niedziela, 8 września, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Urodziłem się w Stanach Zjednoczonych i jestem obywatelem USA, ale moi rodzice są Polakami. Nigdy nie byłem w Polsce, ale bardzo chciałbym tam pojechać na studia. Czy mogę wystąpić o nadanie obywatelstwa polskiego i polski paszport na podstawie tego, że moi rodzice są Polakami? Czy będę musiał zdać test z języka polskiego i wiedzy o Polsce? Jakie dokumenty będę musiał przedstawić na dowód, że moi rodzice są obywatelami polskimi? Czy mogę uzyskać obywatelstwo polskie jednocześnie nie zrzekając się obywatelstwa amerykańskiego? Jak długo czeka się na polski paszport?

Marcin z Los Angeles, CA


Szanowny Panie Marcinie

Dobra wiadomość dla Pana jest taka, że jako syn polskich obywateli jest Pan przez urodzenie obywatelem Polski pod warunkiem, że przynajmniej jedno z Pana rodziców posiadało obywatelstwo polskie w dniu Pana urodzenia. Nie musi Pan zatem występować o nadanie obywatelstwa polskiego, a jedynie o jego potwierdzenie.

Główną drogą nabycia obywatelstwa polskiego jest bowiem prawo krwi (ius sanguinis), tzn. poprzez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno ma obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka w Polsce czy za granicą. Obywatelstwo polskie można również nabyć poprzez prawo ziemi (ius soli), ale tylko w przypadku, gdy dziecko urodzi się lub zostanie znalezione w Polsce, a oboje rodzice są nieznani lub obywatelstwo ich jest nieokreślone, bądź nie mają żadnego obywatelstwa. Obywatelstwo polskie nabywa również dziecko adoptowane przez osobę lub osoby posiadające obywatelstwo polskie, jeżeli przysposobienie pełne nastąpiło przed ukończeniem 16. roku życia. Dodatkowo prezydent RP może nadać polskie obywatelstwo bez żadnych ograniczeń każdemu cudzoziemcowi na jego wniosek.

Aby uzyskać potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego na bazie prawa krwi, należy złożyć do odpowiednich organów wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego oraz przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające, że przynajmniej jedno z rodziców było obywatelem polskim (na przykład polski akt urodzenia rodziców lub potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia polskiego paszportu lub dowodu osobistego) oraz dokumenty potwierdzające tożsamość aplikanta oraz akt urodzenia. Wymagane są oryginały dokumentów lub ich kopie potwierdzone urzędowo. Należy pamiętać, że każda sprawa jest inna i oprócz wspomnianych wyżej podstawowych dokumentów, które są zwykle wymagane jako minimum, mogą być również wymagane inne dokumenty.

Do uzyskania potwierdzenia obywatelstwa polskiego nie jest wymagany test ze znajomości języka polskiego i wiedzy o Polsce, jakkolwiek wniosek o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego oraz wszelką korespondencję składa się wyłącznie w języku polskim. Wszystkie dokumenty w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub potwierdzone przez konsula. Dodatkowo do niektórych dokumentów może być potrzebna klauzula apostille. Aby dowiedzieć się jakie dokładnie dokumenty należy przedłożyć do potwierdzenia obywatelstwa polskiego, zalecam konsultację z doświadczonym adwokatem lub urzędnikiem konsularnym.

Aby móc ubiegać się o polski paszport po raz pierwszy, należy zatem najpierw potwierdzić fakt posiadania obywatelstwa polskiego oraz dopełnić innych formalności w urzędzie stanu cywilnego. Wnioski paszportowe składa się osobiście w którymkolwiek konsulacie polskim lub ambasadzie polskiej w Waszyngtonie.

Czas oczekiwania na uzyskanie decyzji o potwierdzeniu posiadania obywatelstwa polskiego wynosi obecnie co najmniej rok, natomiast polski paszport można uzyskać w ciągu kilku tygodni.

W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater, posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 300 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, tel. 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -