sobota, 9 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPotrójna okazja do świętowania

Potrójna okazja do świętowania

W czwartek, 9 marca, w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie znany kompozytor, pianista i pedagog Jakub Polaczyk obchodził potrójną uroczystość: promocję nowej płyty, filmu dokumentalnego o nim oraz 40. urodziny.

Jakub Polaczyk świętował swoje 40. urodziny, więc nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu

Nowa płyta

Albany Records wydało płytę z współczesnymi kompozycjami Jakuba Polaczyka pt. „Union Square”. Nazwa nawiązuje do miejsca, gdzie spotykają się ludzie różnych kultur, grając w szachy, jego ulubioną grę. Union Square jest miejscem dla niego inspirującym, porównuje metodę kompozycji z grą w szachy. Na płycie jest 11 utworów w tym kołysanka dla synka Juliana pt. „Yoolcoo, Yoolcu, Yoolcou”.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania w Centrum Polsko-Słowiańskim

Film dokumentalny

Podczas spotkania odbyła się też premiera filmu dokumentalnego „Rozmowy z Jakubem Polaczykiem” w reżyserii Dennisa Woytka, wieloletniego profesora Duquesne University w Pittsburghu. Jest to plon rozmów reżysera z kompozytorem prowadzonych na przestrzeni dziesięciu lat. Jakub Polaczyk przedstawia w nich swoją drogę jako muzyka z Nowego Sącza, gdzie mieszkał jako dziecko, do Nowego Jorku, gdzie obecnie tworzy. Widzowie dowiadują się również, że najlepszą porą tworzenia dla kompozytora jest godzina 3 rano. Spotkanie prowadziła aktorka Weronika Woźniak, która również dzięki połączeniu satelitarnemu prowadziła rozmowę na żywo z profesorem.

Od lewej: Marian Żak – prezes CPS, Jakub Polaczyk wraz z żoną Schell, Karolina Mikołajczyk, Ivo Jedynecki

Okrągłe urodziny

W czasie marcowego spotkania w Centrum Polsko-Słowiańskim wystąpili: akordeonista Iwo Jedynecki – stypendysta Fullbright, skrzypaczka Karolina Mikołajczyk oraz sam Jakub Polaczyk, akcentując ich utwór na szklanej misie, gdyż jest inspirowany dźwiękiem szkła, który pojawia się w tym utworze „a bit of glass” i był prawykonany w Carnegie Hall w 2015 roku.

Na zakończenie wieczoru prezes CPS Marian Żak pogratulował Jakubowi Polaczykowi jego osiągnięć i podziękował wykonawcom. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia Jakub z żoną Schell zaprosili wszystkich do spróbowania wspaniałego tortu z Riviery z okazji 40. urodzin kompozytora.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski


Jakub Polaczyk ukończył Szkołę Muzyczną im F. Chopina w Nowym Sączu, potem Państwową Szkolę Muzyczną im. W. Żeleńskiego oraz Akademię Muzyczną (obecnie im. K. Pendereckiego) obie w Krakowie, gdzie studiował: kompozycję, muzykę komputerową, instrumentację oraz muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 2011-2013 uzyskał pełne stypendium w Carnegie Mellon School of Music, dzięki któremu wyjechał do USA, gdzie doskonalił swoje umiejętności w klasie kompozycji w Pittsburghu, uzyskując tytuł Artist Diploma in Composition oraz w Royal Conservatory w Brukseli. Od 2015 roku pełni funkcję wykładowcy, gdzie uczy kompozycji, teorii muzyki i gry na fortepianie w The New York Conservatory of Music prowadzonej przez słynnego pianistę prof. Jerzego Stryjniaka oraz jego żonę Joannę. Od 2018 roku jest Dyrektorem Muzycznym Festiwalu Chopin and Friends w Nowym Jorku, założonego przez Mariana Żaka, gdzie jest też twórcą corocznego konkursu kompozytorskiego.

Jakub Polaczyk jest bardzo wszechstronnym muzykiem, trudno wyliczyć wszystkie jego umiejętności i nagrody w konkursach kompozytorskich, z których ostatnie to: Composers Guild of New Jersey (2022), American Prize in Composition (2020), International Compositional Competition for Harpsichord w Mediolanie (2019). Jego utwory wykonywane były w 23 stanach, w tym także w Carnegie Hall w Nowym Jorku i na licznych festiwalach w Azji, Australii i w Europie.

Działa też jako pianista. Był członkiem Carnegie Contemporary Ensemble, w którym wykonywał muzykę najnowszą. Współpracował z Operą Krakowską i zespołami baletowymi w Nowym Jorku. Prowadzi audycję w Polskim Radio WRKL AM910 z Chicago, gdzie prezentuje nowoczesną i klasyczną muzykę. Wraz z żoną Schell, architektką, tworzą instalacje i starają się połączyć architekturę z muzyką. Jest człowiekiem z pasją. Często też prowadzi koncerty jako konferansjer, podczas których dał się poznać jako świetny erudyta i znawca historii muzyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -