiel, która od pół wieku wytrwale, ale też z gracją i elegancją, promuje pozytywny wizerunek Polski, a od ćwierćwiecza służy Polsce jako honorowy konsul RP w Miami. To osoba szczerze oddana sprawom Polski, pomysłodawczyni balu, twórczyni Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej oraz prezes Fundacji Chopinowskiej. Kobieta niekończącej się energii, czaru, humoru i hojności.

Przemowy i powitania

Od dziesięciu lat mistrzem ceremonii jest Douglas Evans. Poprzez muzykę Chopina poznał Lady Blankę i od tego czasu jest jej wielkim przyjacielem i „adoptowanym Polakiem”, jak nazwała go Beata Paszyc – od 24 lat dyrektor wykonawcza Instytutu, a od 2003 r. wicekonsul honorowy RP w Miami, która współprowadziła część oficjalną. Doug powitał wszystkich zebranych, a Beata Paszyc zaprosiła dostojnych gości tańczących tradycyjnego poloneza na parkiet.

Do poloneza!

Impreza tej rangi nie mogła nie rozpocząć się tradycyjnym polonezem, czyli XVII-wiecznym polskim tańcem narodowym. Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” w reż. Andrzeja Wajdy, a skomponowanego przez Wojciecha Kilara, odtańczyła w pierwszej parze jak zawsze Lady Blanka Rosenstiel, w tym roku z towarzyszącym jej ministrem Andrzejem Derą. Za nimi posuwistym krokiem przemieszczały się kolejne pary znamienitych gości.

Goście specjalni

Następnie o głos poproszona została Lady Blanka Rosenstiel, która przywitawszy się z wszystkimi wymieniła wszystkich gości specjalnych. Tegoroczną edycję balu raczyły uświetnić takie osobistości jak: minister Andrzej Dera – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Inwestycji Zagranicznych Grzegorz Piechowiak, ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski z żoną, konsul RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, arcybiskup Thomas Wenski, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu dr Paweł Kurtasz, honorowi konsulowie z Północnej Karoliny – dr Mark Fountain i z Wirginii – Robert Joskowiak oraz były konsul honorowy z Connecticut Darek Barcikowski, a także organizatorzy Kongresu 60 Milionów: Grzegorz Fryc, Zbigniew Klonowski i Kamil Szymański. Kongres miał miejsce tego samego dnia, zakończył się tuż przed rozpoczęciem balu, a wielu jego uczestników wzięło też udział w gali, za co podziękowała im Lady Blanka. Szczególnie podziękowała za przybycie młodej generacji, którą słusznie nazwała „naszymi przyszłymi liderami” i z sobie tylko właściwym wdziękiem i młodzieńczym uśmiechem życzyła wszystkim wspaniałej zabawy.

Jednym z gości honorowych balu był ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski. Fot. Archiwum AIPC

Powitań ciąg dalszy

Pałeczkę przejęła Beata Paszyc, która przedstawiła tegorocznych zdobywców Złotych Medali – nagród Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej: Dariusa Adamczyka, Krzysztofa Wodiczko, Zbigniewa Inglota, ambasador Aldonę Wos, Brendę Bruce Fountain, Janine Lennox, Heidi Hutter Kotowski i Emilio Estefana. Obecni byli też nagrodzeni w poprzednich latach Beata Drzazga, dr Maria Siemionow, dr Marek Chodakiewicz i nagrodzony Amicus Poloniae Nabil Achkar. Ukłon skierowano w stronę Małgorzaty Gradzki – wiceprezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Artura Dolegi – przewodniczącego Komisji Nadzorczej, Franciszka Piwowarczyka – Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2023 w Nowym Jorku oraz reprezentantów Florida International University i Uniwersytetu Miami oraz senatora Raymonda Leśniaka, a także Andrzeja Kraśnickiego – prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jak również Dariusza Urbanika – zastępcy prezydenta miasta Rzeszowa. Nie zapomniano też o biznesmenach: Michale Abramczyku – prezydencie M/S Real Estate oraz o sponsorach słodkości, które otrzymał każdy uczestnik – Iwonie i Conradzie Lowell. Warto wspomnieć, iż w torbach upominkowych oprócz słodyczy znalazły się też w eleganckich welurowych woreczkach kosmetyki do włosów firmy Eufora, którą reprezentował dyrektor od sprzedaży międzynarodowej John Frank Velez (prywatnie mąż Beaty Paszyc). Nie sposób wymienić wszystkich uczestników gali, którzy przybyli z wielu zakątków USA: Chicago, Nowego Jorku, Waszyngtonu i Bostonu – jak redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec oraz z wielu miejsc na świecie: Argentyny, Belgii, Brazylii, Kolumbii, Hiszpanii, Kuby, Wielkiej Brytanii, Francji, Polski i Wenezueli, jak na międzynarodowy bal przystało.

Niespodzianka dla Lady Blanki

Po krótkim wystąpieniu ambasadora RP Marka Magierowskiego i błogosławieństwie wygłoszonym przez arcybiskupa Thomasa Wenskiego do mikrofonu podeszli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy minister Andrzej Dera i Lady Blanka Rosenstiel. Beata Paszyc poprosiła wszystkich o powstanie i nastąpiła ceremonia uhonorowania Lady Blanki Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznanym w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy, za upowszechnianie wiedzy o Polsce i działalność na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Minister Dera podkreślił, że w ciągu ostatnich 8 lat zaledwie 26 osób z całego świata otrzymało to wysokie odznaczenie i zarazem pogratulował jej jeszcze jednego jubileuszu – 25 lat służby RP jako konsul honorowa w Miami. Lady Blanka dziękowała mu, nie kryjąc wzruszenia, to wysokie odznaczenie było dla niej niespodzianką. Nie była to ostatnia nagroda dla niej tego wieczoru. Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej oddziału w Illinois Michael Niedzinski wręczył jej Life Achievement Award, a senator Raymond Leśniak wręczył jej rezolucję stanową od stanu New Jersey.

Lady Blanka Rosenstiel została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Fot. Archiwum AIPC

Kwiaty i toast

Przy takiej okazji nie mogło się obyć bez kwiatów, toastu i mowy pochwalnej dla Lady Blanki ze strony dyrektor wykonawczej Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami Beaty Paszyc, która powiedziała, że organizacja ta „została założona jako marzenie, którego celem była promocja pozytywnego obrazu Polski w USA. Jego założycielka – Lady Blanka jest inspiracją, żywą legendą, ucieleśnieniem kreatywności, pionierem Polonii i prawdziwym mecenasem sztuki. (…) Od 24 lat mam przyjemność pracować u jej boku. Jestem pełna podziwu dla jej niezłomnego ducha, który ona sama przypisuje byciu Polką. (…) Dziś chciałabym opowiedzieć o jej sile jednoczenia ludzi. To jej charyzma łączy ludzi różnych kultur, narodów i wielorakich zainteresowań. Od wielu lat jednoczy ludzi, dzieląc się wiedzą o Polsce poprzez działalność kulturalną i edukacyjną instytutu. Łączy ludzi, ponieważ rozumie, że poprzez jedność możemy osiągnąć rzeczy wielkie i ważne. Przyciąga ludzi – tak, jak zgromadziła nas tutaj podczas tego balu i zawsze towarzyszy jej elegancja, szyk, wdzięk i ten sam błysk w oku co przed 50 laty, ta sama pasja i miłość do swej ojczyzny – Polski”. Po czym w trakcie owacji na stojąco wręczyła jej kwiaty, a wszyscy zebrani wznieśli toast szampanem i zaintonowali „100 lat” na cześć Lady Blanki.

Nagrody Instytutu

Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami corocznie przyznaje szereg nagród. W tym roku laureat Nagrody Doskonałości Przedsiębiorczości (Entrepreneurial Excellence Awards) Krzysztof Gojdź nie był w stanie przybyć, ale przyrzekł zrobić to za rok. Natomiast osobiście nagrodę przyznaną za nowatorskie rozwiązania w przemyśle kosmetycznym odebrał Zbigniew Inglot – prezes zarządu firmy Inglot. Ambasador Aldona Wos – dyrektor Instytutu Polityki Światowej otrzymała nagrodę Ducha Polonii „Polonia Spirit Award” za nieustającą promocję historii Polski i wspieranie polskich społeczności. Ambasador Marek Magierowski wręczył Brendzie Bruce Fountain nagrodę Przyjaciela Polski „Amicus Poloniae” za osiągnięcia w promocji współpracy pomiędzy Polską i USA.

Część artystyczna

Już od dekady nad częścią artystyczną czuwa New Century Dance Company założony przez Alexandrę Slive – córkę primabaleriny argentyńskiej Marii Teresy Carrizo, która jest żoną Argentyńczyka pochodzenia polskiego. Zespół zaprezentował menuet Stanisława Moniuszki ilustrujący przyjęcie w granice wielokulturowej XVI-wiecznej Rzeczypospolitej Brytyjczyków i Szkotów.

Od czterech dekad podczas balu występuje zespół Polish American Folk Dance Company z Nowego Jorku, który postanowił uczcić jubileusz mazurem i polonezem w pięknych kontuszach.

Tematem tegorocznego balu była polska gościnność. W zaproszeniu i pamiątkowym programie, przygotowanym na tę okazję znalazły się cenne informacje na temat Polski jako kraju niezwykle gościnnego. Już od początków średniowiecza Polska przyjmowała zgodnie z powiedzeniem „Gość w dom, Bóg w dom” takie nacje jak Wikingowie, Armeńczycy, Żydzi, Anglicy, Szkoci, Grecy, a ostatnio miliony obywateli Ukrainy.

Jednym z punktów programu artystycznego był występ zespołu Polish American Folk Dance Company z Nowego Jorku, który od czterech dekad regularnie uświetnia bale. Fot. Archiwum AIPC

Właśnie w hołdzie walczącej Ukrainie i Polsce jako kraju, który przyjmuje ukraińskich uchodźców, zapewniając im możliwość godnego funkcjonowania, zespól New Century Dance Company przedstawił taniec pokazujący cierpienie narodu ukraińskiego i silną pomocną dłoń wyciągniętą przez Polaków. Choreografia została przygotowana przez Ruddy’ego Sancheza, który prowadzi zespół od strony artystycznej we współpracy z Beatą Paszyc, która muzycznie, choreograficznie i kreatywnie poddała pomysł na ten niezwykle dramatyczny taniec.

Miłym akcentem okazał się występ finalisty Eurowizji 2021, prowadzącego polskie wersje programów „Koło Fortuny” i „Jaka to melodia” Rafała Brzozowskiego, który zaśpiewał specjalnie w prezencie dla Lady Blanki „I did it my way” – „Zrobiłem to po swojemu”, bo przecież Lady Blanka właśnie na swój wyjątkowy sposób promuje dziedzictwo kulturowe Polski.

Rafał Brzozowski w towarzystwie młodych uczestniczek balu. Fot. Archiwum AIPC

Laureaci Złotych Medali i nagród Specjalnych

W tym roku Złoty Medal przyznany za bycie inicjatorem przełomowych innowacji w dziedzinie logistyki odebrał osobiście zeszłoroczny laureat Darius Adamczyk – przewodniczący rady dyrektorów i prezes firmy Honeywell.   

Złotym Medalem za nadzwyczajne instalacje artystyczne podkreślające architekturę, a jednocześnie skupiające się na problemach społecznych i historii uhonorowano światowej sławy artystę i profesora Harvardu Krzysztofa Wodiczko. Nagrodę Humanitarną za wspieranie praw człowieka oraz spraw kulturalnych, edukacyjnych i zdrowia otrzymał Emilio Estefan, a New Century Dance Company zaprezentował specjalny taniec na kanwie jego kultowego dzieła „Conga”. Specjalne wyróżnienie za promowanie polskiej kultury otrzymała Heidi Hutter Kotowski, a za kultywowanie i wspieranie polskiego dziedzictwa – Janine Lennox, wiceprezes Instytutu i założycielka stypendium Lennox Family Award for Excellence.

Uhonorowanie gazety „Biały Orzeł”

W tym roku gazeta „Biały Orzeł” także obchodzi jubileusz – 20-lecia istnienia na polonijnym rynku medialnym. Wydawca „Białego Orła” Darek Barcikowski miał okazję zabrać głos podczas gali i opowiedzieć o początkach gazety i 20-letniej współpracy z Amerykańskim Instytutem Kultury Polskiej i kobietami kierującymi tą zacną organizacją: Lady Blanką Rosenstiel i Beatą Paszyc.

Bez sponsorów ani rusz!

Wisienką na torcie były podziękowania dla sponsorów, wolontariuszy, mistrza ceremonii, dyrektor wykonawczej Instytutu Beaty Paszyc oraz asystentki Instytutu Vanessy Rodriguez. Wśród wymienionych i obdarowanych tradycyjnie butelkami polskiej wódki znaleźli się Marcin Bolec – redaktor naczelny i Darek Barcikowski – wydawca „Białego Orła”.

Kiedy zegar wybił północ, goście tanecznym krokiem weszli na parkiet i wszyscy odtańczyli wspólnie poloneza. Korowód pięknie i wyjątkowo elegancko ubranych pań i panów majestatycznie kroczył po sali, a dźwięki poloneza wzruszały i zapowiadały, że następny bal już za rok.

Bal i po balu

Ci, którzy nadal czuli niedosyt dobrej zabawy i miłego towarzystwa, spotkali się następnego dnia na brunchu. Wyśmienite potrawy i wykwintne desery uradowały podniebienie niejednego smakosza. Był czas na kontynuowanie rozmów, poznawanie interesujących osób, odświeżanie starych przyjaźni i zawiązywanie nowych. Raz jeszcze podkreślono 20. rocznicę istnienia „Białego Orła”. Duet Bolec – Barcikowski miał swoje przysłowiowe 5 minut (albo i dłużej) przy mikrofonie. W nowej odsłonie wystąpił zespół Polish American Folk Dance Company, tańcząc radosną poleczkę i czarując publikę swymi przepięknymi i kolorowymi folklorystycznymi strojami.

Następnie na scenę zaproszono istniejący od 1949 roku w Miami Amerykańsko-Ukraiński Zespół Taneczny, który przedstawił typowo ludowe tańce ukraińskie. Najpierw młodsi członkowie zespołu w wieku od 7 do 18 lat zatańczyli utwór pt.: „Deszczyk”, a następnie cały zespół składający się z około 20 osób odtańczył „Słonecznego Hopaka”. Dyrektor zespołu Donna Maksymowicz-Waskiewicz podziękowała Polakom za ich pomoc i okazane serce.

Na koniec zaproszono na scenę młodzież polsko-amerykańską, zrobiono im pamiątkowe zdjęcie jako najmłodszym uczestnikom (poniżej 18. roku życia) – przyszłości Polonii. I cóż, chciałoby się rzec bal, bal i po balu… W ustach nadal czuć smak wykwintnej kolacji i brunchu, przed oczami stoją wyszukane toalety pań i panów, a nogi same rwą się do tańca na wspomnienie klasycznych tańców i latynoskich standardów. Niestety, komu w drogę, temu czas…. I choć wielu żal jest wyjeżdżać ze słonecznego Miami, to przecież nikt nie mówi żegnam… tylko do zobaczenia za rok! Niech żyje bal! A za rok nowa odsłona, już 51. z kolei, balu z nadzieją, że zabawa będzie trwała do białego rana!

Barbara Bilińska Bolec

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -