czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsObchody święta Konstytucji 3 Maja w Bostonie

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Bostonie

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie – po amerykańskiej i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. W tym roku przypadała 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten w Polsce jest świętem narodowym. Również w Bostonie odbyły się obchody tego święta.

Flaga przed ratuszem

3 maja przed bostońskim ratuszem odbyła się ceremonia wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi. Ceremonia ta powróciła po kilkuletniej przerwie, w znacznej mierze dzięki staraniom Polskiego Klubu w Bostonie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miejskich na czele z Edem Flynnem – przewodniczącym Rady Miasta, który wygłosił krótkie przemówienie. Flynn dobrze zna środowisko lokalnej Polonii – choćby przez swojego ojca, byłego trzykrotnego burmistrza Bostonu oraz ambasadora USA w Watykanie za czasów, gdy papieżem był Jan Paweł II, ale również z uwagi na własne pochodzenie i działalność polityczną – w radzie miasta reprezentuje bostoński dystrykt 2, obejmujący m.in. południowy Boston, w tym tzw. Polski Trójkąt. Na ceremonii obecni byli także weterani z Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie i Maria Stasiewicz – prezeska Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy placówce, a także o. Jerzy Żebrowski – proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie i kapelan Pl. 37 SWAP, który również został poproszony podczas ceremonii o zabranie głosu.

Szkolne przedstawienie

O odpowiednie uczczenie święta, jak również o przekazanie dzieciom wiedzy na jego temat zadbano w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. W związku z tym uczniowie pod czujnym okiem nauczycielek przygotowali przedstawienie, którego kanwa opierała się na faktach historycznych i wydarzeniach sprzed ponad dwustu lat. W kilku doskonale zaplanowanych i odegranych przez małych aktorów z dużym zaangażowaniem scenach ukazano, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jakie były reperkusje polityczne tego śmiałego i wyprzedzającego swe czasy aktu. Przedstawienie zostało zaprezentowane w sobotę, 6 maja, w szkole, a następnie kolejnego dnia odegrane po raz drugi – tym razem w polskim kościele, po uroczystej mszy świętej.

Msza za ojczyznę

W niedzielę, 7 maja, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Zadbali o to jak zawsze weterani z Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz wspierające ich członkinie Korpusu Pomocniczego Pań. To między innymi dzięki staraniu weteranów obchody świąt narodowych i ważnych rocznic w Bostonie mają zawsze godną i uroczystą oprawę. Pl. #37 SWAP wystawiła na mszę poczet sztandarowy.

W uroczystości wziął też udział były konsul honorowy RP w Massachusetts Marek Leśniewski-Laas oraz dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie Jan Kozak. Media polonijne reprezentował redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec. Mszę św. odprawił proboszcz polskiej parafii o. Jerzy Żebrowski, który w wygłoszonym przez siebie kazaniu nawiązał do wydarzeń historycznych, zestawiając je z obecną sytuacją geopolityczną i wskazując w nich pewne analogie.

O oprawę muzyczną mszy św. zadbał chórek Promyki Jana Pawła II pod dyrekcją Marty Saletnik. Po mszy świętej dzieci z polskiej szkoły zaprezentowały krótką akademię, po czym zaproszeni goście udali się do weterańskiej placówki, gdzie czekał już na nich przygotowany poczęstunek. W siedzibie weteranów wręczono także członkini KPP Annie Laszczkowskiej Dyplom i Medal Pamiątkowy 100-lecia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

JLS
Fot. Marcin Bolec, Barbara Bilińska Bolec

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -