piątek, 4 października, 2024

Jesienne czytanie

Jesień to pora roku, która sprzyja czytaniu książek. Coraz krótszy dzień, niskie temperatury i częste opady deszczu sprawiają, że więcej czasu spędzamy razem z dziećmi w domu. Postanowiłam przeciwstawić się słowom piosenki: „W czasie deszczu dzieci się nudzą…” i zaproponować kilka książek dla dzieci na jesień, dzięki którym nawet najbardziej pochmurne dni nie będą nikomu straszne. W czasie czytania książek idealnych na jesień czasami może zapragniecie porzucić kocyk i ciepłą herbatkę na rzecz jesiennych spacerów i wspólnej obserwacji przyrody. Książki, które czytamy razem z dzieckiem, dodadzą tej porze roku jeszcze więcej kolorów.

Wspólne czytanie książki to wspaniały pomysł na długie, jesienne wieczory. Fot. Archiwum WEM

I tak na przykład bardzo fajną pozycją, którą warto się zainteresować, jest książka obrazkowa „Jesień na ulicy Czereśniowej”. Można tu zadać pytanie: Czy książka, w której nie pada ani jedno słowo, może być wartościowa? Zdecydowanie tak! Przekonuje o tym Rotraut Susanne Berner, autorka książki dla dzieci. Każda strona to barwna, pełna szczegółów ilustracja, która zaprosi was do wspólnego wymyślania historii. Obrazki pokazują jesień, kolorowe liście, dynie, grzyby. Każdą ilustrację można opowiadać na tysiąc sposobów. Można też śledzić losy wybranego bohatera albo szukać jakiegoś zwierzątka. To niezła zabawa dla starszych dzieci. Młodszym fanom tej książki, można pokazywać i opowiadać obrazki, mówić co jest charakterystycznego dla pory roku, w ten sposób dziecko może się wiele nauczyć. Na ulicy Czereśniowej zawsze jest wesoło i dużo się dzieje. Wyszukiwanie postaci, budynków i pojazdów to świetna zabawa na długie, jesienne wieczory.

„Jesień Toli” to świetna jesienna pozycja książkowa Anny Włodarowicz. Są to ciekawe i inspirujące przygody czteroletniej dziewczynki o imieniu Tola. Książka składa się z czterech rozdziałów. Tola wraz z rodzicami obserwuje zmieniające się pory roku. Co ciekawego przynosi jesień? Jesienią drzewa mienią się złotem, czerwienią, purpurą i wszelkimi odcieniami brązu. Jesienią wiatr rozdmuchuje chmury. Jesienią Tola zakłada ciepły sweterek i berecik i wyrusza na poszukiwanie jesieni. Bardzo mądra książka, która przypadnie do gustu każdemu przedszkolakowi. Prosty tekst i przepiękne ilustracje przyciągają uwagę dziecka. Bardzo przyjemna i ciepła lektura. Myślę, że ta książka to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego przedszkolaka.

Przewodnik prawdziwych tropicieli – „Jesień” autorstwa Adama Wajraka – to prawdziwa encyklopedia wiedzy o przyrodzie, zwierzętach i roślinności dla nieco starszych dzieci. Tak więc szkoda czasu na podróżowanie na koniec świata, gdy możemy dowiedzieć się ciekawostek o prawdziwej polskiej jesieni. Tym razem z Adamem Wajrakiem będziemy tropić giganty – żubry w Puszczy Białowieskiej i niedźwiedzie w Tatrach. Na Pomorzu wprosimy się na rodzinny ptasi piknik, a w Bieszczadach posłuchamy koncertujących wilków i jeleni. To nie koniec! W miejskich piwnicach i na wrzosowiskach potropimy zwierzęta jak z horrorów. Będzie trochę strasznie, ale jak zawsze arcyciekawie. Prawdziwi tropiciele – czas na jesień!

„Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Drzewa” jest doskonałym uzupełnieniem biblioteczki twojego dziecka na jesień. W środku znajdziecie też rysunki liści drzew, które pomogą wam rozpoznać, do jakiego drzewa należą zebrane na jesiennym spacerze liście. Znajdziecie też receptę na to, jak odróżnić kasztana jadalnego od tego… niejadalnego. Książka ta zachęca do bardzo zaangażowanego zgłębiania wiedzy o drzewach. Zeszyt wymaga wyjścia w plener, chwycenia za kredki, zabawy z wycinankami oraz wykonywania eksperymentów. Dzięki tej formie dzieci szybko i skutecznie przyswajają nowe informacje na temat drzew i otrzymują solidną dawkę wiedzy o środowisku naturalnym.

Myślę, że świat książek, który się przed nami otwiera, jest imponujący. Książki są mądrze napisane i praktycznie, każda ma jakiś morał. To ważne, by czytać dzieciom, ważne, by uczyć je szacunku do książek i ważne, by te książki towarzyszyły im od najmłodszych lat. Książki są wartościowe i nie wyobrażam sobie świata bez nich.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -