sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPożegnalna wystawa Janusza Kapusty

Pożegnalna wystawa Janusza Kapusty

Przyjaciele, artyści, bliżsi i dalsi znajomi oraz władze Centrum Polsko-Słowiańskiego zjawili się na pożegnaniu znanego artysty Janusza Kapusty, który po wielu latach spędzonych w USA postanowił na stałe powrócić do Polski. Impreza odbyła się we wtorek, 29 listopada, w sali CP-S przy 177 Kent Street na Greenpoincie.

Janusz Kapusta to rysownik, ilustrator, matematyk, filozof i architekt, odkrywca bryły geometrycznej K-dron, której kształt wyłonił się z rysunków rozważających naturę nieskończoności. Przyjechał do Nowego Jorku w 1981 roku i przez lata mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. W 2020 roku, po ponad 38 latach pobytu w metropolii, artysta powrócił do Polski, jednak jego pożegnanie z Ameryką opóźniło się. Z powodu pandemii koronawirusa niemożliwe było wówczas zorganizowanie pożegnalnego przyjęcia, dlatego dopiero teraz odbyło się oficjalne pożegnanie artysty z Nowym Jorkiem i tutejszą Polonią.

W trakcie wtorkowego wieczoru artysta zaprezentował wystawę zatytułowaną „Moje życie w obrazach”, na której zgromadzono ponad 150 jego prac. Sam twórca podczas krótkiej prezentacji przedstawił obecnym koncepcję bryły K-dron. Z kolei w części muzycznej wieczoru zebrani goście mogli podziwiać wyjątkowy występ śpiewaczki filipińskiego pochodzenia Yohji Daquio, której na fortepianie akompaniował Nicholas Alexander Kaponyas.

Na pożegnalnej imprezie pojawiło się wielu znakomitych gości, takich jak artystka Mariola Olbińska, malarz Andrzej Kenda wraz z małżonką Grażyną czy też reżyser Tomasz Magierski. Honory gospodarza pełnili Marian Żak – prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego i Agnieszka Granatowska – dyrektor wykonawczy CP-S. Obecny był także Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, instytucji, która zabezpieczyła i pomogła przechować olbrzymią ilość prac artysty.

Janusz Kapusta przez wiele lat współpracował m.in. z „New York Timesem” i jest jedynym twórcą, którego opublikowane tam ilustracje ukazały się w oddzielnej książce. Artysta zamieszczał swoje prace także m.in. w „Wall Street Journal”, a teraz w „Rzeczpospolitej”. Jest autorem pięciu książek oraz posiadaczem doktoratu na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło do stałej kolekcji jego rzeźbę „K-dron, Między niebem a ziemią”.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -