czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTurystykaNajpiękniejsze wioski w Polsce

Najpiękniejsze wioski w Polsce

Choć każdy ma swój ulubiony zakątek na Ziemi i pomysły na wypoczynek, warto znać rankingi portali turystycznych, które podsuwają pomysły wyjazdowe nie tylko do osławionych miast czy nadmorskich kurortów. Na stronie kolejnapodroz.pl zamieszczono czołówkę pięknych polskich wsi. W rankingu prym wiedzie Zalipie z malowniczymi chatami.

Zalipie to wieś znana za sprawą malowanych kwiatów na ścianach domów. Fot. Wikimedia commons

Typowania pod nazwą „Najpiękniejsze polskie wsie” uwzględniają miejscowości z różnych województw.

Zalipie (woj. małopolskie)

Ta wieś jest lepiej rozreklamowana w porównaniu z innymi za sprawą malowanych kwiatów na ścianach domów. Wygląda to bajkowo. Aż prosi się o obfotografowanie, a tego współczesny turysta pragnie. W okolicy jest też zabytkowy drewniany kościół z 1642 r. – w sąsiednim Żelichowie.

Lanckorona (woj. małopolskie)

Wieś ma swoisty rynek z drewnianymi domami jak sprzed wieków. Ocalały tam też ruiny zamku wybudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i urokliwe kapliczki.

Ojców (woj. małopolskie)

To wieś na Szlaku Orlich Gniazd, w powiecie krakowskim, przy Ojcowskim Parku Narodowym. Niegdyś było tam uzdrowisko. Zachowały się ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego i kaplica na wodzie.

Soce i okolice (woj. podlaskie)

To coś dla miłośników drewnianej architektury. Tzw. „Kraina Otwartych Okiennic” obejmuje wsie Soce, Trześcianka i Puchły. Można traktować je równorzędnie jako atrakcje, to wsie położone blisko siebie.

Mięćmierz (woj. lubelskie)

3 kilometry od Kazimierza Dolnego leży wieś, która słynęła z aktywności flisaków. W centrum jest studnia i wiodące od niej drogi w cztery strony świata. Na skraju wsi stoi zabytkowy Wiatrak Trzech Serce i punkt widokowy.

Bohoniki (woj.podlaskie)

Dawniej wieś była zaludniona przez polskich Tatarów. Zachowała się tam drewniana zabudowa, rekonstrukcja spalonego meczetu oraz cmentarz muzułmański.

Lipce Reymontowskie (woj. łódzkie)

To tam rozgrywała się akcja powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Z pisarzem wiążą się lokalne atrakcje: Centrum Reymontowskie, Zagroda Ludowa, Muzeum Regionalne i Domek Dróżnika.

Międzygórze (woj. dolnośląskie)

Można tam podziwiać kamienno-drewniane domy w stylu tyrolskim po wysiedlonej ludności niemieckiej. Uwagę przyciąga też wodospad Wilczki, Ogród Bajek z figurkami z różnych baśni i kamienna zapora wodna.

Chochołów (woj. małopolskie)

Wyróżnia się dzięki drewnianym domom góralskim z przełomu XVIII i XIX w., termom, parku linowemu i muzeum przyrodniczemu skupionemu na ochronie torfowisk.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -