czwartek, 28 marca, 2024

Patroni roku 2019

2018 rok był dla Polski czasem wyjątkowym. 100-lecie odzyskania niepodległości stanowiło bez wątpienia najważniejsze świętowane w ostatnich miesiącach wydarzenie. Nie da się ukryć, że rocznica przyćmiła odrobinę innych patronów 2018 roku, czyli jubileusz Powstania Wielkopolskiego, jubileusz Konfederacji Barskiej, Prawa Kobiet, Irenę Sendlerową, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i Zbigniewa Herberta. Razem z rozpoczęciem 2019 roku zmianę nad nadchodzącymi miesiącami objęli zupełnie nowi patroni.

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Fot. Wikipedia

Z wielu przełomowych dla Polski wydarzeń i kluczowych dla jej historii postaci posłowie wybrali kilka, które będą przyświecać obchodom w kolejnych miesiącach roku. Sejm podczas 67. posiedzenia uhonorował w ten sposób: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Annę Walentynowicz, Stanisława Moniuszkę, Unię Lubelską i Powstania Śląskie.

Gustaw Herling-Grudziński

„Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości” – tak o wybitnym pisarzu, który przeżył piekło łagru, mówi sejmowa uchwała. Na 2019 przypada 100. rocznica urodzin Herlinga-Grudzińskiego. Swoje bolesne doświadczenia spisał w „Innym świecie” – książce, która na stałe odmieniła polską literaturę. Po opuszczeniu obozu przedostał się na zachód, gdzie dołączył do Armii Andersa. Brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Zmarł 4 lipca 2000 r.

Anna Walentynowicz

„Sejm w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu ‘Solidarności’ i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz” – napisano w uchwale o ikonie Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności”. To właśnie Anna Walentynowicz bezpośrednio przyczyniła się do rozpoczęcia strajku stoczniowców w sierpniu 1980 roku. Powodem było jej dyscyplinarne zwolnienie za działalność związkową. W stanie wojennym została internowana. Była jedną z osób aresztowanych po próbie wmurowania tablicy poświęconej pamięci zamordowanych górników w kopalni „Wujek”. Sprzeciwiała się obradom Okrągłego Stołu, a po 1989 roku nie akceptowała polityki partii posolidarnościowych. Była jedną z ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Na 2019 roku przypada 90. rocznica jej urodzin.

Stanisław Moniuszko

„Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości” – przeczytać można w sejmowej uchwale. Posłowie wybierając jego postać na jednego z patronów roku 2019 skupili się na patriotyzmie wielkiego kompozytora, twórcy muzyki do pierwszej polskiej opery narodowej. Nie można zapomnieć, że był on również dyrygentem, organistą, pedagogiem i dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie. Na 2019 rok przypada 200. rocznica jego urodzin.

Unia Lubelska

„W 1569 r. w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem ‘jedno nierozdzielne i nieróżne ciało’ – Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Przetrwała ona ponad 200 lat, a unicestwiły ją dopiero połączone siły trzech zaborców” – tak decyzję o patronacie uzasadniają w uchwale posłowie. Podkreślili także, że była jednym z najdonioślejszych wydarzeń stulecia, nie tylko dla samych krajów, ale całej Europy środkowej i wschodniej.

Powstania Śląskie

Posłowie w uchwale ustanawiającej jednym z patronów 2019 roku powstania śląskie podkreślają, że decyzja ta jest przejawem „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”. Trzy powstania zadecydowały o ostatecznym przyłączeniu znacznej części Górnego Śląska do Polski. W 2019 roku przypada 100. rocznica wybuchu pierwszego z nich – zakończonego stłumieniem. Dwa kolejne lata przyniosły jeszcze dwa powstania. Dopiero trzecie z nich doprowadziło do przyznania Polsce przez Ligę Narodów mniejszej, lecz bardziej rozwiniętej przemysłowo, część tego terenu.

Anna Miler

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -