poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaTurystykaPiękno Polski ukryte w literaturze

Piękno Polski ukryte w literaturze

Myśląc o podróży i zwiedzaniu Polski, często szukamy emocjonalnych, dobrze się kojarzących inspiracji. Jeśli ktoś jest miłośnikiem polskiej literatury, to doskonałym pomysłem będzie razem ze słynnymi autorami wyruszyć w podróż śladami porywającej literatury. Gdzie? Oczywiście do Polski!

Góry Sowie stanowiły tło powieści polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Fot. Archiwum WEM

Wycieczkę zacznijmy od magicznych Sudetów, gdzie swoje miejsce na ziemi odnalazła Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Baśniowe Wzgórza Włodzickie i Góry Sowie pełne są atrakcji i tajemniczych historii. Ich jedyny w swoim rodzaju charakter doskonale oddała Tokarczuk w powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, zekranizowany potem przez hollywoodzką reżyserkę Agnieszkę Holland w filmie „Pokot”. Znajdziecie tam nie tylko urzekający górzysty i poprzecinany w poprzek przełomami rzek naturalny krajobraz, ale także słynne zamki, Twierdzę Srebrnogórską czy Sztolnie Walimskie, czyli słynny Kompleks RIESE „Rzeczka”.

Inne, ale równie piękne, górskie tereny opisuje w swoich książkach słynny polski autor Andrzej Stasiuk. W tytułach takich jak „Opowieści Galicyjskie”, „Biały Kruk” czy „Dukla” poznajemy niezwykłe uroki Beskidu Niskiego, w którym autor przez pewien czas zarabiał na życie jako stróż cerkiewki. Ten nazywany krainą łagodności region słynie z naturalnych, niemal dzikich i nieskażonych komercją nostalgicznych krajobrazów. Tu spełniają się marzenia o wypoczynku w stylu slow połączonym z poznawaniem dawnych kultur i historycznych zabytków. Na Szlaku Architektury Drewnianej znajdziemy piękne, wiekowe cerkwie, a w malowniczych dolinach położonych między łagodnymi szczytami opustoszałe, tętniące kiedyś życiem łemkowskie wioski.

Na końcu, w tej turystyczno-literackiej wędrówce nie mogło zabraknąć Warszawy. To właśnie polska stolica jest główną bohaterką hitowej powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda. Autor jak nikt inny potrafił oddać tajemniczego i niepokornego ducha miasta. Zwiedzanie Warszawy śladami Tyrmanda to punkt obowiązkowy w turystyce literackiej do Polski. Tylko w ten sposób odkryć można te niepowtarzalne zapachy, nastroje, uczucia i myśli oraz poznać różne oblicza miasta. Z jego pełnymi historii uliczkami, placami, parkami czy kawiarenkami. Do zobaczenia w Polsce!

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -