środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeŚwięto Dziękczynienia na ekranie

Święto Dziękczynienia na ekranie

Tak jak święta Bożego Narodzenia mają swój kultowy film „Kevin sam w domu”, regularnie powtarzany przez szereg stacji telewizyjnych, tak też często pojawia się w kinematografii ukłon w stronę Święta Dziękczynienia. W tym drugim przypadku nie wytworzył się jednak zwyczaj nadmiernego powtarzania, co raczej działa na korzyść filmów z motywem Thanksgiving.

Bohaterowie animacji „Skubani” z 2013 r. – Frank i Olo – próbują powstrzymać ludzi przed jedzeniem indyków. Fot. Filmweb

Przypomnijmy kilka popularnych produkcji, w których przewija się klimat listopadowego święta Ameryki. W grupie tych filmów są zarówno komedie, jak i horrory, oferty dla dorosłego widza i dla dziecka. Może coś z tych tytułów będzie dobrą podpowiedzią na relaks przed ekranem w wolny, świąteczny dzień.

„Rodzinne Święto Dziękczynienia” („A Family Thanksgiving”)

To amerykański film obyczajowy z 2010 r. w reżyserii Neilla Fearnleya. Główna bohaterka, Claudia (w tej roli Daphne Zuniga), jest absolwentką Harvardu i wziętym adwokatem. Jej życie jest z pozoru idealnie urządzone. Mało kto wie, że prawniczka panicznie boi się Święta Dziękczynienia, które musi spędzać w rodzinnym gronie. By uniknąć przykrego obowiązku, kobieta zmusza swoich podwładnych do pracy w ten właśnie dzień. Przypadkowo spotkana ekscentryczna psychoterapeutka Gina (Faye Dunaway) postanawia dać Claudii nauczkę i zmusić ją do zastanowienia się nad swoim życiem.

„Święta z przyjaciółmi” („Friendsgiving”)

Film łączący cechy dramatu i komedii powstał w 2020 r. To amerykańska produkcja. Jej bohaterowie Molly (Malin Akerman) oraz Abbey (Kat Dennings) postanawiają wywrócić Święto Dziękczynienia do góry nogami. Wraz ze znajomymi chcą pokusić się o to, czego na co dzień nie mają. Szykują wieczór pełen romansów i eksperymentalnych używek.

„Randki od święta” („Holidate”)

Amerykańska komedia romantyczna z 2020 r. Jej bohaterowie Sloane i Jackson nienawidzą świąt. Są singlami i zawsze kończą przy stole dla dzieci albo z żenującą osobą towarzyszącą na karku. Zrządzeniem losu tych dwoje nieznajomych poznaje się w wyjątkowo nieudane święta Bożego Narodzenia. Wówczas postanawiają, że będą swoimi partnerami od święta przez następny rok. Z zaskoczeniem odkrywają, że podoba im się wspólne robienie znienawidzonych rzeczy. W obsadzie aktorskiej m.in.: Emma Roberts, Luke Bracey, Kristin Chenoweth, Frances Fisher, Jessica Capshaw.

„Magiczne Święto Dziękczynienia” („An Old Fashioned Thanksgiving”)

Dramat z 2008 r. (prod. Kanada/USA) z Jacqueline Bisset wzruszył już wielu. Akcja przenosi widza do 1860 roku. Wdowa Mary ciężko pracuje na farmie, by utrzymać siebie i trójkę dzieci. Sytuacja finansowa rodziny jest dramatyczna, właścicielka farmy domaga się spłaty długu. Zbliża się Święto Dziękczynienia. Najstarsza córka Mary, Tilly, postanawia napisać list do zamożnej babki. Po przeczytaniu listu Isabella przybywa do miasteczka, jednak Mary nie zamierza przyjąć jej pomocy.

„ThanksKilling”

Film z 2009 r. to propozycja dla osób o mocnych nerwach. Zarys fabuły tego horroru: zbliża się Święto Dziękczynienia, więc korzystający z przerwy w zajęciach szkolnych Kirsten (Lindsey Anderson) i Johnny (Lance Predmore) wraz z trójką znajomych wyjeżdżają, aby spędzić świąteczny okres z rodzinami. Awaria samochodu zmusza ich do przenocowania w namiocie w lesie. Tymczasem za sprawą indiańskiej klątwy w okolicy pojawia się morderczy indyk, który rozpoczyna krwawe polowanie. „Thankskilling” cieszył się tak dużą popularnością wśród fanów niesmacznej rozrywki, że w 2012 r. powstała jego kontynuacja.

„Wizyta u April” („Pieces of April”)

To film amerykańskiej z 2003 r. Jego bohaterka April Burns staje się wyrzutkiem rodziny. Zamieszkała wraz z czarnoskórym chłopakiem Bobbym w slumsach Nowego Jorku. Zbliża się Dzień Dziękczynienia i postanawia ją odwiedzić rodzina wraz z dawno niewidzianą, śmiertelnie chorą matką. Los i ludzie utrudniają młodej April przygotowanie indyka, a rodzina znów zaczyna wątpić w dobre chęci dziewczyny.

„Wakacje w domu” („Home for the Holidays”)

Amerykańska tragikomedia z 1995 r. ma gwiazdorską obsadę, m.in.: Holly Hunter, Robert Downey Jr. Claudia jedzie do domu na Święto Dziękczynienia, gdzie musi uporać się z osobliwą rodziną. Ma wrażenie, ze nie przeżyje tego weekendu. Została wyrzucona z pracy, a jej nastoletnia córka oznajmia, że zamierza stracić dziewictwo z nowo poznanym chłopakiem. Trudności mnożą się…

„Skubani” („Free Birds”)

To świetna rozrywka niezależnie od wieku. Bohaterowie animacji z 2013 r. – Frank i Olo – próbują powstrzymać ludzi przed jedzeniem indyków. Frank jako jedyny z całego swojego stada zdaje sobie sprawę, że ludzie hodują ptaki tylko dlatego, żeby je potem… zjeść. Niestety, nikt z jego stada nie wierzy w ostrzeżenia i czarne scenariusze. Gdy nadchodzi Święto Dziękczynienia, zgodnie z tradycją prezydent Stanów Zjednoczonych może ułaskawić jednego z indyków. Niespodziewanie wybiera Franka. W polskiej wersji językowej głosu postaciom użyczyły największe gwiazdy – Piotr Fronczewski i Cezary Pazura.

„Upiorne święto” („The House of Yes”)

Specyficzna amerykańska komedia z 1997 r. Pokazana tam rodzina Marty’ego Pascala jest dość dziwna. Odkąd przed laty w tajemniczych okolicznościach opuścił ich ojciec, wszyscy Pascalowie odrobinę odbiegają od normy. Gdy więc Marty wraz ze swoją narzeczoną, słodką Lesly, po raz pierwszy przekracza próg wielkiego domu, by w rodzinnym gronie spędzić Święto Dziękczynienia, zapowiada się naprawdę upiornie śmieszny weekend. W obsadzie m.in.: Rachael Leigh Cook, Tori Spelling, Parker Posey.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -