piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyKultura„Prawdziwe życie” podbije USA?

„Prawdziwe życie” podbije USA?

Tom poezji „Prawdziwe życie” Adama Zagajewskiego doczekał się angielskiego tłumaczenia. Ukazało się ono niemal dokładnie dwa lata po śmierci poety i zostało docenione przez NY Times.

Adam Zagajewski był jednym z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych. Niedawno jego wiersze ukazały się w przekładzie angielskim i wzbudziły spore zainteresowanie amerykańskich krytyków literackich. Fot. culture.pl

2019 rok – to właśnie wtedy w druku pojawiły się ostatnie książki Adama Zagajewskiego, jednego przedstawicieli grona najwybitniejszych polskich poetów przełomu XX i XXI wieku. Pierwsza – „Substancja nieuporządkowana” – to zbiór rozpraw poruszających m.in. takie zagadnienia jak wolność, kultura europejska, emigracja i poczucie wygnania, ale też malarstwo Miquela Barceló i Jacka Waltosia czy fenomen Brunona Schulza. Drugą książką okazał się być tom poezji „Prawdziwe życie”. To właśnie ostatnie dzieło Zagajewskiego doczekało się tłumaczenia na angielski i docenienia przez dziennikarza New York Times.

„True Life” w USA

Poeta nie doczekał pojawienia się tłumaczenia tomu poezji „Prawdziwe życie”. Zmarł niemal dwa lata przed ukazaniem się w USA zbioru „True Life”. Teraz recenzja tomu ukazała się w New York Times, a jej autor dostrzegł w nim nadzwyczajną aktualność problemów, o których wspominał w swojej twórczości Zagajewski. Dziennikarz tłumaczy je koniecznością przeprowadzki Polaka jeszcze w czasach dzieciństwa – jego rodzina została wypędzona z Lwowa przez urzędujących na Kremlu poprzedników Putina. Poeta zmarł rok przed inwazją rosyjską na teren Ukrainy. A jego twórczość, wg dziennikarza NYT, przypominająca o rodzinnym Lwowie na wielu poziomach, pozostaje wciąż aktualna. Jak podkreśla autor artykułu, wizja historyczna i osobisty ton przenikają się w „Prawdziwym życiu”, a w zasadzie w „True Life” – opublikowanym pośmiertnie w efektownym angielskim tłumaczeniu Clare Cavanagh.

Kilka słów o pisarzu

Zagajewski swoją twórczością na stałe zapisał się w historii przełomu XX wieku. Zmarł 21 marca 2021 roku w Krakowie. 10 października jego prochy ruszyły w ostatnią podróż – zostały złożone w Panteonie Narodowym w krypcie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Jego twórczość zapewniła mu nie tylko miejsce w XX-wiecznej historii, ale i uznanie, potwierdzone wieloma nagrodami, w tym m.in. amerykańską Neustadt przyznawaną przez periodyk „World Literature Today”, kanadyjską Griffin Prize, miast Vilenica w Słowenii i Vršac w Serbii. Został też uhonorowany odznaczeniami. Na ich liście znalazły się Legia Honorowa we Francji i Pour le Mérite w Niemczech.

Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Gdy był dzieckiem jego rodzice podjęli – w związku z sytuacją polityczną – decyzję o przeprowadzce do Gliwic. Młody Zagajewski podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poznał tu m.in. Juliana Kornhausera, Stanisława Stabro i Jerzego Kronholda, z którymi powołał do życia grupę poetycką „Teraz”. Jak się później okazało, stała się ona najważniejszym ugrupowaniem literackim pokolenia ‘68 i Nowej Fali.

opr. Anna Miler

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -