czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaPolonia oddała hołd św. Janowi Pawłowi II

Polonia oddała hołd św. Janowi Pawłowi II

W niedzielę, 27 sierpnia, w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii miały miejsce uroczystości związane ze świętem patronki sanktuarium oraz wpisujące się w zbliżającą się 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolice Piotrową.

Chór „Przyjaźń” z Nowego Jorku wraz z o. Krzysztofem Wieliczko

Głównym organizatorem Pielgrzymki Amerykańskiej Polonii do Amerykańskiej Częstochowy był Narodowy Komitet Polskiego Apostolatu w Stanach Zjednoczonych. Tematem przewodnim tegorocznej ceremonii było dziedzictwo św. Jana Pawła II, a hasło przewodnie brzmiało: „Ukazujmy wielkość dziedzictwa Św. Jana Pawła II”.

Apostolat Polski co roku upamiętnia i podkreśla dobitny wkład św. Jana Pawła II w rozwój Kościoła powszechnego, którego też osobiste zasługi dla Polski i Polonii są ogromne. Często porównuje się rangę wyboru Karola Wojtyły na papieża do tak przełomowych wydarzeń w historii Polski, jak chrzest Polski w 966 roku i odzyskanie niepodległości w roku 1918. W prezydium tegorocznej uroczystości zasiadali: arcybiskup Thomas Wenski – łącznik Episkopatu z Polskim Komitetem Apostolskim, ks. Dariusz Gościniak – przewodniczący Polskiego Komitetu Apostolatu, o. Tadeusz Lizińczyk – prowincjał zakonu paulinów, o. Krzysztof Wieliczko – były sekretarz Fundacji Św. Jana Pawła II i dr Teresa G. Wójcik, prowadząca uroczystość.

O. Krzysztof Wieliczko z rodziną i przyjaciółmi

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele polonijnych organizacji z całego wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, m.in. prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, naczelny komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Tadeusz Antoniak, naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP Helena Knapczyk, Cecylia i Raymond Glembocki – PAC Washington DC, Theresa R. Romanowski – PAAC Filadelfia, Wanda Crabb Zachariasiewicz – Fundacja Jana Pawła II, Grażyna Michalski – Polonia Nowy Jork, dr Janusz Romański I wicekomendant Okręgu 10 SWAP, Zenon Karaś – działacz polonijny z Nowego Jorku.

Prezes PSFCU Bogdan Chmielewski przekazuje gratulacje o. Krzysztofowi Wieliczko

Obecni byli też członkowie nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II na czele z prezesem Mieczysławem Pająkiem, członkowie grupy rekonstrukcyjnej Polish Living History, a także ponad 50-osobowa grupa Polonii z Florydy na czele z ks. prałatem dr. Andrzejem Gorczycą, proboszczem Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie.

Przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej

Główne uroczystości odbyły się w czasie mszy św. o godz. 12.30, której przewodniczył arcybiskup Thomas Wenski z Miami, który jest zarazem odpowiedzialny z ramienia Amerykańskiego Episkopatu za polski apostolat w USA. Przed sumą odpustową odbył się również program artystyczny upamiętniający św. Jana Pawła II, z udziałem między innymi młodzieżowego chóru „Przyjaźń” z Nowego Jorku.

Spotkanie po latach – dr Janusz Romański i o. Krzysztof Wieliczko

Program uroczystości obejmował następującą tematykę: „Refleksje na temat zasług św. Jana Pawła II dla Polski”, którą to prelekcję wygłosił o. Krzysztof Wieliczko, „Refleksje na temat wpływu św. Jana Pawła II na Kościół Powszechny” – wykład wygłosił arcybiskup Thomas Wenski z Miami. Recytacji fragmentu utworu napisanego przez św. Jana Pawła II „Tryptyk Rzymski” dokonała członkini Zespołu Młodzieżowego „Przyjaźń” Teresa Maryniak. Chór „Przyjaźń” z Nowego Jorku zaprezentował muzyczno-wokalny zestaw będący trybutem dla św. Jana Pawła II. W jego ramach zaprezentowane zostały następujące utwory: „Abba Ojcze”, „Nie zastąpi ciebie nikt” oraz „Szukałem kiedyś Przyjaciela”, a w finale zabrzmiała tak lubiana przez polskiego papieża „Barka”. Dyrygent chóru Henryk Kolasa bardzo profesjonalnie dyrygował grupą, a liczne audytorium było zachwycone muzyczną prezentacją i nagrodziło chór gorącymi brawami.

Członkowie prezydium uroczystości

Uroczystości zakończyły się nieszporami i procesją eucharystyczną, ale wcześniej, na zakończenie mszy św. została wręczona nagroda Polskiego Apostolatu „Duma Polonii” – „Pride of Polonia”. Nagroda ta jest przyznawana corocznie w celu wyróżnienia osób, które wniosły znaczący wkład w życie Polonii w Stanach Zjednoczonych. Laureatem tej nagrody w tym roku został o. Krzysztof Wieliczko, paulin, który do niedawna pełnił funkcję Administratora Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

O. Wieliczko studia odbył na Papieskim Uniwersytecie w Krakowie i przyjął święcenia kapłańskie w 1987 roku. Po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę duszpasterza w Stanach Zjednoczonych, w środowisku polonijnym. Był proboszczem parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku oraz parafii Św. Łukasza w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.  W roku 2003 uzyskał stopień doktora nauk teologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. W latach 2002-2008 o. Wieliczko sprawował funkcję prowincjała Zakonu Paulinów w Stanach Zjednoczonych oraz przeora klasztoru w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.  Przez ostatnie 12 lat pełnił funkcję administratora Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Poprzez nagrodę „Pride of Polonia” Polski Apostolat w pełni docenił dobitne zasługi o. Krzysztofa Wieliczko w promowaniu bogactwa historii i dziedzictwa duchowego św. Jana Pawła II na wszystkich kontynentach.

Podczas niedzielnych uroczystości o. Krzysztof Wieliczko, o. Tadeusz Lizińczyk i dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski za swoją działalność wśród Polonii amerykańskiej zostali odznaczeni Medalami im. Ignacego Paderewskiego przyznanymi przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej.

Dr Janusz Romański
opr. WEM
Fot. Janusz Romański, czestochowa.us

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -