piątek, 26 lipca, 2024

„To jest nowa epoka!”

Rozmowa z min. Piotrem Naimskim o relacjach między Polską a Stanami Zjednoczonymi, bezpieczeństwie energetycznym Polski, a także kwestii roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego i potrzebach Polaków mieszkających za granicami kraju.

Piotr Naimski jest pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Fot. wikipedia.org

Miał Pan okazję uczestniczyć w tegorocznej Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Jakie są Pana wrażenia?

Piotr Naimski: Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tej paradzie, zostałem zaproszony przez Ryszarda Zawisnego, szefa Komitetu Parady. Po raz trzeci w życiu brałem w niej udział. Pierwszy raz w 1982 r., potem w 1983 r., wówczas mieszkałem w Nowym Jorku przez trzy lata. Jest to niewątpliwie święto wszystkich Polaków. Jest to święto, które dokumentuje związki miedzy Polakami i Amerykanami, związki, które datują się od Pułaskiego i Kościuszki. To dobry moment, aby wspomnieć o relacjach, jakie w tej chwili łączą Polskę i Stany Zjednoczone, a są to relacje sojusznicze. Jesteśmy razem w Sojuszu Północno-Atlantyckim, ale jednocześnie nasze dwustronne relacje układają się bardzo dobrze. To jest nowa epoka. Mamy podpisane nowe porozumienie polsko-amerykańskie o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. To bardzo istotne wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju, sytuacja, w której zobowiązania sojuszniczo-obronne NATO nabierają wiarygodności. Porozumienie techniczne podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Donalda Trumpa ostatnio w Nowym Jorku daje realną perspektywę wypełnienia nowych zobowiązań o współpracy. Również zakup uzbrojenia, modernizacja polskiej armii spotyka się ze wsparciem Ameryki. Prowadzimy intensywny dialog dotyczący współpracy energetycznej pomiędzy naszymi krajami. Polski rząd, który mam zaszczyt reprezentować, prowadzi rozmowy z Departamentem Energii w rządzie amerykańskim. Rezultaty są już bardzo widoczne, to jest pakiet umów, które zostały podpisane przez PGNiG z producentami gazu skroplonego. Gaz będzie przesyłany do Polski i odbierany w terminalu LNG w Świnoujściu. Terminal ten w niedalekiej przyszłości będzie rozbudowywany, do 2021 roku o 50%. To element większej strategii, która umożliwi w roku 2022 uwolnienie Polski od monopolistycznych dostaw rosyjskiego gazu. Budujemy strategiczny gazociąg, który połączy norweskie złoża gazu po dnie Bałtyku z Polską. Trasę przepływu gazu nazwano Baltic Pipe. W projekcie tym jesteśmy już dość mocno zaawansowani. W odniesieniu do amerykańskich relacji – zarówno w odniesieniu do sprzedaży skroplonego gazu dla Polski, jak i w kontekście budowy nowej trasy przesyłowej gazu z Norwegii do Polski, ale także i współpracy w rejonie środkowej Europy – poparcie Stanów Zjednoczonych dla politycznej idei w rejonie Trójmorza pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym daje pozytywną perspektywę. Parada Pułaskiego była dobrym momentem, aby te osiągnięcia sobie przypomnieć.

Min. Piotr Naimski wziął udział w tegorocznej Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Fot. Archiwum WEM

Udzielił Pan bardzo wyczerpującej odpowiedzi na temat idei Trójmorza oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która bardzo nurtuje zwłaszcza Polaków zamieszkałych w Ameryce, a mianowicie sprawa roszczeń do mienia bezspadkowego w Polsce. Wiemy, że środowiska żydowskie napierają, aby tę sprawę na ich korzyść rozstrzygnąć. Jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie?

Ta sprawa jest prosta. Nie ma takiej możliwości prawnej, żeby bezspadkowe mienie nie przeszło na rzecz Skarbu Państwa. Jest to prawo, które obowiązuje we wszystkich normalnych krajach, także i w Polsce. Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość w Polsce, nie ma mowy o żadnych tego typu roszczeniach wysuwanych wobec naszego kraju.

Czy jako polityk ma Pan jakieś konkretne propozycje dla Polaków mieszkających poza granicami Polski, nie tylko w Stanach Zjednoczonych?

Oczywiście, nie można zapominać o rodakach, którzy wybrali życie na obczyźnie. Należy zastanowić się nad stworzeniem jednomandatowego okręgu wyborczego do Senatu RP oraz umożliwienie reprezentowania Polonii w Sejmie. Następnym istotnym punktem jest trwałe zwiększenie liczby punków wyborczych poza krajem. Ostatnim ważnym zagadnieniem jest przyjęcie korzystnych rozwiązań dla polskich emerytów mieszkających za granicą. To ostatnie jest szczególnie istotne, gdyż dotyczy działaczy Solidarności ‘80, którzy znaleźli się na emigracji nie z własnego wyboru.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Tadeusz Antoniak


Piotr Naimski – biochemik, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w okresie PRL, publicysta, polityk, ceniony za granicą profesjonalista, merytorycznie na każdym kroku broni Polskiej Racji Stanu. Twórca niezależnej strategii energetycznej. Realizator budowy i obecnie rozbudowy Terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz Baltic Pipe łączącego w przyszłości Polskę ze złożami gazu norweskiego. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa RM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -