czwartek, 28 marca, 2024

Borelioza

Wiosna oficjalnie nadeszła, a to oznacza, że coraz więcej osób spędza czas na świeżym powietrzu. Trzeba pamiętać, że jest to również sezon kleszczowy, który zwykle trwa od kwietnia do października. Eksperci twierdzą, że w tym roku z powodu łagodnej zimy można zaobserwować wzrost liczby kleszczy w Connecticut. Więcej kleszczy może również zwiększać ryzyko boreliozy.

Dr Henry Anyimadu jest szefem oddziału chorób zakaźnych w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Borelioza jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze w Ameryce Północnej – mówi dr Henry Anyimadu, szef oddziału chorób zakaźnych w The Hospital of Central Connecticut.

Jak można zachorować na boreliozę?

Kleszcze żywią się krwią ludzką i zwierzęcą, np. jeleni, a zakażenie odbywa się poprzez bezpośredni kontakt. Jeśli zainfekowany kleszcz ugryzie człowieka, może rozprzestrzeniać bakterie – powodując boreliozę. – Kleszcz dopiero gdy jest przymocowany do danej osoby przez około 24 godziny może przenosić bakterie – wyjaśnia dr Anyimadu.

Jak często występuje borelioza?

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) każdego roku około 500,000 osób zaraża się boreliozą. – Obserwujemy wzrost liczby przypadków z powodu czynników środowiskowych – mówi dr Anyimadu. – Zmiany klimatu ułatwiają kleszczom przetrwanie w obszarach, w których normalnie byłyby nieobecne. Obserwujemy również wzrost populacji jeleni – dodaje.

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza powoduje wysypkę, która przybiera charakterystyczny kształt – okręg. Powoduje również objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, ból głowy, zmęczenie i bóle mięśni. – Borelioza może mieć poważne konsekwencje. W miarę postępu może wpływać na inne części ciała, w tym skórę, układ nerwowy, oczy, serce i stawy. Wczesne leczenie jest niezwykle ważne – podkreśla dr Anyimadu.

Jak można uchronić się przed boreliozą?

Zapobieganie ukąszeniom kleszcza jest najlepszym sposobem zapobiegania przenoszeniu boreliozy. Dlatego warto pamiętać o następujących czynnościach:

  • noś środek odstraszający owady, gdy spędzasz czas na świeżym powietrzu;
  • noś długie rękawy, długie spodnie, buty i skarpety w zalesionych lub trawiastych obszarach, gdzie zwykle znajdują się kleszcze;
  • po spędzeniu czasu na zewnątrz wykonaj kontrolę ciała, aby sprawdzić, czy na ubraniu lub skórze nie ma kleszczy;
  • kleszcze zarówno u dorosłych, jak i u dzieci najczęściej można znaleźć w tych obszarach ciała: pod pachami, za uszami, pod kolanami, między nogami, na głowie lub wewnątrz pępka.

Aby uzyskać więcej informacji na temat szpitala i oferowanych usług, odwiedź thocc.org.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -