niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSzef MON: pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zostanie odnowiony

Szef MON: pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zostanie odnowiony

Góra św. Anny to ważne miejsce w historii Polski, stojący tu pomnik Czynu Powstańczego stanowi bardzo ważny znak polskości tych ziem; ten pomnik będzie odnowiony – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości ślubowania klas mundurowych na Górze św. Anny.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (3L), wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa (4L) oraz dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej gen. bryg. Maciej Siudak (L) podczas uroczystości złożenia wieńców pod Pomnikiem Czynu Powstańczego towarzyszącej ślubowaniu klas mundurowych na Górze św. Anny, 23 października. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

„Bezpieczeństwo jest warunkiem kluczowym dla rozwoju Polski; żeby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być silne; żeby Wojsko Polskie było silne, musi być liczne i dobrze uzbrojone. Chodzi o to, żeby odstraszyć agresora, chodzi o to, żeby agresor nie przekroczył granic Rzeczypospolitej, żeby Polski nie zaatakował” – mówił Błaszczak podczas uroczystości na Górze św. Anny.

Zwracał przy tym uwagę na wyjątkowość miejsca, w którym odbywa się ślubowanie. Jak mówił, to na Górze św. Anny ponad 100 lat temu powstańcy śląscy toczyli bitwę o przynależność do Polski. Wskazywał, że stojący tam pomnik upamiętniający powstańców śląskich, stanowi „ważny znak polskości tych ziem”.

„Ten pomnik będzie zmodernizowany, będzie poddany rewitalizacji. Całe to miejsce zostało powierzone w opiece Wojsku Polskiemu, szczególnie brygadzie logistycznej z Opola, a więc gospodarzem tego miejsca jest Wojsko Polskie. Dbając o to miejsce, oddajemy także pamięć powstańcom śląskim” – zapowiedział szef MON.

W ślubowaniu klas mundurowych udział wzięło 100 kadetów z liceów w Tułowicach i Rybniku, które uczestniczą w programie Oddziałów Przygotowania Wojskowego. W pięciu szkołach na terenie województwa opolskiego działa osiem klas wojskowych, w których uczy się blisko 200 kadetów. Łącznie w całej Polsce w ponad 750 klasach wojskowych w 265 szkołach uczy się niemal 20 tys. uczniów. Dla młodzieży szkolnej zainteresowanej służbą wojskową resort prowadzi trzy programy: Oddziały Przygotowania Wojskowego, Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe oraz CYBER.MIL z klasą – klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i technologie informatyczne.

Aleksandra Rebelińska, Marek Szczepanik/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -