niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent Duda rozmawiał z Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej

Prezydent Duda rozmawiał z Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej

Rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej np. amunicji, więc można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN.

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 24 lutego. Fot. PAP/Paweł Supernak

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele rządu, a także opozycji.

Po posiedzeniu prezydent pytany był o możliwość wspólnej produkcji militarnej z USA. „Rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej np. amunicji, więc można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta” – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że „na pewno te rozmowy będą kontynuowane”.

Prezydent pytany o dostawy samolotów MiG-29 czy F-16 dla Ukrainy, odpowiedział, że „w kwestii samolotów nie było rozmów z prezydentem USA”.

Jak zaznaczył, „nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne”. „Jeżeli będzie taka inicjatywa, to w pierwszej kolejności jesteśmy gotowi przekazać MiGi-29, które jeszcze mamy, a które strona ukraińska może użyć właściwie natychmiast, biorąc pod uwagę obecne umiejętności, zdolności ukraińskich pilotów” – powiedział Duda.

Zastrzegł, że „co do innych samolotów, Polska będzie uważnie obserwowała decyzje, które będą podejmowane i będzie uczestniczyła w procesach decyzyjnych podejmowanych na poziomie sojuszniczym”.

Magdalena Gronek, Jakub Borowski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -