środa, 1 maja, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaRekolekcje dla polonijnej młodzieży w Amerykańskiej Częstochowie

Rekolekcje dla polonijnej młodzieży w Amerykańskiej Częstochowie

W dniach 10-11 lutego odbyły się rekolekcje w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, w miejscu, które zwane jest Amerykańską Częstochową. Wzięło w nich udział 121 uczniów i 30 opiekunów z 14 szkół polonijnych ze stanów takich jak: Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pensylwania i Massachusetts. Współorganizatorzy rekolekcji to Centrala Polskich Szkół Dokształcających wraz z zakonem paulinów.

W rekolekcjach w Amerykańskiej Częstochowie udział wzięło ponad 150 osób z kilku stanów na wschodnim wybrzeżu USA. Fot. Sylwia Wadach-Kloczkowska

Koordynatorem z ramienia CPSD była Wioletta Jusińska, prezes terenowy na stany Connecticut, Florydę i Teksas. Ćwiczeniom duchowym przewodził o. Michał Czyżewski – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku. Oprawę muzyczną sprawował zespół „Effatha”, który grał i śpiewał na chwałę i uwielbienie Boże. Tematem tegorocznego spotkania było hasło ,,Maryja, Boża Influencerka”.

Integracja i rozwój

Pierwszego dnia konferencji prowadzący zwrócił uwagę, że jest tylko kilka dni przed Walentynkami i wychodząc od tej myśli podpowiedział, w jaki sposób można okazać swoją miłość do rodziców, bliskich wzorując się na Matce Bożej. Następnie odbyło się spotkanie z o. Tadeuszem Lizińczykiem – prowincjałem zakonu paulinów, który rozpatrywał czas rekolekcji jako czas lekcji i nauk będących okazją do nauki roztropności, mądrości ducha i stawania się lepszymi. Zwrócił też uwagę na to, jak ważne jest tabernakulum w kościele, które jest miejscem obecności sakramentalnej Chrystusa. Wspólne wykonywanie zadań w grupach zbliżyło uczestników, którzy w większości spotkali się razem po raz pierwszy. Był to moment integracji, która zapoczątkowała pierwsze przyjaźnie.

Hasłem przewodnim rekolekcji było „Maryja, Boża Influencerka”. Fot. Sylwia Wadach-Kloczkowska

Będąc w Amerykańskiej Częstochowie nie można pominąć odwiedzenia cmentarza. W najstarszym miejscu sanatoryjnego kompleksu – w kaplicy – uczestnicy rekolekcji poznali historię powstania Sanktuarium, a następnie po odmówieniu koronki do Bożego Miłosierdzia, młodzież wraz z opiekunami i o. Michałem zapaliła znicze przy grobach: prezesa CPSD Jana Woźniaka, wiceprezes CPSD Janiny Igielskiej, dyrektora PSD im. gen. Kazimierza Pułaskiego na Brooklynie Andrzeja Popadiuka i majora Wincentego Knapczyka.

W tym bardzo bogatym programie nauczyciele i rodzice znaleźli czas, aby za swoje dzieci i uczniów odmówić różaniec w pięknym Ogrodzie Różańcowym.

Słowa Jana Pawła II pozostają nadal aktualnymi wskazówkami dla młodzieży. Na zdj. młodzież przed pomnikiem polskiego papieża w Amerykańskiej Częstochowie. Fot. Sylwia Wadach-Kloczkowska

Wzruszającym przeżyciem była wieczorna spowiedź święta oraz modlitwa różańcowa w przyciemnionej kaplicy św. Anny przy pięknej muzyce zespołu „Effatha”. Adoracja i ofiarowanie światła przypomina wiernym, że czas jest darem i własnością Boga, sprawia też, że czas zaczyna być błogosławiony i uporządkowany. Pełna nostalgicznej zadumy grupa udała się do dolnego kościoła, gdzie znajduje się replika obrazu Matki Bożej Częstochowskiej podpisana przez papieża Jana Pawła II.

Na spotkaniu pojawił się o. Bartłomiej Marciniak, który opowiedział o swojej pięknej miłości do Matki Bożej. Grupy uwieczniły swoją obecność w tym szczególnym miejscu pamiątkowymi zdjęciami.

Uczestnicy rekolekcji odwiedzili nekropolię znajdującą się nieopodal sanktuarium, gdzie spoczywa wielu zasłużonych Polaków. Fot. Sylwia Wadach-Kloczkowska

Nadzieja i błogosławieństwo

Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się bardzo wcześnie, już o 7:30 rano uczestnicy wzięli udział w modlitwach porannych i uwielbieniu. W niedzielę był czas na zwiedzenie muzeum, zakupienie pamiątek i wspólne uczestnictwo w mszy świętej w głównym kościele, podczas której udzielany był sakrament namaszczenia chorych. Na koniec uczestnicy rekolekcji otrzymali błogosławieństwo na drogę i specjalną kartkę ,,Duchowy Bukiet” z modlitwami, które można ofiarować za bliskie osoby. Podsumowaniem było grupowe zdjęcie.

Uczestnictwo w rekolekcjach zawsze budzi nadzieję i otwiera serce na miłość Bożą, umacnia więzi z Chrystusem i Kościołem, a także pogłębia religijność poprzez modlitwę. Czas rekolekcji to szczególne dni w roku szkolnym. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Fot. czestochowa.us, CPSD, Sylwia Wadach-Kloczkowska


Jak dotrzeć do współczesnej młodzieży z przekazem dotyczącym duchowości? Jak pobudzić i zachęcić ich do duchowego rozwoju? „Biały Orzeł” rozmawia z prowadzącym tegoroczne rekolekcje dla młodzieży w Amerykańskiej Częstochowie o. Michałem Czyżewskim.

„Na Maryję zawsze możemy liczyć”

Fot. czestochowa.us

„Biały Orzeł”: Prowadził Ojciec rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie dla młodzieży szkół polonijnych w Ameryce. Jakie przemyślenia towarzyszą Ojcu po tych dniach?

O. Michał Czyżewski: Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie zorganizowane dla młodzieży szkół polonijnych były wyjątkowym spotkaniem z Panem Bogiem, nie tylko dla uczniów, ale też dla rodziców i nauczycieli. Mogliśmy na chwilę zatrzymać się i spojrzeć w piękne oblicze Maryi w Ikonie Jasnogórskiej. Każdego dnia na ekranach naszych telefonów, tabletów i komputerów mamy setki obrazów, na które spoglądamy. Rekolekcje były okazją, by to Maryja spoglądała na nasze twarze i w nasze serca. W programie rekolekcji była m.in. adoracja, modlitwa różańcowa, sakrament spowiedzi, praca w grupach, konferencje. Miałem wrażenie, że te młode osoby czekały na te wyjątkowe chwile. W atmosferze ciszy i skupieniu uczestnicy rekolekcji mogli przyjąć ziarno Bożej obecności i miłości, o których tylko Pan Bóg wie i oni. Zaangażowanie uczniów w śpiew, warsztaty biblijne, odważne otwarcie się na nowe przyjaźnie czy też czynny udział w liturgii podczas rekolekcji świadczy o ich dojrzałości i kulturze osobistej.

Jaka była Ojca droga powołania do kapłaństwa?

Droga powołania zakonnego i kapłańskiego rozpoczęła się w domu rodzinnym, następnie w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i przy ołtarzu parafialnego kościoła w Drzewicy, w którym byłem ministrantem. Dopełnieniem zaproszenia do Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika była piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Ukończyłem Wyższe Seminarium Duchowne na Skałce w Krakowie. Podczas studiów podejmowałem z innymi klerykami inicjatywy duszpasterskie, m.in.: katechizowaliśmy w Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym dla osób niepełnosprawnych czy też jako wolontariusze w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Pasją był dla mnie również udział i wsparcie dzieł misyjnych naszego Paulińskiego Zakonu. Święcenia otrzymałem 29 maja 2004 roku w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, zwanym Amerykańską Częstochową. Tam też stawiałem pierwsze kroki w kapłańskiej posłudze. Obecnie posługuję w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku. To tak w telegraficznym skrócie.

Tematem tegorocznych rekolekcji dla młodzieży była Maryja jako Boża Influencerka, co to znaczy?

Maryja jest obecna w sercach ludzi, w domach i sanktuariach na całym świecie. Jest pośredniczką łask, opiekunką i przewodniczką. Na Maryję zawsze możemy liczyć. Patrząc na życiorysy świętych, historię Polski i moje osobiste doświadczenie modlitwy różańcowej, Maryja jest pewną drogą uświęcenia. Jej pokorna i ufna postawa zaprasza, by iść jej śladami przez codzienność.

W jaki sposób nakierować młodzież na dobrych influencerów?

Młodzi ludzie szukają i pytają. Warto jest wskazać na tych, którzy powiedzą prawdę. Rodzice są pierwszymi nauczycielami wiary. To oni słyszą i widzą swoje pociechy każdego dnia. Ich świadectwo wiary i modlitwy wystarczy na dobry początek.

Jakie jest przesłanie Ojca do młodzieży po tych rekolekcjach?

„Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście, nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!” – tymi słowami w 1978 r. papież Jan Paweł II zwrócił się po mszy świętej, rozpoczynając pontyfikat, do młodzieży. Jakże piękne i aktualne słowa. Nadzieja jest w tych, których spotykamy w naszych parafiach, polskich szkołach na terenie Ameryki, których uczymy czy przygotowujemy do sakramentu bierzmowania.

Rozmawiała Sylwia Wadach-Kloczkowska

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -