piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyPoradyUważaj na oszustwa z użyciem technologii klonowania głosu

Uważaj na oszustwa z użyciem technologii klonowania głosu

Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, komputera, wyszukiwarki Google, cyfrowych asystentów głosowych, takich jak Siri lub Alexa, bankowości internetowej, zakupów online, filmów i programów Netflix lub Amazon, mediów społecznościowych i wielu innych tym podobnych rozwiązań, stanowiących obecnie nieodłączną wręcz część naszego życia, używasz jakiejś formy sztucznej inteligencji, czyli AI.

Oszustwa związane z klonowaniem głosu są często wymierzone w seniorów. Fot. Archiwum WEM

Czy po wygooglowaniu produktu lub miejsca wypoczynku na komputerze lub telefonie zauważasz, że otrzymujesz reklamy tego produktu i oferty dla tego miejsca docelowego? To jest właśnie sztuczna inteligencja. Alexa lub Siri przypomni ci o zwykłych rzeczach, które robisz, ponieważ poprosiłeś o przypomnienia, uzupełnią dane, gdy zamówisz coś online, podsuną reklamy podobnych produktów, gdy kupisz online jakieś ubranie. Za wszystkie tego typu działania odpowiedzialna jest właśnie AI.

Chociaż te algorytmy mogą być czasem bardzo pomocne, mogą również otwierać różne możliwości oszustom.

Sprytni oszuści wydają się być zawsze o krok przed organami ścigania i rządowymi organami regulacyjnymi. Ale jeśli jesteś ostrożny, zwracasz uwagę i nie śpieszysz się, możesz być o krok przed oszustami!

Oszuści wykorzystują teraz bardzo często sztuczną inteligencję do klonowania głosów ludzi i dzwonienia do ich bliskich, udając sytuację awaryjną, próbując ukraść pieniądze.

Obecnie obserwuje się wzrost liczby tzw. oszustw głosowych, które są szczególnie wymierzone w osoby starsze. Oszuści używają programów do klonowania głosu, aby odtworzyć znajomy głos, a następnie użyć tego głosu, aby zadzwonić do rodzica lub dziadka i poinformować na przykład o nagłym wypadku oraz oczywiście poprosić o przesłanie pieniędzy. Pamiętaj jednak, że jeśli to zrobisz, te pieniądze znikną. Dlatego w takiej sytuacji, mimo zdenerwowania i niepewności, zawsze daj sobie czas na zastanowienie i zadaj sobie pytanie, czy to wszystko brzmi prawdziwie.

Oszuści mogą użyć krótkiego pliku audio, który można pobrać z wideo lub innych treści opublikowanych w internecie (dlatego uważaj, co umieszczasz w mediach społecznościowych!), aby sklonować głos za pomocą sztucznej inteligencji. Mogą zmieniać kolejność słów, aby głos mówił cokolwiek tylko zechcą.

Jak zatem można poznać, czy połączenie alarmowe od ukochanej osoby jest prawdziwe, czy jest to oszustwo przy użyciu sklonowanego głosu? Po pierwsze i najważniejsze: nie ufaj głosowi. Zadaj sobie pytanie, czy to jest to, co powiedziałaby twoja bliska osoba, czy też sytuacja jest dla niej naprawdę niezwykła. Rozłącz się, gdy tylko zorientujesz się, że to nie jest prawdziwe!

Zaraz po przerwaniu połączenia zadzwoń do osoby, która rzekomo skontaktowała się z tobą, aby zweryfikować historię. Użyj numeru telefonu, o którym wiesz, że należy do nich, a jeśli nie możesz skontaktować się z tą osobą, spróbuj skontaktować się z nią za pośrednictwem innego członka rodziny lub jego przyjaciół.

Oszuści często proszą o przesłanie pieniędzy w sposób, który utrudnia ich późniejsze odzyskanie, w tym każąc komuś przelać pieniądze, wysłać kryptowalutę lub kupić karty podarunkowe i podać numer karty i PIN. Są to pewne oznaki oszustwa.

Wszystko, czego potrzebuje oszust, to krótki klip audio głosu członka rodziny – który otrzymują z treści opublikowanych online – oraz program do klonowania głosu, aby stworzyć realistyczną wersję głosu członków rodziny. Kiedy oszust do ciebie zadzwoni, będzie brzmiał jak twoja ukochana osoba.

Oszustwa związane z klonowaniem głosu były ostatnio wymierzone w seniorów. W jednym przypadku sfałszowany głos wnuka poprosił babcię o pieniądze na kaucję. W innym przypadku dzwoniący twierdził, że jest prawnikiem reprezentującym syna starszej pary, który następnie pozwolił synowi „porozmawiać” z rodzicami, prosząc ich o wysłanie BitCoin na pokrycie kosztów prawnych.

Oba przypadki okazały się niczym innym niż klonowaniem głosu.

Wcześniej wymagało to wyrafinowanej operacji, ale teraz, dzięki sztucznej inteligencji, każdy drobny oszust z podstawową znajomością technologii może skorzystać z opcji klonowania głosu. Wymaga to niewielkiej wiedzy technicznej, dzięki czemu sklonowanie czyjegoś głosu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, o ile oszust ma jego próbki.

Pomóż chronić siebie i członków swojej rodziny, uważając na to, co publikujesz w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że tego rodzaju oszustwo jest możliwe i pomyśl uważnie i bez emocji, jeśli otrzymasz taki telefon. Zawsze daj sobie czas na zastanowienie, aby pomyśleć przed powzięciem jakiegoś działania. I rozłącz się, gdy tylko zrozumiesz, że może to być próba oszustwa!

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli ktoś głosem bliskiej ci osoby poprosi cię o przesłanie pieniędzy za pomocą trudnych do wyśledzenia środków, takich jak kryptowaluta, karty podarunkowe i przelewy bankowe.

Możesz wyjść obronną ręką z takiej sytuacji, postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami i zawsze obserwując oznaki oszustwa. Pamiętaj też – przekaż te informacje dalej! Powiedz sąsiadom i przyjaciołom, aby uważali na tego rodzaju oszustwa, a jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, był ofiarą – możesz zgłosić to do DCP pisząc na dcp.complaints@ct.gov oraz zgłosić to do lokalnego wydziału policji.

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -